Uhasl oheň, olympiáda skončila. Příští je za čtyři roky v Londýně

ZÁVĚREČNÁ SHOW. Olympijské hry v Pekingu končí. | foto: Reuters

24 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sportovci všech zúčastněných zemích už postávají na ploše obrovského stadionu. Českou výpravu reprezentuje 53 olympioniků včetně diskařky Věry Cechlové, jež při nástupu nesla vlajku.

Právě promlouvá Jacques Rogge, šéf Mezinárodního olympijského výboru. V Pekingu jsou dvě minuty před 21. hodinou, ve střední Evropě tedy o šest hodin méně, když pronáší: "A nyní, v duchu tradice, prohlašuji Hry XXIX. olympiády za ukončené."

Hry v Pekingu jsou minulostí. Vzhůru do Londýna! Na podium po červeném koberci přicházejí představitelé obou světových metropolí, aby si symbolicky předali pořadatelství. Guo Jinlong, starosta Pekingu, lehce mává olympijsou vlajkou, vrací ji do rukou Jacquesa Rogga a ten ji předává Borisi Johnsonovi.

Na plochu právě vjíždí červený patrový autobus a pomalu se sune podél tribun. Nechybějí ani další londýnské atributy - deštníky, cyklisté. Po krátké taneční show se horní patro autobusu rozevíra: v něm zpěvačka Leona Lewis, Jimmy Page - kytarista skupiny Led Zeppelin a fotbalista David Beckham.

Slavnostní zakončení olympijských her

Za chvíli následuje další z vrcholů večera! Oheň, který září nad stadionem, už brzy uhasne. Ale ještě předtím pouští pořadatelé na horním prstenci stadionu působivé záběry olympijských vítězů. Den po dni, od magického data slavnostního zahájení 8. 8. 2008 až po dnešek. Hned mezi prvními je i česká střelkyně Kateřina Emmons, jak mává po svém triumfu.

Je 21 hodin a 18 minut. Oheň slábne, už hoří jen maličko. A zhasíná. Mezitím akrobaté vyšplhali na kovovou konstrukci uprostřed stadionu, jež vyrostla na pódiu, a synchronizovanými pohyby znázorňují sami plápolající oheň - tenhle je věčný, na památku.

Jako už poněkolikáté rozzáří potemnělé nebe mohutný ohňostroj. Do tmy prská v různých barvách: žluté, červené, modré. Stejně jako při zahájení, i na rozloučenou připravili Číňané velkolepou show, která celkem trvá dvě hodiny. Parádní závěr skvělé olympiády.

Šestnáct dní plných olympijského zápolení je pryč. Rozdáno je všech 302 sad medailí. Nejvíc zlatých - 51 - mají domácí Číňané, kteří jsou v čele pořadí zemí před Američany a Rusy. Češi jsou na 24. místě s bilancí: tři zlaté a tři stříbrné medaile.

Slavnostní zakončení olympijských her

Co olympijské hry v Pekingu přinesly? Fenomén Michael Phelps. Americký plavec svými výkony změnil první polovinu olympiády na své hry. Během osmi dní vyhrál osm závodů, z toho sedm v nových světových rekordech. Osm zlatých medailí z něj učinilo nejúspěšnějšího olympionika historie. Dosud nejvíc zlatých medailí - sedm - získal před šestatřiceti lety jeho krajan Mark Spitz. A musí to být znovu plavec, kdo může mít reálnou šanci Phelpsovo maximum překonat, aby mohl těžit z pestrosti plaveckých disciplín.

Fenomén Usain Bolt. Bleskové nohy jamajského sprintera zařídily tři zlaté medaile a nové světové rekordy. Nejprve na stovce, v královském závodě sprinterů, zaběhl fantastický čas 9,69 vteřin. A to v cílové rovince ještě zvolnil a vychutnával si velký triumf. Další přidal ve dvoustovce a ve štafetě na 4x100 metrů.

Svět ale zaujaly i dva silné české příběhy.

Slavnostní zakončení olympijských her

Nejprve česko-americký pár Kateřina a Matthew Emmonsovi a jejich love story. Česká střelkyně vůbec jako první ze všech sportovců v Pekingu získala zlatou medaili, v dalším průběhu her přidala ještě stříbrnou. O medaile usiloval i její americký manžel, nejprve vystřílel stříbro, v druhé disciplíně v malorážce na 3x40 ran znovu selhal. Před čtyřmi lety v Aténách střílel na cizí terč, teď poslední ranou trefil velenízkou hodnotu 4,4 a propadl se z čela průběžného pořadí.

Čistě sportovním výkonem uchvátila oštěpařka Barbora Špotáková. I ona se stala olympijskou šampionkou, své velké finále rozhodla až v dramatickém závěru při posledním pokusu. To hodila 71,42 metru, což je nový evropský rekord a jen 28 centimetrů mu chybí do světového maxima. Už se pomalu smiřovala se stříbrnou medailí, ani by z ní nebyla zklamaná, ale zlatý hod ji dostal do transu. Záběry její radosti obletěly svět.

Třetí zlato pro české barvy získal brokař David Kostelecký, který vyhrál v disciplíně trap. Stříbrné medaile patří skifaři Ondřeji Synkovi a deblkanoistům Jaroslavu Volfovi a Ondřej Štěpánek.

I Emmons, Kosteleckého a Špotákovou promítali pořadatelé na prstenci stadionu.

Krátce po připomenutí nejkrásnějších momentů těchto her oheň nad Pekingem uhasl. A na oslavu skončené olympiády odstartoval karneval.

Zakončení olympijských her v Pekingu

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz