Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Bývalý vicemistr světa Švec: Zápas je u nás v nelichotivé situaci

Marek Švec ještě během aktivní kariéry | foto: www.czech-wrestling.com

4 2016
Na okraji Havlíčkova Brodu, v Ledečské ulici, stojí čerpací stanice. Není to klasická velká benzinka, nýbrž malá, s velkou plechovou nádrží na povrchu země. Na nádrži je nalepené velké logo, zobrazující silnou paži, jež drží činku. Kolem loga pak heslo: Power for your car. Síla pro vaše auto. Majitelem této tradiční čerpací stanice je Marek Švec, bývalý reprezentant v řecko-římském zápase.

Otevřená encyklopedie Wikipedie dokonce o muži z Vysočiny píše: Jde o největší osobnost českého zápasu od její samostatnosti.

Pro neznalé. Tenhle chlapík získal šest medailí na mistrovství světa či Evropy. Ta olympijská z Pekingu mu ušla doslova o chlup.

Nyní už nesportuje. O zápase má ale přehled. Před hrami v Riu tak zavzpomínal na olympiády, jichž se sám zúčastnil, promluvil o dopingu, o tom, kdo nyní vládne řecko-římskému stylu, ale také o podnikání, které teď provozuje.

Slyšel jsem, že vaše benzinka, již vlastníte, je tradičního vzhledu.
Zatím je opravdu spíš taková venkovská. Já jsem technologii převzal, takže než se tomu dá tvář, kterou bych chtěl, tak na to nejdřív musím vybrat nějaký provozní kapitál. Benzinka je skutečně moje. Vzhledem k tomu, že člověk si to udělá nejlíp sám, tak si dělám i obsluhu. Mám tady samozřejmě i rodinu, která mi s tím pomáhá.

Medaile Marka Švece

řecko-římský zápas, těžká váha

Mistrovství světa
1998 stříbro
2006 stříbro
2007 bronz

Mistrovství Evropy
2004 bronz
2006 bronz
2009 bronz

Dá se provozem takové malé čerpací stanice uživit?
Uživí mě to. Potřebuji samozřejmě zvednout obraty, aby byl i dostatečný přebytek a mohlo dojít k nastartování změn, co se týče estetické tváře. Zatím jsem nastartoval změny v tom, že tady nabízíme kvalitní služby - od pohonných hmot až po obsluhu.

Jak jste se k tomu vlastně dostal?
Benzinku jsem začal provozovat ještě v době, kdy jsem byl aktivní sportovec (kariéru skončil v roce 2012) a pokračoval jsem s tím i v době trénování. Měl jsem to jako zadní vrátka, až jednou ten sport nevyhnutelně skončí a odejde.

Trénování se ještě věnujete?
V současné době už vůbec ne. Jestli se k tomu ještě nějakým způsobem okrajově, nebo i ve větší míře vrátím, to těžko říct. Nikdy neříkej nikdy. V současné době se ale plně věnuji rozvoji firmy.

Proč jste se rozhodl skončit?
Skončil jsem k poslednímu květnu v Praze, kde jsem měl smlouvu právě do konce května. Ani z jedné strany už nebyla vůle smlouvu prodloužit, tak jsem přešel do soukromé sféry.

Stojí za tím nějaký důvod?
Byly tam neshody v pohledech na to, jak by se to mělo dělat. Proto jsme rozvázali spolupráci.

Povězte, jaká je vlastně současná situace v řecko-římském zápase v české základně?
Vzhledem k tomu, že se nikdo ze stávajících závodníků nedostal na olympijské hry v Riu, tak dosti nelichotivá. Zaplaťpánbůh, že se podařilo Adéle Hanzlíčkové získat divokou kartu, takže aspoň jeden zástupce zápasníků nebo zápasnic bude v Brazílii startovat.

Marek Švec
Zápasník Marek Švec prohrává boj o bronz
Zápasník Marek Švec

Máte k tomu vysvětlení?
Poté, co jsem skončil s aktivní kariérou, a stejně tak Petr Švehla a David Vála, tak došlo k určitému mezigeneračnímu propadu. Současní kluci, co tam jsou, mají ještě co dohánět, aby se dostali ke světové špičce. Samozřejmě spousta věcí se s nimi podařila udělat, posunout je nějakým způsobem, ale chce to ještě čas. Otázka je, jestli u toho vydrží a jestli ten čas tomu věnují.

Čili úplně špatné vyhlídky do budoucnosti není třeba mít?
Takhle, budoucnost mají kluci ve svých rukách. Jestli tomu obětují maximum, tak nikde není napsáno, že nemůžou prorazit.

V jakém věku se ti hoši, o nichž mluvíte, pohybují?
V současné době kolem pětadvaceti až třiceti let.

Není to přeci jen už moc?
Já jsem v tu dobu teprve začal vozit první medaile, takže pokud to myslí se zápasy vážně, věnují tomu maximum, tak tu možnost mají taky.

Kolik lidí se u nás přibližně věnuje řecko-římskému stylu?
Ten sport je bohužel na úbytě. Je to dané tím, že v současné době je spousta populárnějších sportů, jako je například florbal, různé nové bojové sporty. A tady ty sporty - to nemyslím jen zápas - zažívají úbytek, co se týče zájmu veřejnosti a mladých. Hodně mladých sportovců stahují sporty, které jsou finančně zajímavé, když se potom daří. Tedy fotbal, tenis, hokej, atletika... A na tyto menší, okrajové sporty se trochu zapomíná.

Adéla Hanzlíčková

Adéla Hanzlíčková

Zmínil jste jedinou českou vyslankyni do Ria - Adélu Hanzlíčkovou. Jaké má podle vás šance?
Já si myslím, že vzhledem k naturelu Adély má velké šance. Ona je absolutně nevyzpytatelná závodnice. Je schopná v jednom kole porazit mistryni světa, v druhém kole prohrát se soupeřkou o hodně slabší. Bude tedy záležet doopravdy na momentálním rozpoložení a v jejím případě také na štěstí. Ale štěstí patří ke každému sportu.

Vy jste dělal řecko-římský styl dlouhá léta. Kdybyste měl vypíchnout, co je na tom sportu zajímavé, co byste zmínil?
Je to sport, ve kterém co si člověk neudělá, to nemá. Je to boj nejen se soupeřem, ale také se sebou samotným. A pokud ten boj vyhrajete, tak je to sport všerozvíjející. Od fyzické síly přes vytrvalost, obratnost až po psychickou odolnost.

Nakolik hraje roli technika a taktika? Nestojí to hlavně na těchto dvou faktorech, když proti sobě stojí dva soupeři, kteří mají de facto stejnou váhu?
Pokud to člověk chce dosáhnout na mety nejvyšší a sáhnout si na medaile, tak musí být samozřejmě nejen silný, vytrvalý, ale musí mít také vytříbenou techniku a dobře postavenou taktiku na ten konkrétní boj, na toho, koho mu určí pavouk.

Kde je v současné době největší bašta řecko-římského stylu?
Posledních pět až deset let je velký trend, že se špička rozšířila do celého světa. V jednotlivých vahách vykoukne někdo z různých zemí. Už to není tak, jak to bývalo, že Sovětský svaz a poté nástupnické Rusko sbíraly všechny medaile. V současné době můžete narazit na medailisty z celého světa. Hodně se prosazují Íránci, Iráčané, Turci, samozřejmě i země bývalého Sovětského svazu, hodně dobře na tom jsou také Američané. Nedá se tak říct, že by teď nějaký stát dominoval v řecko-římském stylu.

Proč to tak je?
Je to dané tím, že se po pádu režimu spousta trenérů ze Sovětského svazu rozutekla do světa a svoje zkušenosti ti trenéři začali přenášet do různých zemí.

Marek Švec - zápasník
Zápasník Marek Švec
Zápasník Marek Švec

Mohlo se ale stát, že právě řecko-římský styl na olympiádě již nebude. Před lety hrozilo úplné vyškrtnutí. Jak jste to prožíval?
Ono k vyškrtnutí někdy po roce 2012 došlo. Zápas byl skutečně vyškrnut. Ovšem hned vzápětí došlo k hlasování a řecko-římský styl se dostal mezi pět uchazečů o zařazení, v případě našeho sportu šlo o znovuzařazení. A zápas jednoznačně vyhrál, takže ani nedošlo k přerušení. A jak jsem to prožíval? Pro celý zápasnický svět to byl šok, že by měl být vyřazený z her. Je to jeden ze zakládajících sportů novodobé olympiády. Byl to tedy nejprve šok, potom velká úleva.

Sám jste se zúčastnil tří olympiád (v Atlantě 1996, Sydney 2000 a Pekingu 2008). Na kterou vzpomínáte nejraději?
Těžko říct. Atlanta byla první, ta byla taková, že člověk vnímal tu atmosféru poprvé, byla tedy pro mě hodně silná. Pak jsem byl v Sydney, tato olympiáda mě zase uchvátila svoji atmosférou, i samotné město. A v Pekingu jsem měl zase blizoučko k medaili, těžko tedy vybírat.

Letos budete Rio sledovat?
Pokud mi to čas dovolí, tak určitě.

V souvislosti s letošní olympiádou se mluvilo kvůli dopingu o vyřazením celé Ruské federace. Co si o tom myslíte?
Řekl bych, že tohle je hodně politický tlak. Doping ve sportu, a nejen v ruské části, prostě je. V Rusku bude možná rozbujelejší, aspoň tak to vypadá podle indicií, které se objevují. Myslím si ale, že by byla škoda, kdyby se některým sportovcům zakázal přístup na olympijské hry.

Trváte si na tom i přesto, že se jednalo o státem řízený doping?
Víte, NDR, Československo... Všechny tyto státy měly státem řízený doping. A nevím, a to opravdu netuším, ale možná že i západní státy do toho vstupují. Těžko říct. Tohle není otázka pro mě. Spíš pro pana Chlumského, šéfa antidopingového výboru, jak se k tomu staví.

A mimochodem, vrátíte se ještě někdy ke sportu?
Všechno ukáže čas.

Autor:
  • Nejčtenější

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl...

Může to zničit ruský sport, bojí se Fetisov. Jen hysterie, soudí Medveděv

Je jednou z mála ruských sportovkyň, která může soutěžit na největších akcích planety. Hlavně proto, že se státem...

Putin o trestu pro ruské sportovce: WADA porušila olympijskou chartu

Ruský prezident Vladimir Putin považuje trest pro ruský sport, který v pondělí vynesla Světová antidopingová agentura...

Fasel brání Rusy: Netrestejte nevinný hokej, plošný zákaz je nesmysl

Rozhodnutí padlo - Rusko nebude v příštích čtyřech letech startovat na velkých sportovních akcích. Stopka se má týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Proč je očekávaný trest vlastně ruským vítězstvím

Ališer Usmanov, prezident Ruské šermířské asociace, napsal v minulém týdnu emotivní dopis. Adresoval jej Craigu...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu i Londýna. Na...

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního olympijského výboru před...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům. Jména nebyla...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou podezřelí z...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.

Najdete na iDNES.cz