Češi podepsali přihlášku do Ria. Zúčastnit se by bylo málo, řekl Zeman

7 2015
Do startu olympiády v Riu de Janeiro zbývá 303 dnů. A Češi ve středu splnili základní podmínku pro účast. V Míčovně Pražského hradu podepsal prezident republiky Miloš Zeman průvodní dopis a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval přihlášku na olympiádu. „Pouze se zúčastnit, to by bylo málo,“ řekl Zeman.

Podpis těchto dokumentů představuje důležitý oficiální krok pro účast českých olympioniků v Riu. Následně se oba musí doručit do Lausanne, sídla Mezinárodního olympijského výboru, nejpozději do 5. listopadu letošního roku.

Samotné hry v Riu začnou 5. srpna 2016 - a řada z těch, kteří na ni budou bojovat, ve středu odpoledne přihlížela slavnostnímu aktu.

Zúčastnili se třeba tři letošní mistři světa - kajakáři Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová či kanoista Martin Fuksa. Atlety zastoupili výškař Jaroslav Bába nebo mílař Jakub Holuša. Dorazila i golfistka Klára Spilková, jejíž sport bude mít v Riu na olympiádě obnovenou premiéru.

„Jako golfisti jsme o olympiádě nikdy nepřemýšleli. A najednou se to stalo a říkají vám, že za rok pojedete na hry. Krásné,“ řekla.

Nejen ji, ale i další účastníky však v Riu čeká závazek. Češi mají na co navazovat, naposledy získali v Londýně deset medailí. „Olympiáda je skvělou příležitostí přezentovat Českou republiku. Statistiky dokazují, že 70 procent pozitivních zpráv ze zahraničního tisku přinesli sportovci,“ řekl Kejval.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že pro něj nejsou rozhodující medaile, ale projevená snaha: „Daleko důležitější je vydat ze sebe všechny síly. Když odchází sportovec poražen, ale vydal všechny síly, je hoden stejné úcty jako ten, který získal jakoukoli medaili. A pokud vše nevydal a medaili náhodou získá, tak je to málo.“

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval po podpisu české přihlášky na...
Prezident republiky Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru  Jiří...

Rovněž slíbil, že po skončení her hodlá pozvat na Pražský hrad nejen případné medailisty, ale všechny olympioniky.

Česko má nyní k dispozici 52 účastnických míst v devíti sportech. Řada sportovců se stále pokouší vybojovat další. „Přál bych si, abychom se celkově dostali na číslo 130. Bude to velice záležet na tom, jak se basketbalistům podaří kvalifikace,“ řekl Martin Doktor, šéf olympijské mise Rio.

O olympiádu stále bojují i hvězdy Krpálek či Svoboda

Seriál kvalifikačních bojů se nadále týká i mnoha českých hvězd. Exmistr světa, judista Lukáš Krpálek, proto po slavnostním aktu říkal: „Ještě nás čeká hodně moc práce. Úplně mi nedochází, že olympiáda bude už takhle brzy. Pro mě teď bude důležité projít olympijskou kvalifikací tak, abych byl v Riu rozhodně nasazený. Za dva týdny mě teď čeká grandslam v Paříži, kde bych chtěl získat nějaké dobré body.“

Hradilek k Zemanovi nešel: Raději u vody než na zakouřeném Hradě

Krpálek je prozatím v pořadí dvouleté olympijské kvalifikace judistů na 3. místě, na hrách bude nasazeno nejlepších osm. „Loňský rok se mi povedl hodně, tak snad to letos vyjde podobně,“ zadoufal.

Ze čtyř českých olympijských vítězů z Londýna 2012 dorazil na Hrad jediný, pětibojař David Svoboda. „Zdravotně jsem na tom nejlépe, jak v mém věku mohu být,“ ujistil.

V olympijském roce 2012, kdy se vracel na scénu po delší odmlce, všechny protivníky zaskočil. Podobný scénář se už podle něj jen těžko bude opakovat. „Překvapilo mě, když jsem se letos opět jednou vracel zpátky, že mě soupeři po dvouleté pauze vůbec nepodcenili, ba naopak. Útok ze zálohy to tentokrát nebude.“

Zbývá 303 dnů - to už bude období kvalifikací skončené. A začne ten nejprestižnější boj: olympijský.

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Najdete na iDNES.cz