Vyřazení zápasu z olympiády? Byla by to velká ostuda, zní z Hellasu Brno

Sportovní zápas - ilustrační foto | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

15 2013
Mají sedm aktuálních českých mistrů, což z nich dělá nejlepší volnostylařský klub v republice. K tomu se mohou chlubit víc než stoletou historií. Z budoucnosti však mají zápasníci z TAK Hellas Brno obavy.

Jejich sportu hrozí, že vypadne z programu olympiády. "Byla to pro mě rána z čistého nebe," reaguje trenér Milan Žáček na návrh výkonného výboru MOV.

"Doufám, že se to ještě zvrátí, jinak by to byla velká ostuda. Zápas je tradiční sport, který je od počátku v programu novodobých her, byl součástí i těch starověkých. Vidím v tom lobby a peníze jiných odvětví." Zatímco v Česku by se po zápasení pod pěti kruhy příliš netruchlilo, v jiných končinách by přišli o jednu z nejsledovanějších událostí.

"U nás se to nezdá, ale ve dvou třetinách světa je to jeden z nejpopulárnějších sportů. Hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu nebo v Asii od Íránu po Japonsko. I v USA je to sport, který provází studenty na středních a vysokých školách. Popularita zápasu je opravdu velká, takže se mi jeho vyřazení nechce pořád věřit. Doufám, že zvítězí zdravý rozum," sděluje Žáček.

Podle něj stagnuje pouze jeden styl starobylého odvětví, a to řeckořímský.

"Jeho úroveň v současném pojetí pravidel opravdu není příliš slavná. Ale kvalita a atraktivita volného stylu šly hodně dopředu a na loňské olympiádě byly k vidění nádherné souboje," říká Žáček. "Když se sejdou nejlepší zápasníci, tak člověk nemůže předpokládat, že jejich boj bude vypadat jako při exhibici. Jde o velké peníze a prestiž, takže je to někdy svázané taktikou. Ale to platí i o jiných sportech, ve fotbale také končí utkání 0:0."

Hellasu by se vyškrtnutí zápasu z olympiády dotklo hlavně po finanční stránce. Nyní má necelou stovku aktivních členů. "Trošku jich ubývá, což je trend ve všech sportech. Ale máme i děti, takže budoucnost je nějakým způsobem zajištěná," podotýká brněnský trenér.

Autor:

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz