Doporučujeme

Zleva: Synek, Tufte, Drysdale veslování

Zleva: Synek, Tufte, Drysdale veslování - Medailisté olympijského závodu skifařů: zleva stříbrný Ondřej Synek, zlatý Olaf Tufte, bronzový Myhe Drysdale. | foto: Reuters

Norský farmář se v zimě udržuje na běžkách

Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Možná byste ho přehlédli. Má zádumčivý a zamračený výraz, ale nijak nevyčnívá. "Nejsem rád za hvězdu. Jsem veslař a veslování je malý sport," říká Nor Olaf Tufte. Jen tak mimochodem v tomhle malém sportu získal na olympiádě stříbro a dvě zlata. Naposledy se mu to povedlo v sobotu, když o kousek předčil Ondřeje Synka.

"Vyhrát byl můj cíl po čtyři roky. Byl jsem zraněný, nemocný. Ale lidé kolem mi hodně pomohli."

Je mu 32 let, a když nevesluje, živí se prací na rodinné obilné farmě. Věnuje se i motokrosu, v němž závodil na začátku 90. let. S veslováním začal jako čtrnáctiletý. "Kouč mi řekl, ať to zkusím. Proto vesluji."

Na hrách v Sydney ještě závodil na dvojskifu, dojel druhý. Pak přesedl do lodi osamocen. "Má rozvážnější tempo, jezdí stylem jako já," říkal o něm kdysi Václav Chalupa.

To předvedl Tufte i v Pekingu. Na začátku se nikam nehnal, ale zabral v pravý čas. A na konci už se předjet nenechal. "Chvilku jsem si myslel, že jsem prohrál. Byl to hodně těžký závod. A já prohrát nechtěl," říkal Tufte.

Milovník rockové muziky překvapil. "Nevěřil jsem, že bude tak dobrý. Záleží na momentální formě a přístupu," říkal český trenér Milan Doleček a vypočítával důvody Norova úspěchu. "Dobře vyladil. Navíc si s sebou vzal původního trenéra, který ho vedl v Aténách."

Z mistrovství světa má Tufte sedm medailí, z toho dvě zlaté, avšak od posledních her zvítězil v jediném závodu – vyhrál Světový pohár v Luzernu 2006. Měl potíže se zády a kolenem. "Vítězství už mu chybělo," nadnesl Doleček.

V zimě se Nor udržuje na běžkách, v hlavě si přehrává závody. Odjel jich dost. "Prokázal zkušenost," řekl Doleček a nazval Tufteho důchodcem. Ten se však do penze nechystá. "Veslování mě baví."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.