Kvůli olympionikům padly stromy v Tasmánii. Tak Londýn pořádá zelené hry

Kvůli olympiádě v Londýně padly cenné tasmánské stromy. - ilustrační foto | foto: Jan Kočvarapro iDNES.cz

8 2011
Olympionici se budou příští rok v Londýně připravovat na svoje výkony na palubovkách, které byly postaveny ze dřeva původem z ohrožených tasmánských lesů. Ty přitom poskytují domov některým z nejohroženějších živočišných druhů planety. A to se Londýn dušoval: Uspořádáme zelené hry.

Jak zjistil ostrovní deník The Independent, eukalypty z lesů, jejichž stáří přesahuje tisíc let, už byly pokáceny pro to, aby sloužily v Londýně. Navzdory tomu, že UNESCO neustále opakuje svoje výzvy: Chraňte cenné lesy na Tasmánii.

V jejich stínu přebývá slavný čert, obří tasmánský humr nebo vzácní papoušci, všichni z červené knihy ohrožených druhů. Australští ochránci životního prostředí ovšem přišli se zjištěním, že tamní dřevo se využije na palubovku tréninkového centra amerických basketbalistů během her.

Ačkoliv stavbu za 21 milionů liber neprovádí organizační výbor her, jeho závazek z olympijské kandidatury zněl: "Na výstavbu sportovišť využijeme jenom běžné dřevo tak, aby byly hry opravdu zelené."

Zatímco Atény 2004 byly kritizovány za to, že neměly žádné takové požadavky, Peking zakázal užití dřeva s původem v panenských lesích. Sydney v roce 2000 zase odmítlo jakékoliv řezivo, které nebude certifikováno lesní správou.

"Je to tragédie," postěžoval si Tim Birch, výkonný šéf společnosti Markets for Change, která půl roku zkoumala původ dřeva pro Londýn. "Americké sportovní hvězdy teď budou mít užitek z destrukce lesa. Pokaždé by se mělo dvakrát prověřit, odkud dřevo je, aby Británie nebyla součástí ničení tak starého porostu."

Mezinárodní basketbalová federace má prý údajně velmi striktní požadavky na to, jaké materiály se mají použít při konstrukci hřiště určeného pro profesionály. "A my jsme tím řídili," zní z od zástupců haly.

Těžařská společnost Ta Ann z Malajsie se však ústy svého mluvčího brání: "Vše proběhlo v souladu se zákony Austrálie." Technika společnosti by prý ani nedokázala staré stromy zpracovat.

"Jako hrdý Londýňan jsem šokován, že nejstarší stromy světa teď slouží jako podlaha pro londýnskou olympiádu," divil se i John Sauven, zástupce organizace Greenpeace.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz