Londýn bude v bezpečí. Jednotky SAS staví bunkr na dostřel olympiády

TRÉNINK NA TERORISTY. Speciální jednotka SAS se už měsíce připravuje na možné útoky během olympiády v Londýně. | foto: Profimedia.cz

4 2011
Tyhle plány mají na obálce velkými písmeny napsáno: přísně tajné. Speciální jednotky SAS si staví svoje nové velitelství na neznámém místě ve východním Londýně tak, aby příští rok co nejlépe ochránily olympiádu. Z podzemního krytu budou mít bezpečnost her pod palcem.

Elitní vojsko může zasáhnout proti všem teroristům takřka ihned. "Tohle opatření odráží vážnost hrozby," uvedl zdroj deníku The Sun. Proto byly nad britskou metropolí měsíce v akci transportní helikoptéry Chinook, které převážely výstroj kamsi do míst, kde podzemní bunkr SAS leží.

Speciálně vycvičení vojáci budou mít klíčovou roli v masivních bezpečnostních opatřeních, po Temži budou moci bleskově zasáhnout proti teroristům. K tomu využijí síť vodních cest kolem olympijského parku, aby nezůstali trčet v londýnských zácpách. Případní zranění budou stejnou vodní cestou přepraveni do nemocnic.

"v úvahu bereme všechny možné scénáře," pokračoval zdroj deníku. Všechny dobrodruhy, kteří by chtěli olympiádu ohrozit, proto varuje heslo: Londýn bude chráněn jako nikdy předtím. "Kdokoliv bude takový blázen a chtěl ohrozit veřejné bezpečí, pozná ten nejrychlejší trest od nejlépe vycvičených jednotek," vzkázal zdroj listu.

Neví se sice kde, ale ví se co. Arzenál vojáků bude hrůzostrašný: samopaly, pušky pro snajpry, omračující granáty, slzný plyn. Vojáci budou mít k dispozici i protichemické obleky pro případ užití špinavých bomb.

Šéfové přes bezpečnostní opatření věří, že největší nebezpečí hrozí ze strany militantní al-Káidy. Na její možné řádění se připravují měsíce. "Evakuační plány pro případ teroristických útoků se stále upřesňují, nejdůležitější ale je mít přístup a možnost zasáhnout proti teroristům," citoval The Sun. "A toho bude dosaženo."

Už v květnu cvičili vojáci ostrou střelbu v olympijské vesnici, aby simulovali útok podobný tomu, který v Mnichově 1972 připravil o život jedenáct izraelských sportovců. V červenci zase sesterská jednotka SAS - Special Boat Service - trénovala na to, jak ve Weymouthu, kde se budou konat jachtařské soutěže, odpovědět na útoky sebevražedných atentátníků. Jachty navíc budou hlídat vrtulníky ze základny RAF v Odihamu.

V pohotovosti během her by mělo být 6 tisíc mužů armády, k tomu další tisíce od soukromých bezpečnostních agentur. Náklady na bezpečnost nechtějí pořadatelé her zatím ani odhadovat, z celkového rozpočtu by však mohly dosáhnout až sto milionů liber, asi 3 miliardy korun.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz