Doporučujeme

Navrhovaná podoba olympijského stadionu v Letňanech.

Navrhovaná podoba olympijského stadionu v Letňanech.

Praha nebyla vybrána mezi kandidáty na pořádání OH 2016

  • 114
Tak trochu očekávané se stalo skutkem. Praha nebyla vybrána mezi kandidátská města pro olympijské hry v roce 2016. Rozhodlo o tom hlasování výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Aténách. Ze sedmi uchazečů mohou o pořádání OH nadále bojovat Chicago, Tokio, Rio de Janeiro a Madrid.

Spolu s Prahou vypadly ze hry Baku a katarské Dauhá.

"Není to žádné překvapení, postoupila ta nejzkušenější města," řekl po volbě šéf organizační společnosti Praha olympijská Tomáš Petera.

"Už dlouho mluvíme o tom, že hlavním cílem je olympiáda v roce 2020 nebo 2024. Proto je pro Prahu nadějí, že Rio se v minulosti dvakrát nedostalo mezi kandidátská města a nyní uspělo," uvedl. "Budeme se tedy soustředit na proceduru pro rok 2020," ujistil.

Ani pro pražského primátora Pavla Béma nebyl verdikt MOV překvapením. "A už vůbec ne tragédií. Do souboje o rok 2016 jsme šli s velmi malými šancemi," uvedl v tiskové zprávě s tím, že první kandidatura byla hlavně seznamovací.

"Světu jsme se ukázali jako odvážné město, které o olympijské hry stojí. Z chyb a doporučení MOV se poučíme a napravíme je," dodal Bém.

Kritici her naopak volají po tom, aby Praha o hry přestala usilovat. "Je nejvyšší čas tuto nákladnou aktivitu ukončit," řekla zastupitelka Strany zelených Petra Kolínská.

Také podle primátorovy náměstkyně Markéty
Reedové (SNK ED) dosavadní zkušenosti stačily a Praha už by se o pořádání her pokoušet neměla. "Náklady dalšího sbírání zkušeností se dají odhadnout celkem přesně, stačí vynásobit už vynaložené počtem let, které před námi jsou," řekla náměstkyně.

Podle Kolínské je otázkou, zda by společnost Praha olympijská neměla vrátit peníze, které od města dostala. Mohly by být podle ní použity na výstavbu kanalizace, kde chybí miliardy korun. Uchazečství o hry v roce 2016 stálo českou metropoli 60 milionů korun.

Reedová uvedla, že dnešní rozhodnutí výboru je vlastně dobrá zpráva, protože nebylo vyřešeno financování her,
navíc olympijská myšlenka neměla jednoznačnou podporu.

Pracovní skupina MOV vytvořila pro hlasování exekutivy pořadí uchazečských měst, v kterém bylo na prvním místě Tokio těsně před Madridem. Praha porazila jen Baku. O třetí místo se podělily vyřazené Dauhá a Chicago, za nimi skončilo Rio de Janeiro.

"Všechny kandidatury byly na velmi vysoké úrovni. Pro olympijské hnutí je to pocta a je vidět, že je zdravé, když bylo pole uchazečů tak silné," prohlásil šéf MOV Jacques Rogge, který pogratuloval úspěšným městům.

"Pro ty, kteří neuspěli, byl snad celý proces užitečný," uvedl belgický funkcionář. Podle agentury Reuters bylo hlasování Rogga a 14 členů exekutivy jednomyslné.

O dosavadní české kandidatuře, průběhu uchazečského procesu pro rok 2020 a o dalším postupu Prahy olympijské bude ve čtvrtek 12. června jednat komise
rady hlavního města Prahy. "Další kroky budou schváleny na tomto zasedání," řekl Petera.

Klíčová pro českou kandidaturu bude analýza Mezinárodního olympijského výboru. "Co nám v odevzdaném dotazníku pochválí a co naopak vytknou. Ten materiál se podle toho upraví," uvedl Petera.

Uchazečský proces pro olympijské hry v roce 2020 bude za čtyři roky podobný, přesná data ale ještě nejsou známa.

Rada hlavního města Prahy poskytla společnosti 12,5 milionu korun pouze pro uchazečskou fázi, podle Petery má ale Praha olympijská schválenou dotaci celých 100 milionů korun. Další přerozdělení financí by se mělo schvalovat právě na schůzi 12. června.

Po dnešním rozhodnutí MOV nejsou momentálně aktuální jednání s vládou, která dala české kandidatuře právní záruky, nikoliv finanční. "Jednání s vládou budou v dalších čtyřech letech jednou z našich priorit, na které se budeme soustředit," upozornil Petera.

Hlasování dopadlo podle papírových předpokladů, vybraná města byla považována za favority, očekávalo se vyřazení Prahy a Baku. Odborníci se jen neodvažovali spekulovat, jak dopadne Dauhá.

Chicago věří, že se olympijské hry vrátí na americký kontinent poprvé od Atlanty 1996. Madrid se snaží o úspěch po nezdaru v boji o pořádání her v roce 2012, které získal Londýn.

Zástupci Tokia chtějí zpět hry po 52 letech, Rio de Janeiro se může stát prvním olympijským městem v Jižní Americe.

Vybraná města musí nyní splnit další náročné požadavky MOV. Kandidátský dotazník musí být daleko rozsáhlejší než dotazník uchazečský, s jeho odevzdáním 12. února 2009 je třeba zaplatit půl milionu dolarů, přibližně osm milionů korun.

Zvláštní komise MOV potom všechna města navštíví a setká se ze zástupci kandidatury i vlády země. Hostitelské město her se bude volit 2. října 2009 na zasedání MOV v Kodani.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.