Vzpomínky na Atlantu Doktora posilují

30 2003
Praha - Dva ukázováky a pravý prostředník kanoisty Matrina Doktora dostaly pořádně zabrat. Těmito třemi prsty vyťukával odpovědi na otázky čtenářů iDNES při čtvrtečním on-line rozhovoru. "Vyčmuchával jsem písmenka na klávesnici jako pes," smál se dvojnásobný olympijský vítěz z roku 1996. Za hodinu stačil zodpovědět všech 47 dotazů, které na jeho adresu dorazily.

Odpovědi Martina Doktora najdete ZDE

Kanoista odpovídal z domova od svého vlastního počítače, a byl rád, že se čtenáři udržel krok. "Některé otázky mě pobavily, mám rád lidi, kteří mají smysl pro humor," řekl a jako příklad uvedl čtenáře, který se ptal pod přezdívkou Andreas Dittmer. "Máš hezký jméno," napsal přímo do své odpovědi.

Německý kanoista Dittmer je jeden z jeho největších soupeřů.

Martin Doktor se proslavil v roce 1996 na OH v Atlantě, kde vybojoval zlato na obou tratích, které jel. Světových medailí pak ještě pár posbíral, ale tak mimořádný výsledek už nezopakoval.

"Lidi si pamatují Atlantu a pořád ti věří, i když to třeba potom už tolik nevycházelo. Je to svazující pocit, nebo povzbuzující?" mířila na Doktora otázka od čtenáře, který se podepsal jako Karel. Kanoista odpověděl: "Jak kdy, ale spíš mi to pomáhá."

A co řekl na otázku, jestli zlato přiveze za rok z olympijských Atén? "Tak to bych byl moc rád, ale takhle dopředu se o tom nemá moc mluvit. Nerad pokouším štěstí."

V dalších odpovědích mluvil o své rodině, zálibách, přiznal se, že je fandou hokejových Pardubic a dotkl se i politiky: "Špidlovec rozhodně nejsem," přiznal.

Naopak jen opatrně odpovídal na téma doping mezi soupeři. "Rád bych považoval rachlostní kanoistiku za čistý sport, ale když vidím, co se kolem děje, tak tomu nevěřím. Konkrétně nikoho jmenovat nemůžu, ale...," nechal myšlenku otevřenou.

"Moc se mi o tom nechce mluvit," řekl později na vysvětlenou. "Je to vážný problém, který se nedá řešit na tomto fóru."

Při on-line rozhovoru se Doktor raději se věnoval méně vážným dotazům. "Čím bych chtěl být? Rockerem, nebo rentiérem," svěřil se.

Starší informace:
Třebaže do olympiády v Aténách zbývá téměř rok, český kanoista Martin Doktor si s myšlenkou na ně už v hlavě pohrává. "Myslel jsem na ně i při mistrovství světa, vždyť tam jsem se na ně nominoval," řekl dvojnásobný vítěz z Atlanty, který dnes odpovídal čtenářům iDNES.

Martin Doktor je sběratelem medailí. Olympiské z Atlanty jsou sice už sedm let staré, ovšem poslední úspěchy rozhodně ne. Na zářijovém mistrovství světa v americkém Gainesvillu dojel druhý na 200 metrů, na pětistovce získl bronz. Může se pyšnit skvělou bilancí - na světových šampionátech vybojoval už čtrnáct cenných kovů. Je dvojnásobný mistr světa i Evropy, prestižní Světový pohár ovládl už sedmkrát za sebou.  

"Začalo se docela rychle, snažil jsem se držet soupeřů a zároveň trochu šetřit síly. V závěru jsem to potom prostě napálil a jsem moc spokojený, že to vyšlo. Myslím, že jsou to nejcennější medaile v celé kariéře," řekl po zatím posledním úspěchu.

Po šampionátu si užíval volna, které mu však pomalu končí. "Období odpočinku rychle uteklo. Snažil jsem se věnovat rodině a trochu si jí užít. Pobýval jsem týden v lázních v Třeboni a pak čtrnáct dní v Lázních Mšené. Zničené tělo se muselo dát dokupy. Odpočíval jsem i na zahrádce," snadno si vybavuje příjemně prožité dny.

Zato teď ho čeká neoblíbená část přípravy. "Posilovna, běhání, jízda na kole. Po dnech volna to obvykle bolí, ale nedá se nic dělat. Až 11. listopadu odlétáme do Afriky, tam se budu připravovat v teplé na vodě. Tady by to bylo o zdraví. Vánoce a Silvestra budu doma, pak se vydám na běžky do Švýcarska a zase do Afriky," nastínil rozmanitý program. 

Na čtvrteční on-line rozhovor se těší. "Už jednou jsem ho dělal, vím, o co jde. Ptají se přímo čtenáři, takže otázky bývají jiné než u tradičních rozhovorů s novináři. Mohu odpovídat třeba i na odborné věci konkrétních zájemců, které se jindy v médiích neukazují. A na ty nepříjemné nemusím," dodal s úsměvem Martin Doktor.

On-line rozhovor Martina Doktora se čtenáři iDNES z 3.9. 2000 si můžete přečíst ZDE

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz