Z Koreje do NHL. O brankáře Francouze je v zámoří zájem

Gólman Pavel Francouz chytá jednu ze střel v olympijském utkání se Švýcarskem. (18. února 2018) | foto: Reuters

20 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Zatím plní rozkaz šéfa Jandače - zalezl do brány a chytá tak, aby z ní nevylezl. Bravurní olympijské výkony Pavla Francouze ale neznamenají jen to, že Češi zatím na hokejovém turnaji vyhráli tři ze tří zápasů a že jejich slova o medaili nejsou utopickou představou, zvlášť pokud uspějí ve středečním čtvrtfinále (od 4.10).

Ony ale z 27letého muže, který zatím působí v Rusku, mohou udělat brankáře NHL.

Když před ním v korejském Kangnungu ta tři písmena vyslovíte, slušně - jinak to snad ani neumí - zareaguje: „Nad tou vůbec nepřemýšlím. Snažím se být hlavou teď a tady.“

Je to logická a diplomatická odpověď, na velkých reprezentačních akcích hráči o své budoucnosti nemluví, navíc bobřík mlčení má i pragmatický důvod - Francouz má do konce dubna platný kontrakt v ruském Čeljabinsku. Jenže právě nyní se o jeho budoucím angažmá jedná.

„O Pavla byl v NHL zájem už loni a trvá i teď po výborných výkonech v KHL. Vedeme několik konkrétních jednání s kluby NHL, které o něj stojí,“ říká Francouzův agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest.

„Olympiáda může být tečkou a potvrzením jeho nadstandardní výkonnosti. Rozhodně to ale nebude ten klíčový moment v rozhodování klubů z NHL, jestli Pavlovi nabídku dají.“

Kanadský bek Mat Robinson při střetu s českým gólmanem Pavlem Francouzem. (17....
Pavel Francouz likviduje jednu z kanadských šancí.

Kluby totiž skautují hráče dlouhodobě, přemýšlejí, jestli daný hráč do týmu zapadne, jakou by měl dostat roli. Zvažují jeho věk, perspektivu, možnou gáži. Manažeři se nerozhodují nahodile na základě turnajového úspěchu, zároveň ho ale rozhodně nepřehlížejí. Ač na olympiádě chybí ti nejlepší z NHL - a nebo spíš právě proto - bedlivě ho sledují hokejoví „lovci pokladů.“

„A Pavlovy výkony jsou potvrzením toho, že jejich dlouhodobý zájem je oprávněný,“ ví Spálenka.

Nechce jmenovat konkrétní zámořské celky, přesto právě v pondělí letěl do Moskvy, aby zde jednal s manažerem Čeljabinsku. A tak zatímco se Francouz připravuje na středeční čtvrtfinále, němž se Češi utkají s USA, o skoro sedm tisíc kilometrů jinde se řešila jeho příští sezona.

Fotogalerie

Je tu zájem z Ruska, ozvaly se i špičkové týmy ze Švýcarska a Švédska, ale i sám brankář, který nyní vládne KHL v úspěšnosti zásahů, v minulosti několikrát řekl, že o NHL sní.

„Kdybych měl nějakou šanci jít do Severní Ameriky, tak bych to šel zkusit.“ Také jeho agent naznačuje: „Máme s Pavlem určitý plán a upřímně říkám, že se v něm se švýcarskou ani švédskou ligou teď nepočítá.“

Je jasné, že odchodem z Ruska do NHL by Francouz riskoval. Kluby mu nenabídnou takový plat jako ty ruské, těžko dostane jistotu, že bude jedničkou. Zároveň ale už může podepsat jednocestnou smlouvu, která (do jisté míry) zajišťuje lepší zacházení.

„Musí cítit reálnou šanci, že by si zachytal. Že ta možnost je dosažitelná. Rozhodně ho nechceme dostat do situace, kdy by šance prakticky neexistovala. V jeho věku a postavení nedává smysl, aby šel na sezonu chytat na farmu,“ říká Spálenka.

Na Francouzovi je ale znát, že víc než bohatství je teď pro něj splněný sen. I po roční zámořské zkoušce by se do Ruska mohl vrátit a on si jednou nechce vyčítat, že příležitost jménem NHL propásl.

„Měl by to zkusit. Dokazuje, že na té nejvyšší úrovni dokáže chytat. Před dvěma lety jsem řekl, že zase budeme mít v NHL pět jedniček a stojím si za tím, že to tak bude. Pavel, či Patrik Bartošák nebo Míra Svoboda z Plzně jsou přesně kluci, co mají šanci a měli by odejít,“ tvrdí Petr Jaroš, reprezentační trenér brankářů.

Český tým

na olympiádě

Do národního týmu ho přivedl kouč Vůjtek před třemi lety, tedy ve stejné době, kdy se v reprezentaci etabloval i Francouz. Zblízka tak sleduje brankářův progres, jeho inteligenci i taktickou vyzrálost.

„Hokej je už tak takticky provázaný, že trenéři brankářů dělají detailní přípravu z jakého úhlu a z jaké vzdálenosti použít proti levákovi či pravákovi jaký zákrok. Pavel se o to hodně zajímá, zlepšuje se.“

Jestli máte hokejisty zaškatulkované za přeplacené hvězdy bez všeobecného rozhledu, kteří znají jen puk a led, tak Francouz bourá stereotypy. Má leteckou licenci. Pravidelně na Ibize fotí západy slunce, louská knihy. Biografie Michala Žantovského o prezidentu Havlovi ho zaujala tak, že si jeho podobiznu společně s Masarykem nechal zvěčnit na masce pro loňské mistrovství světa.

„Líbí se mi, co pro naši zemi udělali a respektuji je. Tohle je pocta,“ vysvětloval. Teď na olympiádě, kde i design masek svazují pravidla, má na té své státní znak.

Ještě před šesti lety přitom chytal jen v 1. lize. Pak se ale prosadil v Litvínově, získal zde titul a přišlo ruské angažmá. Teď je jedničkou na olympiádě. „Když se ohlédnu, je to hezké. Ale lepší je žít v okamžiku, který právě je. Neohlížet se.“

Takže to chce prodloužit s reprezentací vítězné olympijské tažení a pak už pohádkovému příběhu bude chybět jen ta NHL.

Ta tří písmena, o kterých se (zatím) nemluví.

Autor:

Nejčtenější

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Kopl bych se do zadku, vyčítal si Nepejchal po druhé medaili v Minsku

Střelec Filip Nepejchal s bronzem z Evropských her v Minsku

VIDEO Střelec Filip Nepejchal vybojoval na Evropských hrách v Minsku už druhou bronzovou medaili, ke...

Na Evropských hrách chci do finále, přeje si Frydrychová. A pak Tokio?

Česká trampolínistka Zita Frydrychová.

Na druhých sportovních Evropských hrách v běloruském Minsku bude Českou republiku reprezentovat i...

Kostelecký vystřílel první zlato z Evropských her, atleti mají dvě stříbra

Střelec David Kostelecký (uprostřed) vybojoval zlatou medaili v trapu. Vlevo je...

Čeští sportovci získali na Evropských hrách poprvé zlatou medaili. V Minsku se o ní postaral...

Kostelecký vynadal od plic rozhodčímu a pak vystřílel zlato

David Kostelecký se dohaduje s rozhodčím kvůli spornému okamžiku při nahazování...

Sportovní střelec David Kostelecký necestoval na Evropské hry do Minsku s medailovými ambicemi,...

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz