Sobota 29. února 2020, svátek má Horymír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

9 2019
Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA. Ruští sportovci tak nebudou moct startovat pod národní vlajkou a neuslyší ani hymnu. Rozhodnutí se týká letních her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světových šampionátů v různých sportech - třeba i ve fotbale. Země má momentálně 21 dnů na odvolání.

Verdikt se ale podobně jako při olympiádě v Pchjongčchangu netýká sportovců, kteří prokážou, že s dopingovým skandálem nemají nic společného. 

Ti budou moci startovat pod neutrální vlajkou.

Rozhodnutí padlo na výkonném výboru Světové antidopingové agentury (WADA), který respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího bylo rozhodnutí jednomyslné.

Na Euru se nic nemění

Trest se určitě nedotkne účasti Ruska na fotbalovém Euru 2020, kde je navíc Petrohrad jedním z pořadatelských měst. ME ve fotbale totiž podle WADA není globální, ale jen regionální či kontinentální akcí v jednom sportu.

Výkonný výbor rovněž shcválil všechny další sankce navrhované kontrolní komisí. Rusko se tak aktuálně nesmí ucházet o organizaci velkých sportovních akcí a může přijít o jejich pořadatelství, „pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno“. 

Na olympijských a paralympijských hrách a MS se nesmějí objevit ruští vládní představitelé ani vrcholní funkcionáři ruského olympijského a paralympijského výboru.

Kontrolní komise WADA už na konci listopadu doporučila, aby ruští sportovci nemohli po následující čtyři roky startovat na velkých akcích pod svou vlajkou a při triumfech poslouchat ruskou hymnu.

Za všechno mohly zfalšované záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Jenže dodání se protahovalo a když už k němu došlo, záznamy nebyly kompletní.

Vykazovaly spoustu nesrovnalostí. 

Ruský hokejista Ivan Tělegin oslavuje se svými spoluhráči gól do sítě Norska ve...

Ruští hokejisté v neutrálních dresech na olympiádě v Pchjongčchangu.

Mezi údaji třeba chyběly soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu. Jenže takové vysvětlení Světové antidopingové agentuře nestačilo.

WADA také znovu suspendovala Ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), a uvrhla tak Rusko do mezinárodního sportovního vyhnanství.

„Rusko mělo spoustu příležitostí dát věci do pořádku, ale pokračovalo v podvodech a zapírání."

Prezident WADA Craig Reedie

Na dalších olympijských hrách a mnoha dalších významných sportovních akcích v následujících čtyřech letech nebude existovat žádný oficiální ruský tým.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová přesto uvedla, že zákaz podle ní není dostačující.

„Chtěla jsem sankce, které nejde obejít. Dlužíme čistým sportovcům, aby byly sankce co nejtvrdší,“ prohlásila.

Už téměř pět let uběhlo od chvíle, kdy byl ruský dopingový skandál poprvé odhalen. Přesto to není poslední kapitola tohohle nekonečného příběhu. Očekává se, že se největší země světa proti rozhodnutí odvolá.

Má na to momentálně 21 dní. Pokud tak učiní, o celém sporu bude rozhodovat sportovní arbitráž v Lausanne.

Muž pod tlakem

Rusko je známo jako mistr popírání. Od vojenských invazí, po hackerské útoky až po atentáty, Kreml pokaždé přísahal, že do těchto záležitostí není zapojen. Následně se ukázalo, že byl.

Stejné je to ve sportu. Vrchní představitelé dlouho kryli státem řízený doping, až to po monumentální a pro Rusko úspěšné olympiádě v Soči prasklo.

I poté však většina vrchních představitelů dlouho zapírala a stále zapírá.

Jedna výjimka přesto existuje.

Jurij Ganus už měsíce varuje, že ruský sport se ocitá na hraně své existence a musí se řádně očistit. Šéf Ruské antidopingové agentury RUSADA je za to doma pod obrovským tlakem.

„Hrozby? Na ty už jsem si zvykl. Mým úkolem je ale ruský sport očistit,“ říká. „Někdo si na mě stěžoval i u Vladimira Putina, že prý nepracuju v zájmu Ruska. Vede se proti mně kampaň, ale já nebudu zticha.“

Byl přesvědčen, že v pondělí podobné rozhodnutí ze strany Světové antidopingové agentury přijde. A tvrdí, že je to chyba Ruska.

Jako jeden z mála, nutno dodat.

Vyjádření ČOV

„Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekáváné a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili. Nicméně rozhodnutí je čerstvé a celá věc se bezpochyby bude ještě vyvíjet. Další kroky WADA budeme pečlivě sledovat,“ uvedla tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Celé to začalo před olympiádou v Soči 2014. Mělo jít o prestižní projekt prezidenta Putina. Měla to být oslava ruské dovednosti, síly, nadřazenosti. A opravdu, ruští sportovci sbírali medaili za medailí, uzurpovali si slávu.

O dva roky později byla jejich pověst v troskách.

Pomalu, velmi pomalu se začal rozkrývat masivní dopingový program podporovaný státem.

Přesto se Rusové do sportovního světa mohli letos vrátit, pokud by Moskva změnila svůj přístup. Pokud by předala Světové antidopingové agentuře klíčovou databázi s výsledky testů jejích sportovců.

To se nakonec po různých průtazích opravdu stalo, jen někdo poněkud změnil, nebo smazal tisíce záznamů.

„Když jsem ty dokumenty otevíral, šokovalo mě to. Viděl jsem obrovské změny, které v nich nastaly. Pro nás sport je to skutečná tragédie,“ neschovává se za nic Ganus.

Vlastní olympiáda?

A tak je Rusko dál v klatbě a Ganus je jedním z mála ruských funkcionářů, který vidí chybu ve vlastních řadách.

Ruští politici jinak často označují navržený trest, který by se vztahoval i na paralympijské hry, za neférový. Považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi.

Na televizních kanálech se často objevují informace, že obvinění si vymysleli Evropané spolu s USA, aby eliminovali mocného sportovního soupeře.

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku. (16. února...

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku.

„Proč bych měla věřit Světové antidopingové agentuře, a ne vlastním lidem tady v Rusku?“ ptá se třeba Jelena Vjalbeová, šéfka ruského běžeckého lyžování.

Její kancelář zdobí trofeje a pak také obraz Vladimíra Putina na koni…

Podobně smýšlejících funkcionářů je v čele ruského sportu stále dost. Ve sportu ale neexistují alternativy. Je nutné dodržovat daná globální pravidla.

„Není to politika. Zatímco v ní můžete hrát na různé strany s pokerovou tváří, popírat nepopiratelné, ve sportu tohle nejde. Ve sportu existují sankce, které vás mohou vyloučit ze společenství. Rusko by si mohlo uspořádat domácí olympiádu s Turkmenistánem, Běloruskem a Severní Koreou. Ale všichni by se tomu smáli,“ dodává Sergej Medvěděv, profesor z Vysoké školy ekonomické v Moskvě.

Ruský dopingový skandál

Vývoj kauzy přehledně

Listopad 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - Případem se začala zabývat Světová antidopingová agentura (WADA), která v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Listopad 2015 - WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Světová atletická federace IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích, který platí doposud.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

Červenec 2016 - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nevyloučil Rusko kvůli systematickému dopingu v zemi z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců ponechal na federacích jednotlivých sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping.

Srpen 2016 - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z paralympijských her v Riu.

Prosinec 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. Vyplývá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruských sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londýně i v Soči. Kvůli skandálu přišlo Rusko o pořadatelství řady sportovních akcí. Rusko ústy ředitelky národní antidopingové agentury poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program.

Prosinec 2017 - MOV rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.

Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu, kde dva ruští sportovci neprošli dopingovou kontrolou, obnovil členství Ruskému olympijskému výboru.

Září 2018 - WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci RUSADA, když z 12 členů výkonného výboru pro její opětovné uznání hlasovalo devět včetně Jiřího Kejvala. Dva byli proti a jeden se zdržel.

Prosinec 2018 - WADA nezískala požadovaná data z počítačů moskevské laboratoře o prováděných testech ruských sportovců. Za to hrozila ruské antidopingové agentuře další suspendace.

Leden 2019 - Experti WADA stáhli z moskevské laboratoře všechna potřebná data, která by měla objasnit rozsáhlý dopingový systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivým sportovcům. Výkonný výbor WADA neobnovil trest pro agenturu RUSADA, přestože nedodržela termín předání dat.

Prosinec 2019 - Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa. Rozhodl o tom výkonný výbor WADA, který také znovu suspendoval agenturu RUSADA. (ČTK)

Rusům nevěřím, řekla bývalá biatlonistka Tomešová v Rozstřelu (únor 2017):

  • Nejčtenější
Premium

Život po zázraku. Čtyřicet let po americkém triumfu je Pavelich na dně

Přesně před čtyřiceti lety zažila Amerika svůj Zázrak na ledě. Ikonický sportovní okamžik, kdy výběr Spojených států...

Pět měsíců do Tokia. Kdo budou největší české naděje?

Přesně za 151 dní vzplane v japonském Tokiu olympijský oheň. Letní hry s pořadovým číslem 32 odstartují v pátek 24....

Dějiny olympijských jobovek, další díl: šířící se koronavirus

První Murphyho olympijský zákon by zněl zhruba následovně: Jakmile vyřešíte tu nejakutnější hrozbu, přijde jiná – a...

Premium

Šéflékař olympioniků o koronaviru: Hlídacím psem je komise MOV

Olympijské hry v Tokiu mají začít za 148 dnů. Také Japonsko se nyní nachází v rizikové oblasti šíření koronaviru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Supermoderní arény i legendární haly. Kde se mají konat OH v Tokiu?

Supermoderní arény plné nových technologií, ale také tradiční haly, z nichž dýchají historické vzpomínky. Letní...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  • Další z rubriky

V otcově stopě. Baví mě delší tratě, říká Aleš Řezáč a sbírá úspěchy

Po tátovi, českém běžci na lyžích Stanislavu Řezáčovi, sdělil nejen talent, ale i nadšení pro dlouhé tratě. A na jeho...

Premium

Život po zázraku. Čtyřicet let po americkém triumfu je Pavelich na dně

Přesně před čtyřiceti lety zažila Amerika svůj Zázrak na ledě. Ikonický sportovní okamžik, kdy výběr Spojených států...

Peking využije pro ZOH 2022 sportoviště z letní olympiády

Čínská metropole Peking se za dva roky stane prvním městem, které po letních olympijských hrách uspořádá i zimní...

Žádné emoce, žádná gesta. Jak barevné praporky rozhodují o osudu karatistů

Na úzkých ochozech v horním patře tělocvičny je plno, dveřmi k lávce stále proudí další diváci, až se ozývají výkřiky:...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...