Ruská cyklistka Zabelinská uspěla u arbitráže, Sáblíkové místo neuvolní

Ruská cyklistka Olga Zabelinská při olympijské časovce v Londýně. | foto: Profimedia.cz

6 2016
Další ostře sledovaný ruský sportovec uspěl s odvoláním k Mezinárodní sportovní arbitráži. Účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro si vymohla cyklistka Olga Zabelinská a bude moci obhajovat dvě bronzové olympijské medaile z Londýna. Možnost, že by její místo mohla zaujmout Češka Martina Sáblíková, tak padla.

Dráhaři CAS nepřesvědčili

U CAS naopak neuspěli dráhaři Dmitrij Sokolov, Dmitrij Strachov a Kiril Svěšnikov, kteří byli jmenováni ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a cyklistická federace UCI jim účast na olympijských hrách zakázala. Místo ruské čtveřice budou ve stíhacím závodu družstev startovat Italové.

Zabelinská byla původně z her vyloučena kvůli dopingové minulosti, podle agentury R-Sport však s odvoláním u CAS uspěla. „Olga dostala číslo a odjela se akreditovat do olympijské vesnice,“ citoval R-Sport generálního sekretáře Ruské cyklistické federace Jurije Kučerjavého.

CAS podle něj umožnil start v Riu také vítězi etapy na letošní Tour de France Ilnuru Zakarinovi a Sergeji Šilovovi, kteří toho však nejspíš nevyužijí.

Šestatřicetiletá Zabelinská získala před čtyřmi lety v Londýně bronz v časovce i závodu s hromadným startem. Za sebou má osmnáctiměsíční trest za předloňský pozitivní test na zakázaný stimulant oktopamin.

Uvolněné místo po Zabelinské chtěl získat pro Sáblíkovou právník Jan Šťovíček, který se snaží české šampionce zajistit účast v Riu.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start zajistila. Cyklistický svaz ale podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií. Sáblíková je nyní v Riu a v sobotu by se tam měla obrátit na Mezinárodní sportovní arbitráž.

Do ruské nominace se vrátil i kanoista a zápasník

Vedení ruské výpravy zařadilo do olympijských závodů v Riu kanoistu Andreje Krajtora, kterého mezinárodní federace ICF původně na hry nepustila. Spolu s dalšími čtyřmi rychlostními kanoisty se jeho jméno objevilo ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku, Krajtor se ale odvolal k arbitráži.

Třiadvacetiletý Krajtor, jenž v minulosti reprezentoval Ukrajinu a Ázerbájdžán, by tak v Riu měl závodit v kategorii C1 na 200 metrů. V této disciplíně, kterou na OH pojede také Martin Fuksa, je ruský kanoista dvojnásobným mistrem Evropy.

Krajtor by měl usednout rovněž do deblkanoe a na kilometrové trati nahradit v ruské posádce potrestaného Alexeje Korovaškova. Bude tak i soupeřem české dvojice Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

ICF původně na hry nepustila pět ruských kanoistů. Mezi potrestanými byl také olympijský vítěz z londýnského závodu deblkanoí na 200 metrů Alexandr Ďjačenko.

Také zápasník Viktor Lebeděv může podle vyjádření ruského ministra sportu Vitalije Mutka v Riu startovat. Světová federace UWW to dvojnásobnému mistru světa ve volném stylu původně zakázala kvůli trestu za doping z roku 2006.

Mezinárodní olympijský výbor nesáhl po rozsáhlém dopingovém skandálu v ruském sportu k plošnému zákazu účasti na hrách, ale v červenci rozhodl, že se na olympiádě nesmí představit žádný ruský sportovec s dopingovým hříchem z minulosti. Sportovní arbitrážní soud CAS však ve čtvrtek uvedl, že druhý postih za již odpykaný prohřešek je nepřípustný.

UWW povolila start pod pěti kruhy v Brazílii šestnácti ze sedmnácti nominovaných ruských zápasníků. Výjimkou byl osmadvacetiletý Lebeděv, který měl před deseti lety dopingový nález na juniorském MS. Posléze se dvakrát stal světovým šampionem, loni si z Las Vegas přivezl v kategorii do 57 kilogramů bronz.

Další čtyři ruští plavci uspěli u CAS

Po Julii Jefimovové dostali oprávnění ke startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro další čtyři ruští plavci. Podle agentury TASS uspěli se svým odvoláním k arbitrážnímu soudu CAS Natalia Lovcovová, Michail Dovgaljuk, Anastasia Krapivinová a Daria Ustinovová.

Stejně jako u obdobných případů v minulých dnech rozhodl CAS ve prospěch sportovců, kterým byl zakázán start v Riu de Janeiro kvůli dopingovým hříchům v minulosti. Arbitráž rozhodla, že druhý postih za již odpykaný prohřešek je nepřípustný.

Díky kvartetu plavců vzrostl počet ruských sportovců v Riu na 279.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...

VIDEO Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního...

Advantage Consulting, s.r.o.
METROLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz