Coe je pod tlakem, ale situaci ustojí, očekává předseda ČOV Kejval

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval po podpisu české přihlášky na OH v Riu de Janeiro. | foto:  František Vlček, MAFRA

15 2016
Po zveřejnění druhé části zprávy Světové antidopingové agentury WADA se jistá, byť nepřímá obvinění týkají také Sebastiana Coea, který je od srpna předsedou Mezinárodní atletické federace IAAF. Mezi zastánce bývalého úspěšného britského běžce na středních tratích patří také šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podle zprávy WADA musel Coe v minulosti jako člen užšího vedení IAAF o organizování korupce či utajování dopingu v Rusku vědět. Co vy na to?
Přiznám se, že Sebastian Coe, kterého znám osobně, nepatří mezi moje neoblíbence, naopak si ho vážím. Jako bývalého sportovce i politika či funkcionáře. Beru ho jako seriózního člověka - důkazem toho je i skutečnost, že se osobně zúčastnil čtvrteční konference v Mnichově, kde byla zpráva zveřejněna. A nezapomeňte, že předseda WADA Dick Pound tam řekl, že si neumí představit nikoho lepšího, kdo by v IAAF zjednal nápravu a dal věci do pořádku. S tím souhlasím, protože si myslím, že Coe je člověk mimořádných kvalit.

Jistě jste se s ním mnohokrát setkal. Hovořil i o světové atletice?
Už dávno před svým zvolením měl vážné pochybnosti o stavu, ve kterém se atletika nachází - říkal mi, že federace není dobře vedená, spousta věcí není v pořádku a musejí se udělat zásadní změny. Neměl ale v ruce žádné konkrétní informace, tudíž je nemohl zveřejnit. Proto také kandidoval na post předsedy IAAF.

A co udělení mistrovství světa 2021 americkému Eugene? Právě tam má sídlo firma Nike a Coe, tehdy viceprezident IAAF, byl zároveň poradcem této firmy. To vám divné nepřijde? Proces udělování šampionátu se teď má právně vyšetřit...
Abych se přiznal, moc o tom nevím. Sebovi ale věřím, myslím, že je to mimořádně charakterní člověk a nevěřím, že by lobboval víc než je zdrávo.

Na jednu stranu zpráva WADA tvrdí, že užší vedení IAAF, a tudíž i Coe, muselo o korupci a dopingu v Rusku vědět, ale Dick Pound se ho zároveň zastal. Jak si ten rozpor vysvětlujete?
Podle mě to není rozpor. Už jsem říkal, že Coe byl nešťastný z toho, jak byla světová atletika v posledních letech pod Diackem vedená. Nebylo to ale tak, že by jenom mluvil, ale kandidoval, aby ty změny provedl. Jsem přesvědčený, že kdyby měl v rukou informace, které má teď Pound, tak by veřejně vystoupil. Z toho, že se děly nestandardní věci, mnozí lidé kolem Diacka neměli dobrý pocit, ale neměli důkazy. Bez důkazů nezmůžete nic.

Myslíte tedy, že současné tlaky Sebastian Coe ustojí?
Ty tlaky asi nejsou malé, ale jsem o tom absolutně přesvědčený. Myslím, že se shodujeme s Dickem Poundem - Coe je člověk s obrovským morálním kreditem.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz