Pronajmu palác, inzeruje královna Alžběta. Zn. Jen pro olympioniky

15 2011
V britských novinách by se mohl objevit lákavý inzerát: Půjčím palác. Vaše královna. Její veličenstvo Alžběta II. posvětila plány na pronájem historických budov své rezidence během olympijských her v Londýně. Jenže nejde o nabídku pro lecjakého poddaného, za den v paláci zaplatíte skoro milion.

S nabídkou využívání prostor St. James's Palace v srdci Londýna se prolomí protokolární pravidla, která platila skoro 500 let. Do obydlí monarchů nikdo nepovolaný dosud nesměl, tu možnost dostane až příští rok od 27. července, kdy hry v britské metropoli začínají.

Královna Alžběta II. tak osobně schválila plány olympiádu finančně vytěžit. Je to bezprecedentní krok, ale také důkaz, že i monarcha je zasažen úspornými opatřeními.

"Takže nejsme imunní k takovým krokům," řekl její mluvčí k těžkým časům. "Každý si uvědomuje, že ani královská kasa není v dnešní době přeplněná a tohle je inovativní cesta, jak prostředky získat. Všechny peníze budou použity na chod královských paláců."

Její výsost dala k dispozici Trůnní sál, Sál královny Anny a Sál tapisérií. Z jejich oken tak dočasní nájemci budou moci pozorovat turnaj v plážovém volejbalu, který se bude konat na Horse Guards Parade, i start a cíl maratonu se startem na Mallu.

Zástupci paláce už začali kontaktovat firmy a charitativní společnosti, které by mohly mít zájem využít exkluzivních prostor. "Odezva je velká," uvedl mluvčí paláce. "Prakticky žádné termíny už nejsou volné."

Zástupci královniny kanceláře odmítli sdělit ceník pronájmu, Deník Daily Mail přesto zjistil, že na faktuře bude částka 30 tisíc liber, asi 900 tisíc korun, za den. Nájemníci budou smět do paláce pozvat až 500 hostů na slavnostní večírky, o kuchyni se postará personál královny.

St. James´s Palace byl postavený za vlády Jindřicha VIII. a je stále oficiální rezidencí panovníka, ačkoliv žádný v něm nebydlel od dob krále Williama IV. Dnes je běžně pro veřejnost zavřený i proto, že pod jeho střechou sídlí úřady několika členů královské rodiny včetně princů Williama a Harryho.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz