Šéftrenér Švec: Vyřazení z OH? To by byl konec zápasu v Česku

Ilustrační foto | foto: Reuters

12 2013
Konec zápasu v Česku! Tak jednoznačný by byl podle šéftrenéra české reprezentace Marka Švece dopad případného schválení návrhu výkonného výboru MOV vyřadit tento sport z programu olympijských her od roku 2020.

Švec, pátý zápasník z olympiády 2008 v Pekingu v řeckořímském stylu do 96 kg, se po ukončení kariéry stal od ledna šéftrenérem české reprezentace.

"Vyřadit jeden ze zakládajících a tradičních sportů od starověkých her je totální nesmysl a zhovadilost," nebral si v rozhovoru pro ČTK servítky Švec, který v neděli oslaví 40. narozeniny. "Já doufám, že mezinárodní zápasnická federace zabojuje, jinak to náš sport úplně zabije. To bude dělat už jen pár nadšenců," láteřil několikanásobný medailista z ME i MS.

Zprávu se dozvěděl z internetu na soustředění v Maďarsku, kde právě pobývá. "Úplně mi to zkazilo náladu, hlava mi to nebere a zůstává mi nad tím rozum stát," pokračoval Švec.

Nechápe, jaká kritéria k takovému rozhodnutí vedla. "Vždyť je to jeden z nejsledovanějších sportů na olympiádě a už vůbec nechápu, jak přišli na ty ostatní sporty, které je mají nahradit," připomněl wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate, bojové umění wu-šu a baseball se softbalem.

Doufá, že se toto doporučení ještě podaří zvrátit. "Česká federace je absolutně bez šance něco ovlivnit, je to všechno v rukách FILA," prohlásil směrem k mezinárodní zápasnické asociaci. "Bude záležet, jak se k tomu postaví, jestli podniknou nějaké rázné kroky. Je mi jasné, že po tomhle návrhu to bude obrovská mašinérie lobbování, ale snad budou bojovat," doufal.

Mezinárodní zápasnická federace označila krok MOV za obrovský šok a ránu pod pás. "Uděláme všechno pro to, abychom členy MOV přesvědčili a udrželi náš sport v olympijském programu," uvedla FILA v prohlášení. O dalším postupu bude vedení federace jednat o víkendu v Thajsku. "S tímto rozhodnutím umírá kus olympijské myšlenky," reagoval bývalý zápasník a sportovní ředitel německého svazu Jannis Zamanduridis.

Návrh na vyřazení zápasu mrzí i šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. "Protože to je tradiční olympijský sport," řekl Kejval. Snahu MOV ale chápe. "Vnímám to jako snahu, aby program her neustrnul a dostaly šanci i jiné sporty," prohlásil předseda ČOV.

Za tradiční olympijský sport označil zápas i dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor, který nyní pracuje jako sportovní ředitel Českého olympijského výboru a v příštích letech bude šéfem českých olympijských misí. "Já osobně nejsem pro žádné rozšiřování či časté změny v programu olympiády," řekl.

Autoři: ,

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Najdete na iDNES.cz