Semenyaová byla na dně. Slzy neukázala nikomu a teď chce zlato z OH

Caster Semenyaová | foto: Reuters

17 2012
Tuhle ženu bude sledovat celý svět. Ano, ženu - Caster Semenyaovou konečně nebude nikdo trápit, zda náhodou není muž. Jihoafrická atletka míří na londýnské hry s cílem zapomenout na trudné časy. A vyhrát zlato na 800 metrů.

Dva velké sny má Caster Semenyaová. Od chvíle, co v 16 letech poprvé spatřila moře, touží po bydlení v co nejbližší blízkosti vln. "Na pláži bych mohla běhat klidně týden v kuse," popisuje atletka.

Druhý sen je aktuálnější.

A podle všeho také daleko těžší na splnění.

"Chci vyhrát olympiádu. Ovládnout své první olympijské finále v životě ve světovém rekordu."

Tahle svalnatá osmistovkařka z JAR se stane dost možná nejsledovanější ženou her. Místo obvyklého zájmu o rekordmanky nebo o sportující krásky na ni cílí pozornost kvůli úplně jinému důvodu - Caster Semenyaová dlouho čelila podezření, zda je vlastně ženou; zda na dráze mezi osmistovkařkami neběhá muž.

Nejtěžší běh je za ní, o jejím ženství už nejsou pochybnosti. Po vleklých sporech se 21letá atletka o všem rozpovídala pro britský Telegraph: hlavně o mistrovství světa v Berlíně 2009, kde senzačně vyhrála, ale zároveň se objevily dohady o jejím pohlaví.

"Byla jsem tam tak sama... Věděla jsem, co se o mně píše a říká v televizi, přesto jsem se tomu snažila věnovat co nejméně pozornosti. Šla jsem krok po kroku až do finále. Udělala jsem svou práci. Ale to víte, že to bolelo. A hodně."

Semenyaová se k trýznivým dnům nerada vrací, což předvedla i v Česku. "Život je už zase fajn. Tohle všechno je minulost, vymazala jsem ji z hlavy," tvrdila nedávno na Zlaté tretře v Ostravě a víc věc rozebírat nechtěla.

K britskému listu byla sdílnější. "Přes všechno, co se kolem mě dělo, jsem nikdy nechtěla s běháním skončit," řekla. "Jen byl návrat daleko těžší, než jsem čekala. Umím vyhrávat se 70 procenty výkonu svalů, hlavu však musím mít stoprocentní. A to nešlo. Musela jsem postupovat kousek po kousku, proto návrat místo pár týdnů trval 11 měsíců."

Semenyaová skutečně nevypadá žensky - je mimořádně svalnatá, k tomu má tvrdé rysy. Ve chvílích, kdy ji zpochybňovali, prokázala i tvrdou povahu.

"Caster tou dobou byla opravdu na dně. Ale nikdy jsem ji neviděl plakat," řekl její finský manažer Jukka Härkönen. "Přitom tvrdím, že kdybyste vybrali 100 nejlepších atletů světa a vystavili je takovému tlaku a zacházení, tak se 99 z nich zlomí a nebudou už schopni závodit."

I Härkönen popsal ony těžké berlínské dny: "Jel jsem třeba v autobuse pro atlety a poslouchal řeči o chlapovi, co běžel ženskou osmistovku. Proto jsem Caster po závodě mohl povědět jediné: Poslouchej, ať se děje cokoli, jsi teď mistryní světa. Na to pamatuj. A makej dál."

Semenyaová jej poslechla. Zatvrdila se, teď je zpět.

V Londýně, tři roky od trápení započatého triumfem na berlínské dráze, dokonce sní o tom, že by slavila ve světovém rekordu, čímž by vymazala "nepřekonatelný" výkon Jarmily Kratochvílové. To by pro její story byl vskutku zlatý happy end.

Nejčtenější

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz