Berdych jde dál, čtyřhru s Novákem však prohrál

16 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Oba čeští tenisté už jsou ve druhém kole olympijského turnaje v mužské dvouhře. Den po Jiřím Novákovi uspěl i Tomáš Berdych, který ve dvou setech přehrál Floriana Mayera z Německa 6:3 a 7:5. Ve čtyřhře pak Berdych s Novákem podlehli druhému nasazenému páru ve dvou setech. Do druhého kola ovšem postoupili Martin Damm a Cyril Suk.

Ti si poradili s domácí dvojicí Economidis, Mazarakis poměrně snadno ve dvou setech. V úvodní sadě dovolili řeckému páru jediný game, a to až za stavu 5:0.

Druhý set už byl vyrovnaný, Řekové povzbuzovaní fanoušky si dlouho drželi podání. Češi prolomili soupeřův servis až v osmé hře, ovšem hned bez ztraceného míčku.

Při svém podání pak Damm se Sukem nezaváhali, druhý jmenovaný využil první mečbol a z podání zápas ukončil.

V úterý se čeští tenisté utkají s Ančičem a Ljubičičem z Chorvatska. Ti se do dalšího kola dostali bez boje přes Björkmana a Johanssona, zápas byl zrušel pro Björkmanovo zranění.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Výsledek:
Damm, Suk (7-ČR) - Economidis, Mazarakis (Řec.) 6:1, 6:3.

Berdych je ve druhém kole
Zápasy v Olympic Tennis Centre se hrály v silném větru, který hru nepříjemně ovlivňoval. Benešová v těžkých podmínkách dokázala za celé utkání vyhrát jedinkrát svůj servis, ale protože se trápila i soupeřka, nebyl výsledek tak jednoznačný.

Také Berdychovi braly silné poryvy sílu. "Vítr je největší nepřítel tenisu. Lepší je hrát ve čtyřicetistupňovém vedru nebo proti ostrému slunci, než ve větru," stěžoval si český tenista.

Přiznal, že se těžkými podmínkami nechal v utkání rozhodit. "Na chvíli mě to vyvedlo z koncentrace," přiznal. Po prohraném podání ve druhém setu mu tak Mayer odskočil až na 2:5, jenže český tenista sadu dokázal otočit na 7:5 a oslavil výhru ve dvou setech.

"Mayera jsem už jednou dokázal porazit, a tak jsem si na něj věřil," přiznal Berdych.

Hned při prvním Mayerově poprvé podání vedl český reprezentant 40:0 a měl tři brejkboly. Neuspěl, ale hned při další příležitosti už soupeřovo podání prolomil.

Brejk potvrdil následnou čistou hrou. Ukončil ji Mayer sportovním gestem, když za stavu 0:40 opravil chybný výrok rozhodčího. Z hlášeného chybného servisu tak bylo eso a Berdych v utkání rázem vedl 4:1.

Na vítězství v setu podával za stavu 5:3, jenže místo rychlého konce musel nejdřív třikrát odvracet soupeřův brejkbol, než se mu povedlo dvěma přímými body z podání první díl bitvy ukončit.

Na světovém žebříčku pro nasazování Mayerovi patří 37. místo, to je o 37 míst výše než  figuruje Berdych. Český tenista se však s matematickými předpoklady pral statečně i ve druhém  setu.

Hned na úvod vedl při soupeřově podání 40:0, ale šanci nedokázal využít.

Vítr pak ještě zesílil a zdálo se, že osmnáctiletého Berdycha to vyvádí z klidu víc, než o dva roky staršího soupeře. Znenadání český hráč těžce hájil vlastní podání, a když byl na příjmu, prohrál na 2:3 dokonce čistou hrou.

Mayera to povzbudilo a hned vzápětí s jediným ztraceným míčkem prolomil českému tenistovi  podání.

O nápravu usiloval Berdych už v další hře, čtyřikrát byl míček od úspěchu, ale nevyšlo to. Pomohla mu až kuriózní situace v deváté hře, kdy český hráč odvrátil první setbol. Vzápětí žena - rozhodčí Mayerovi dvakrát odhalila přešlap při podání a neobvyklá dvojchyba tenistu rozhodila natolik, že celou hru rychle ztratil.

"Nikdy jsem tolik chyb nohou nezažil," poznamenal Berdych. Vinu přisuzuje opět větru. "Trochu odfoukne míček, a hráč udělá malý krůček dopředu..."

Z hrozivého skóre 2:5 to bylo náhle 4:5, a Němec vypadl z tempa.

Berdych ze svého podání vyrovnal, znovu získal i Mayerův servis a za chvíli už měl první tři mečboly. Vedení 40:0 soupeř srovnal, dvojchybou se pak Berdych připravil i o čtvrtý mečbol, ale na pátý pokus už utkání ukončil.

Ve druhém kole se vítěz utká s turnajovou jedničkou Federerem.

Výsledek:
Berdych (ČR) - Mayer (Něm.) 6:3, 7:5

Novák s Berdychem ve čtyřhře neuspěli
Ve čtyřhře už Jiří Novák s Tomášem Berdychem úspěšní nebyli. V pondělním podvečeru na kurtu číslo 4 podlehli v prvním kole druhému nasazenému páru Arthurs, Woodbridge z Austrálie 4:6 a 3:6.

První český deblový pár, který do turnaje mužů v Aténách zasáhl, byl favoritům dlouho vyrovnaným soupeřem. Když za stavu 1:1 v prvním setu Češi získali podání Australanů, ti hned vyrovnali při Novákově servisu. Vítězný game na 6:4 pak Arthurs s Woodbridgem získali při Berdychově podání.

Ve druhém setu odvracel podávající Tomáš Berdych za stavu 2:5 tři mečboly, jeden dokonce esem, a pak krásným prohozem osmou hru strhl na stranu českého týmu. V té deváté však Australané při Arthursově servisu čistou hrou utkání rozhodli.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Výsledek:
Arthurs, Woodbridge (2-Austr.) - Novák, Berdych (ČR) 6:4, 6:3

Benešová s Koukalovou už jedou domů
Ani další české tenistky v olympijské dvouhře neprošly do druhého kola. Ivetu Benešovou v Aténách porazila Akiko Morigamiová z Japonska 6:1 a 6:4, Klára Koukalová pak v pondělí nestačila na patnáctou nasazenou Bulharku Malejevovou a prohrála 1:6, 4:6.

První z českých reprezentantek Barbora Strýcová vypadla v neděli se světovou jedničkou Heninovou-Hardenneovou.

Po jednoznačném průběhu prvního setu si obě hráčky ve druhé sadě dlouho držely svá podání. Až v desáté hře Bulharka získala podání Benešové a tím celý zápas.

"Dnešní hra neměla s tenisem nic společného," kroutila hlavou Benešová a dodávala: "Omlouvám se všem, kteří se na to dívali."

Zlobil jí vítr, a kvůli pozdnímu příjezdu z antukářského turnaje v Sopotech navíc jen jednou trénovala na tvrdém povrchu v olympijském areálu. "Hrála jsem šestý turnaj v řadě za sebou a jsem už unavená fyzicky i psychicky," přiznala.

Čtyřhru Benešová na olympiádě nehraje, a tak se už zítra chystá na cestu domů.

Výsledky:
Malejevová (15-Bul.) - Koukalová (ČR) 6:1, 6:4
Morigamiová (Jap.) - Benešová (ČR) 6:1, 6:4

O nedělních zápasech Barbory Strýcové a Jiřího Nováka čtěte ZDE

Německý tenista Florian Mayer (na snímku) nestačil v 1. kole dvouhry na Tomáše Berdycha.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz