Berdych porazil soupeře i nepřítele

16 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hru přerušila igelitová taška, která se pomalu vznášela na kurtem. Jindy se zase zbůhdarma napálený míček z velké výšky nečekaně vrátil do hřiště a skvělý úder pro změnu utekl do zámezí. I takové situace přináší olympijský tenisový turnaj narušovaný silným větrem. "Vítr je největší nepřítel tenisu," říkal český tenista Tomáš Berdych. On dokázal větrnou krizi překonat a vyřadil Němce Mayera.

"V takových podmínkách se smazávají rozdíly mezi soupeři, často rozhoduje štěstí a náhoda," přiznal Berdych, jehož ve druhém kole s největší pravděpodobností čeká turnajová jednička Roger Federer ze Švýcarska.

Není tedy na čase vzývat vítr, aby utlumil i Federerovo mistrovství? "A víte, že bych to ani nechtěl," řekne Berdych po krátkém váhání.

Ví, že proti světové jedničce moc šancí nemá, ale chce se s ní utkat v důstojných podmínkách. "Může to být hezký zážitek. Zřejmě se bude hrát na centrálním dvorci, tak bych si to chtěl užít. A k tomu se vítr nehodí."

Federova forma budí respekt, a český vyzyvatel si toho je vědom. "Je to nejlepší hráč světa, vyhrává teď všude, kam přijede," uznává Berdych.

"Ale v tenisu je možné všechno. Může se stát, že s ním prohraju dvakrát jedna šest, ale třeba se Federer špatně vyspí, a já ho ve třech setech porazím," zasní se osmnáctiletý sympaťák.

Proti Federerovi by však mladíkovi jistě neprošel takový výpadek, jaký jej potkal v dnešním souboji s Mayerem. V úvodu druhého setu se nechal vyvést z klidu silným větrem, zbytečně ztratil vlastní podání a dost si tím zkomplikoval život.

"Je těžké vydržet v takových podmínkách celé dva sety plně koncentrovaný. Vítr mě na chvíli vyvedl z míry," přiznal Berdych.

Zachovat klid ve chvíli, kdy si hráč při servisu nadhodí míček, a poryv větru mu ho odfoukne, to vyžaduje hodně chladnokrevnou povahu.

Berdych se však neudržel a občas na kurtu vztekle zakřičel.

"Kde to jsem, no kde?!" ptal se sám sebe, když mu vítr překazil promyšlený úder. V jiném momentu si nahlas ulevoval: "Je to jen o štěstí."

"Někdy člověku takové chování pomůže, aby ze sebe shodil napětí, ale nemůžu tam křičet pořád, protože to nevypadá dobře," uznal sebekriticky.

Krizi překonal. Vsadil na klid, a navíc mu pomohlo, že se incidentem s rozhodčím nechal rozhodit jeho soupeř.

"Říkal jsem si, že nemám co ztratit. I když jsem prohrál svůj servis, hrozilo mi jen to, že se zápas protáhne do třetího setu. Nestresoval jsem se, a ono to vyšlo," říká.

Mayera rozhodila dvojchyba, když podával na vítězství v setu a čárová rozhodčí mu dvakrát po sobě ohlásila chybu nohou, přešlap. "Je to těžká situace. Hráč sám nemůže sledovat, kam přesně šlape, protože se musí koncentrovat na podání. A to potom lehce cítí křivdu," chápe Berdych svého protivníka. Nacvičený pohyb a odměřené krůčky může změnit vítr. "Trochu odfoukne míček, a hráč udělá malý krůček dopředu."

Zápas se najednou rychle obrátil a směřoval k předčasnému konci. Z nepříznivého stavu 2:5 Berdych ve chvilce otočil na 6:5 a za stavu 40:0 měl první ze tří mečbolů. "Vše běželo, jak mělo. Servisem jsem soupeře zatlačil a měl jsem nahráno na smeč, jenže míček se ve větru zastavil a já jsem ho podběhl," vrací se Berdych ještě jednou k tenisovému nepříteli větru.

Koncovka se tím trochu protáhla, ale na pátý mečbol už Berdych svůj úkol zakončil. Zvítězil nad oběma protivníky: nad soupeřem Mayerem i nepřítelem větrem.

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz