Mužík i Tesařík postoupili do semifinále

23 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Kromě desetibojařů se do pondělního programu v Aténách zapojilo pět dalších českých atletů. Diskař Malina skončil ve finále jedenáctý, překážkáři Mužík a Tesařík postoupili do semifinále závodu na 400 m, chodkyně Dibelková skončila na 20 km čtyřiadvacátá a kladivářka Lucie Vrbenská neuspěla v kvalifikaci.

Diskař Libor Malina chtěl ve finále proniknout mezi elitní osmičku, po třech pokusech byl však s výkonem 58,78 jedenáctý a závod pro něj skončil. V olympijském rekordu 70,93 m jej vyhrál Maďar Robert Fazekas.
ČTĚTE: Zradila mě technika, postěžoval si Malina

Překážkáři dou dál ve dvou
V prvním rozběhu překážkové čtvrtky nestačil Jiří Mužík jen na Američana Taylora a časem 48,85 si vytvořil letošní maximum. "Postoupil jsem a mám letošňák. Tak jsem si to také představoval. Jsem spokojen," tvrdil poté, co naprosto hladce prošel do semifinále.

"Běželo se mi dobře, v první polovině jsem možná i trošku ušetřil síly. Závěr jsem kontroloval, ale finiš byl docela svižný, protože čas bude rozhodovat o nasazení do drah při semifinále," popisoval průběh závodu.

Na semifinále se už těší. "Zítra do toho půjdu od začátku do konce, každá setina by mohla chybět," sliboval si  po doběhu atlet pražské Dukly. "Celou sezonu bylo víceméně jedno, jak kdo běhá. Důležité je to tady," zdůraznil.

"Ale v zítřejším semifinále to bude trošku jiný kafe než dnes. Míst ve finále je jen osm, adeptů o mnoho víc. Kdo bude chtít postoupit, musí běžet sakra rychle. Mohl by stačit čas okolo 48,50," prorokoval.

Štěpán Tesařík skončil ve svém rozběhu až šestý a dlouho to vypadalo, že se mezi 24 semifinalistů nevejde (z pěti běhů postupovali vždy čtyři běžci přímo a další čtyři s nejlepšími časy). Nakonec mu ale čas 49,44 stačil právě na poslední postupové místo. 

Vrbenská věděla, že to nebude ono

"Cítila jsem, že to nebude ono," říkala česká kladivářka Lucie Vrbenská po kvalifikaci, v níž skončila výkonem 60,29 m až na 42. místě. "V posledních dvou týdnech jsem se trápila se střevními potížemi. A to se projevilo i dnes. Chyběla mi rychlost a potřebná dynamika," konstatovala.

Nervozita jí prý před závodem netrápila. "S tím nebyl problém. Všechnu energii jsem chtěla dát do prvního pokusu, jenže jsem ho neustála a přešlápla," popsala svou strategii sedmadvacetiletá atletka pražského Olympu.

Její osobní rekord je 67,86 m, tedy výrazně lepší než výkon, jaký předvedla v Aténách. "Mělo to být víc o rychlosti a o síle," ví dobře. Na kladivo ale rozhodně nezanevře, tím spíš, že  trenér Milan Horák je i jejím přítelem. "Kdepak, kladivo mě baví, chci ještě něco dokázat.

Nejdelšího pokusu dosáhla v kvalifikaci Číňanka Guová, která výkonem 71,65 m dokonce o 49 centimetrů vylepšila čtyři roky starý olympijský rekord Polky Skolimowské.

Dibelková šla nadoraz

Chodecký závod žen na 20 km vyhrála za nadšených ovací diváků Řekyně Athanasia Tsoumelekaová v čase 1:29:12. Pros stříbro si došla zkušená Ruska Olimpiada Ivanovová (1:29,16) a pro bronz Australanka Jane Savilleová (1:29,25).

Barbora Dibelková začala pomaleji. Na druhém kilometru byla až třiatřicátá, ovšem začala postupně zrychlovat, Na šestém kilometru šla dokonce na čtrnáctém místě, ale postupně se znovu začala propadat až ke konečnému čtyřiadvacátému místu. Do cíle došla zcela vyčerpaná.

"Na posledních šesti kilometrech už mi docházely síly, dělaly se mi mžitky před očima," přiznala česká chodkyně. "Po startu jsem se ale cítila velmi dobře, dost dlouho jsem se držela v přední skupině.  Bohužel to ale nevydrželo," dodala.

Do cíle došlo celkem dvaapadesát závodnic.

Český výškař Jaroslav Bába pózuje s bronzovou medailí

Český čtvrtkař Jiří Mužík v rozběhu na 400 metrů překážek

Alžířská trojskokanka Baya Rahouliová při jednom z pokusů ve finále

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz