Test: Tablet od operátora je příjemný společník na každý den

  • 6
Vlastní mobilní telefony operátoři čas od času do své nabídky zařadí. Ale vlastní tablet, to je trochu méně obvyklá záležitost. Nicméně T-Mobile takový vlastní tablet má. A má dokonce jednu funkci, kterou jiné tablety v této cenové kategorii nemají. Celkově to navíc není vůbec špatné zařízení, takže mezi cenově dostupnými tablety je to výborná volba.

T-Mobile T Tablet

Vlastní operátory brandované telefony mají hodně dlouhou historii, ale u tabletů je to trochu méně obvyklý postup. Operátor T-Mobile však loni s druhou generací svých vlastních smartphonů T Phone představil i tablet nazvaný prozaicky T Tablet. A podle nás je to vlastně lepší a zajímavější zařízení než vlastní mobily operátora. Zatímco na těch se projevuje určité šetření a nutnost kompromisu, tablet vlastně žádné zásadní kompromisy nedělá. A navíc má funkci, kterou jiné tablety s cenou kolem šesti tisíc, na kolik T Tablet vyjde, vlastně nemají: podporu 5G. Dokonce je tu podpora eSIM, což je v této kategorii něco nevídaného.

To je ostatně ten pravý důvod, proč operátor takové zařízení přichystal: tablet nabízí samozřejmě se svými 5G tarify i se slevou a chce uživatele naučit využívat svou 5G síť. A v případě tohoto cenově dostupného tabletu to dává smysl. V podstatě od jeho uvedení v loňském roce ho totiž používáme v režimu, ve kterém ho bude jistě řada uživatelů používat: většinu času leží doma a slouží na nočním stolku k zábavě před spaním (čtení webů, sledování videí), občas ho použijeme třeba v kuchyni při vaření pro studování receptů. No a sem tam s sebou vezmeme tablet na cesty, to pak přijde vhod jeho podpora 5G. A musíme říct, že jsme spokojeni.

Jaký je?

Na rozdíl od mobilních telefonů nepatříme u tabletů k příliš náročným uživatelům. Pokusy, kdy nám měl tablet nahradit i notebook, na kterém pracujeme každý den, zatím neměly zcela přesvědčivé výsledky. I když bychom v takovém režimu fungovat s některými zařízeními dovedli, prostě je slušný notebook, který stojí stejně jako špičkový tablet, podle nás řešení s méně kompromisy. Ale to neznamená, že tablet nevyužijeme vůbec: tak jako řada uživatelů se ocitáme v situacích, kdy je displej smartphonu nepříjemně malý a notebook se nám už otevírat nechce, už třeba proto, že je to spíš pracovní zařízení než zařízení k zábavě. A T Tablet v takových situacích poslouží skvěle.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • podpora 5G a eSIM
  • dobrá výdrž baterie
  • kvalitní zpracování
  • velká paměť
  • možnost dotace u operátora

Proč nekoupit?

  • foťáky spíš z povinnosti
  • nemá NFC
  • náladové odemykání obličejem

Za kolik? 5 999 Kč

Přístroj s 10,4palcovým displejem s rozlišením 2 000 × 1 200 pixelů splňuje to, co od něj očekáváme. Ano, s čipsetem od MediaTek Dimensity 700 to není žádný výkonový drak, takže třeba pro náruživé hráče to nebude ono. Ale občasnou odpočinkovou hru tablet zvládne, stejně jako další běžné úkony. Jasně, třeba skrolování na webu není z nejplynulejších, ale jelikož tablet k takovému účelu používáme maximálně pár desítek minut denně, snadno mu to odpustíme. YouTube, Netflix a další video platformy fungují zcela bez problémů.

Snad jen samotný displej by nemusel být tak lesklý. Má sice díky tomu docela hezké podání barev (je to IPS panel, ne AMOLED, to je při této ceně prakticky jasné), ale odráží se v něm kde co: lampička u postele, venku obloha a slunce. Nicméně maximální jas je na používání venku i za slunečného dne vcelku dostatečný, potíž bude mít tablet jen v opravdu extrémním slunečním svitu. Večer v tmavé místnosti jde jas příjemně ztlumit na skutečně nutné minimum.

Není desetipalcový tablet nemotorný?

Vzhledem k faktu, že úhlopříčky displejů smartphonů atakují hranici sedm palců, dávají nám právě desetipalcové tablety velký smysl. Pořád jsou příjemně malé a mobilní, přitom mají už dostatečně velký displej, takže dovedou zastoupit i onen notebook. Na práci bychom preferovali určitě větší úhlopříčku, ale pro občasnou zábavu je deset palců dostačujících. T-Mobile T Tablet je navíc na svou velikost velmi dobře zpracován. Operátor tu ponechal přiměřené rámečky okolo displeje: ty jsou symetrické, přitom sestava foťáků v horním rohu zadní části přístroje nám pomáhá i poslepu tablet v ruce správně zorientovat tak, jak potřebujeme.

Rámečky jsou asi centimetr široké, což docela dobře vypadá a zároveň to všude po obvodu displeje ponechává místo na to, abychom tablet mohli pohodlně uchopit a držet ho třeba i v jedné ruce tak, aniž bychom palcem museli sahat do displeje. Hmotnost tabletu je 488 gramů, takže je jeho držení komfortní i po delší dobu. Přitom přístroj má většinu těla z kovu, což mu přidává na bytelnosti a odolnosti na cestách. Dokonce je tu lehká odolnost podle IP52, což znamená, že by tabletu neměla uškodit občasná kapka vody.

Co se nám na něm nelíbí?

Nelíbí se nám v podstatě dvě věci, nejde však o nic zásadního. Zaprvé je to odemykání obličejem. Tablet ho má, ale spolehlivě odemykání funguje pouze v dobrém světle, v přítmí místnosti však nefunguje a tablet si neumí při odemykání ani přisvítit displejem, jako do dělají některé smartphony. Jasně, ono zvýšení jasu může být i nepříjemné, obzvlášť při tak velké úhlopříčce, ale toto je něco, co by si prostě uživatel mohl nastavit a zvolit podle svých potřeb. Nemůže, bohužel.

Fotografie pořízená tabletem T-Mobile T Tablet
Fotografie pořízená tabletem T-Mobile T Tablet
Fotografie pořízená tabletem T-Mobile T Tablet

Fotografie ve dne (i s ukázkou 2× digitálního zoomu), snímky v noci v interiéru (blesk a umělé osvětlení) a noční snímek

Druhou věcí jsou kamery. Jako většina cenově dostupných (ale vlastně i drahých) tabletů má T Tablet fotoaparáty v podstatě do počtu. U čelní kamery s rozlišením 8 megapixelů jsou věci ještě v pořádku: kamera je očividně odladěna tak, aby zvládla videohovory a na ně má kvalitu dostačující, umí automatické HDR, a i když dost šumí, tvář uživatele projasní tak, že protistrana bude spokojena.

Ovšem hlavní kamera na druhé straně se stejným rozlišením je skutečně spíš jen takový příležitostný obrazový zápisník než fotoaparát. Ale vlastně to asi stačí, vždyť fotit tabletem je jinak nepraktické. Druhá kamera, kterou na fotkách vidíte, je jen senzor pro hloubku ostrosti, takže tady obzvlášť na nic. Portréty s tímto tabletem opravdu nikdo fotit nebude.

To spíš přijde vhod slot na paměťové karty, který pojme microSD o kapacitě až 2 TB (vnitřní úložiště má kapacitu 128 GB). Jen škoda, že k vysunutí karty je třeba špendlík a že karta putuje v šuplíčku ven společně se SIM – to nemusí být v některých situacích úplně praktické. Karta prostě mohla mít vlastní slot, ideálně přístupný jednoduše prsty. Ještě jedna drobnost: přes veškerou podporu bezdrátových technologií chybí tabletu NFC. Platit s ním neplánujeme, takže mu to snadno odpustíme, nicméně tím pádem odpadá i možnost jednoduššího párování s některými zařízeními v domácnosti.

Co baterie, jak vydrží?

T Tablet má baterii s kapacitou 7 000 mAh, což je víc než dost. Upřímně, výdrž nijak zásadně neměříme, ale s plně nabitou baterií zvládne tablet s jednou až dvěma hodinami přehrávání videa denně v pohodě pět dní v kuse, někdy i celý týden na jedno nabití. Samozřejmě, kdo tablet plně vytíží, může nabíjet třeba ob den.

Mám si ho pořídit?

T Tablet je s cenou 5 999 korun překvapivě zajímavým cenově dostupným tabletem. Má přesně ty funkce, které jsou potřeba, je dobře zpracovaný a spolehnout se můžete na dobrou výdrž baterie. To vše v 5G podání, což je v této kategorii naprostá výjimka, v dané cenové kategorii je vzácností už samotná podpora LTE. Konkurentů je i tak dost, ale přímé porovnání není snadné. Tak třeba dostupný Samsung Galaxy Tab S6 Lite je fajn a má i zhruba stejně velkou baterku, má však méně RAM (4 GB oproti šesti) a méně paměti (64 GB). A stojí 6 590 korun. A má Android 12, zatímco T Tablet má Android 13.

Starší Android i slabší hardware, ale také menší baterku, má třeba Lenovo Tab M10 třetí generace. Ale ten vyjde na 3 690 korun.Trochu lépe je na tom model M10 Plus, ten má aspoň stejné úložiště jako T Tablet a má i trochu výkonnější procesor. Stále tu však zůstává Android 12, cena je 4 500 korun. Lenovo pak nabídne i model K10, který je trochu starší, má procesor Mediatek Helio P22 a je k dispozici i ve verzi s podporou LTE. Ta vyjde na 5 490 korun, bez ní stojí tablet 4 990 korun. Podobně si lze konfiguraci vybrat u Honoru, jeho Pad X8 stojí s podporou LTE necelé čtyři tisíce, ale opět je tu oproti T Tabletu slabší hardware, menší baterie a starší Android i horší kamery (jestli to má vůbec význam). Bez podpory LTE vyjde tento tablet na 3 390 korun.

Další desetipalcové tablety této kategorie jsou třeba od Aceru, jeho modely Iconia M10 a P10 mají opět méně paměti a stojí 4 400 a 5 tisíc korun. Pak už je potřeba vybírat ze zařízení „no name“ značek jako Umidigi, Doogee, Oscal a dalších. I když umějí být tyhle tablety i znatelně levnější než T Tablet, žádný nenabídne tak vyváženou výbavu. A už vůbec u nich nehrozí, že byste je u operátora mohli získat se slevou – což je mimochodem jedno z velkých lákadel. Dotované telefony si už u operátorů zas tak moc zákazníků nepořizuje, ale pořídit si při dalším prodloužení smlouvy tablet, to vlastně nezní jako špatný nápad.