Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Praha nebyla vybrána mezi kandidáty na pořádání OH 2016

  18:21
Tak trochu očekávané se stalo skutkem. Praha nebyla vybrána mezi kandidátská města pro olympijské hry v roce 2016. Rozhodlo o tom hlasování výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Aténách. Ze sedmi uchazečů mohou o pořádání OH nadále bojovat Chicago, Tokio, Rio de Janeiro a Madrid.

Navrhovaná podoba olympijského stadionu v Letňanech.

Spolu s Prahou vypadly ze hry Baku a katarské Dauhá.

"Není to žádné překvapení, postoupila ta nejzkušenější města," řekl po volbě šéf organizační společnosti Praha olympijská Tomáš Petera.

"Už dlouho mluvíme o tom, že hlavním cílem je olympiáda v roce 2020 nebo 2024. Proto je pro Prahu nadějí, že Rio se v minulosti dvakrát nedostalo mezi kandidátská města a nyní uspělo," uvedl. "Budeme se tedy soustředit na proceduru pro rok 2020," ujistil.

Ani pro pražského primátora Pavla Béma nebyl verdikt MOV překvapením. "A už vůbec ne tragédií. Do souboje o rok 2016 jsme šli s velmi malými šancemi," uvedl v tiskové zprávě s tím, že první kandidatura byla hlavně seznamovací.

"Světu jsme se ukázali jako odvážné město, které o olympijské hry stojí. Z chyb a doporučení MOV se poučíme a napravíme je," dodal Bém.

Kritici her naopak volají po tom, aby Praha o hry přestala usilovat. "Je nejvyšší čas tuto nákladnou aktivitu ukončit," řekla zastupitelka Strany zelených Petra Kolínská.

Také podle primátorovy náměstkyně Markéty
Reedové (SNK ED) dosavadní zkušenosti stačily a Praha už by se o pořádání her pokoušet neměla. "Náklady dalšího sbírání zkušeností se dají odhadnout celkem přesně, stačí vynásobit už vynaložené počtem let, které před námi jsou," řekla náměstkyně.

Podle Kolínské je otázkou, zda by společnost Praha olympijská neměla vrátit peníze, které od města dostala. Mohly by být podle ní použity na výstavbu kanalizace, kde chybí miliardy korun. Uchazečství o hry v roce 2016 stálo českou metropoli 60 milionů korun.

Reedová uvedla, že dnešní rozhodnutí výboru je vlastně dobrá zpráva, protože nebylo vyřešeno financování her,
navíc olympijská myšlenka neměla jednoznačnou podporu.

Pracovní skupina MOV vytvořila pro hlasování exekutivy pořadí uchazečských měst, v kterém bylo na prvním místě Tokio těsně před Madridem. Praha porazila jen Baku. O třetí místo se podělily vyřazené Dauhá a Chicago, za nimi skončilo Rio de Janeiro.

"Všechny kandidatury byly na velmi vysoké úrovni. Pro olympijské hnutí je to pocta a je vidět, že je zdravé, když bylo pole uchazečů tak silné," prohlásil šéf MOV Jacques Rogge, který pogratuloval úspěšným městům.

"Pro ty, kteří neuspěli, byl snad celý proces užitečný," uvedl belgický funkcionář. Podle agentury Reuters bylo hlasování Rogga a 14 členů exekutivy jednomyslné.

O dosavadní české kandidatuře, průběhu uchazečského procesu pro rok 2020 a o dalším postupu Prahy olympijské bude ve čtvrtek 12. června jednat komise
rady hlavního města Prahy. "Další kroky budou schváleny na tomto zasedání," řekl Petera.

Klíčová pro českou kandidaturu bude analýza Mezinárodního olympijského výboru. "Co nám v odevzdaném dotazníku pochválí a co naopak vytknou. Ten materiál se podle toho upraví," uvedl Petera.

Uchazečský proces pro olympijské hry v roce 2020 bude za čtyři roky podobný, přesná data ale ještě nejsou známa.

Rada hlavního města Prahy poskytla společnosti 12,5 milionu korun pouze pro uchazečskou fázi, podle Petery má ale Praha olympijská schválenou dotaci celých 100 milionů korun. Další přerozdělení financí by se mělo schvalovat právě na schůzi 12. června.

Po dnešním rozhodnutí MOV nejsou momentálně aktuální jednání s vládou, která dala české kandidatuře právní záruky, nikoliv finanční. "Jednání s vládou budou v dalších čtyřech letech jednou z našich priorit, na které se budeme soustředit," upozornil Petera.

Hlasování dopadlo podle papírových předpokladů, vybraná města byla považována za favority, očekávalo se vyřazení Prahy a Baku. Odborníci se jen neodvažovali spekulovat, jak dopadne Dauhá.

Chicago věří, že se olympijské hry vrátí na americký kontinent poprvé od Atlanty 1996. Madrid se snaží o úspěch po nezdaru v boji o pořádání her v roce 2012, které získal Londýn.

Zástupci Tokia chtějí zpět hry po 52 letech, Rio de Janeiro se může stát prvním olympijským městem v Jižní Americe.

Vybraná města musí nyní splnit další náročné požadavky MOV. Kandidátský dotazník musí být daleko rozsáhlejší než dotazník uchazečský, s jeho odevzdáním 12. února 2009 je třeba zaplatit půl milionu dolarů, přibližně osm milionů korun.

Zvláštní komise MOV potom všechna města navštíví a setká se ze zástupci kandidatury i vlády země. Hostitelské město her se bude volit 2. října 2009 na zasedání MOV v Kodani.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Šermířka Jurková: Štve mě čelit na závodech kamarádce z oddílu

Volba sportu pro ni nemohla být jasnější. Šermu se totiž věnovali babička, dědeček i tatínek, a její stále vrcholově...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ruský olympijský výbor odsoudil sankce, chystá podporu sportovcům

Ruský olympijský výbor (ROV) je připraven podpořit sportovce potrestané kvůli invazi na Ukrajinu všemi dostupnými...

Biatlonista Hák získal na mládežnické olympiádě zlato, lyžař Tuž stříbro

Biatlonista Petr Hák vybojoval na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže ve Vuokatti první zlato pro českou...

Hokejistky ovládly mládežnickou olympiádu, štafeta biatlonistů bere stříbro

České hokejistky získaly zlaté medaile na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže ve finském Vuokatti. Ve finále...

Šermířka Jurková: Štve mě čelit na závodech kamarádce z oddílu

Volba sportu pro ni nemohla být jasnější. Šermu se totiž věnovali babička, dědeček i tatínek, a její stále vrcholově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...