Jiří Novák překvapil, vyřadil Brita Henmana

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Větrný centrální dvorec olympijského tenisového areálu svědčil Jiřímu Novákovi. V prvním kole zde vyřadil čtvrtého nasazeného Brita Tima Henmana. Suverénní český tenista zvítězil 6:3, 6:3 a na své třetí olympiádě konečně vyhrál utkání ve dvouhře. Barbora Strýcová v prvním kole ženské dvouhry nestačila na světovou jedničku Justine Heninovou-Hardenneovou z Belgie.

"Je to báječný pocit, já jsem ho ještě na olympiádě nezažil, a o to jsou mé zážitky dojemnější," říkal šťastný Novák. "Je trošku paradox, že jsem dnes měl asi nejtěžšího soupeře z těch tří olympiád."

Novák sehrál s Henmanem nádherné utkání plné dlouhých výměn i překvapivých úderů. Český tenista razantně podával a stále držel soupeře pod tlakem. Prohrál sice při svém servisu hned první hru zápasu, ale nenechal se tím srazit. Otočil na 4:1 a utkání zcela opanoval.

"Vypořádal jsem se s nervozitou a myslím, že jsem hrál velice dobře," právem řekl Jiří Novák. První set vyhrál 6:3, ve druhém prolomil Angličanovi podání už ve třetí hře a při Henmanově servisu také utkání ukončil. V závěrečné hře Novák vedl už 40:0, a proměnil druhý ze tří nabízených mečbolů.

Český reprezentant má šanci dostat se turnajem daleko, protože překonal nasazeného hráče a převzal tak vlastně jeho výhodný los. Ve druhém kole se utká s ruským tenistou Michailem Južnym, který porazil Xaviera Malisse z Belgie 6:2, 6:2. V dalším zápase v pavouku zřejmě čeká turnajová čtrnáctka Němec Kiefer.

Strýcová - Heninová-Hardenneová
Strýcová udělal první krůček v utkání s Heninovou-Hardenneovou správným směrem, hned v první hře zápasu prolomila světové i turnajové jedničce podání. Jenže vzápětí sama dvakrát výhody servisu nevyužila a rázem prohrávala 1:4.

Zahajovací zápas odpoledního programu na centrálním dvorci provázel silný vítr, který hráčkám bral klid a jistotu. Více to trápilo českou tenistku, která hodně chybovala.

"Foukal strašný vítr, ale to bylo pro obě stejné. Ona se s tím vyrovnala lépe," uznala Strýcová.

V prvním setu už ztracené servisy nedohnala. Naději měla v deváté hře, kdy vedla při podání Heninové už 30:0, ale náskok neudržela. Belgičanka ukončila hru i sadu dvěma přímými body z podání.

Pohyb diváků v hledišti připravil Strýcovou o pozornost ve třetí hře druhého setu. Dvakrát protestovala, a hru stejně ztratila.

Rozpačité okamžiky však dokázala střídat s výbornými zákroky, a tak s Belgičankou v dalších fázích setu dokázala držet krok. Když se jí podařilo zatlačit soupeřku k zadní čáře, tak předvedla vítězný úder, kterému se tleskalo.

Za stavu 3:5 oddálila Strýcová ukončení zápasu čistou hrou. Při servisu soupeřky pak odvrátila dva mečboly, ale při shodě pokazila lehký míč a vzápětí utkání ztratila.

"Los mi nepřál, ale aspoň jsem si užila, že mohu hrát na centrálním kurtu. Jen jsem tam možná mohla vydřet trochu déle," poznamenala Barbora Strýcová.

Plzeňská tenistka v neděli večer vypadla i ze čtyřhry. Také tam hned v prvním kole totiž narazila na nejvýše nasazené soupeřky. Spolu s Libuší Průšovou ruskému páru Lichovcevová, Kuzněcovová podlehly 3:6, 6:3 a 1:6.

Novák: Rakety s trikolórou, ale vypůjčený dres

Výsledky ostatních tenisových zápasů najdete ZDE

Tenistka Barbora Strýcová si pořídila dočasné tetování s olympijskými kruhy. "Vydrží mi to asi měsíc," řekla.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz