Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Sony Ericsson T630 - mobil, který nezestárne (dlouhodobé zkušenosti)

Sony Ericsson T630 patří mezi ně, mezi telefony, u kterých se výrobci podařilo vytvořit nestárnoucí design. T630 vypadá moderně, přesto je přijatelný pro muže i ženy téměř všech věkových kategorií.

Sony Ericsson T630 je mobilní telefon s téměř nestárnoucím designem. Na jeho krytech nenajdete žádné extravagantní křivky ani nedostatky. Základní linie telefonu jsou přísně geometrické, ale telefon přesto nevypadá jednoduše, naopak.

Kromě designu klávesnice a pár nevýznamných drobností se jedná o dvojče dalšího velmi úspěšného modelu Sony Ericsson T610. Oba tyto telefony spojuje jedna věc, jejich zpracování je nadčasové a navíc přijatelné pro téměř všechny věkové skupiny uživatelů, muže i ženy. Kryty telefonu nejsou výměnné. Možnost personalizace výrobce oželel za to, že kryty budou pevně držet při sobě.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Vzhled - tenký elegán

Sony Ericsson má obdélníkový tvar s minimálně zakulacenými rohy. Vzhledem ke svým rozměrům je telefon poměrné tenký, což mu dodává na eleganci. Pod klávesnicí si můžete všimnout chybějícího proužku s nápisem QuicShare, který nevydržel nápor času.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Testovaná verze telefonu je bílá. U této varianty jsou po delším používání poměrně hodně vidět různé nečistoty, které se usazují ve spojích krytů a na dalších místech. Největší množství prachu se usazuje okolo snímače digitální kamery, v rozích zrcátka pro pořízení autoportrétu, okolo joysticku a v otvoru k reproduktoru. Pokud vás zajímá, jak Sony Ericsson T630 vyčistit dočista do čista, přečtěte si článek Sony Ericsson T630 - vymetáme pavučiny.

Sony Ericsson T630 nepatří mezi nejmenší mobilní telefony na trhu. Rozměry 102x43x17 mm se ovšem dají považovat za dobrý kompromis - telefon není příliš velký do kapsy, displej a klávesy mají přitom dostatečné rozměry pro pohodlné ovládání. Zvláště na telefonu (platí i pro T610) oceňujeme zpracování boků přístroje, které jsou podélně prohnuté dovnitř. Telefon se tak skvěle drží, což není stále u všech nových mobilů pravidlem.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Klávesnice - v jednoduchosti je krása 

Zdá se, že zpracování klávesnice snad ani nemůže být jednodušší. Tlačítka jsou z tvrdého průhledného plastu. Kromě mírně zakulacených kláves ve spodních rozích jsou všechny stejné. Mezi jednotlivými tlačítky jsou větší mezery (okolo 0,5mm). Díky rafinovaně umístěným diodám, se podsvícení šíří nejvíce v mezerách mezi klávesami, odkud světlo trochu proniká i do kláves. Tento efekt nijak neubírá na čitelnosti jednotlivých znaků a přesto vypadá velmi zajímavě.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Většími mezerami mezi tlačítky se ovšem dostává do klávesnice množství nečistot. Protože jsou tlačítka průhledná, je na těchto místech prach až příliš dobře vidět. Navíc se zdá, že množství nánosu někdy ovlivňuje i zdvih kláves. Telefon je tedy dobré udržovat v čistotě (např. pouzdru).

Jednotlivá tlačítka jsou poměrně velká, mají malý zdvih a dobrou odezvu. Není ovšem pravidlem, že se s T630 píše každému lépe než s předchozím modelem. Pokud tedy uvažujete o jeho koupi, doporučujeme oba modely vyzkoušet přímo na prodejně.

Sony Ericsson T630

Displej - lepší než u předchůdce

Při prvním pohledu na tento model zaujme velký barevný TFT displej. Rozměry i základní parametry displeje jsou stejné jako u předchozího modelu. Kontrast se zdá být u Sony Ericssonu T630 lepší. Displej se velmi rychle překresluje, je aktivní. Na sluníčku má horší čitelnost, což je ovšem neduh všech barevných displejů. Pro úsporu energie se zapíná spořič obrazovky s digitálními hodinami, na kterém se nezobrazují ikony ztracených volání ani nových zpráv.

 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630  Sony Ericsson T630

Telefon se ovládá citlivým joystickem. Někomu tento ovládací prvek vyhovuje, někomu zas ne. Každý si jej tedy musí vyzkoušet. Joystick je ovšem zpracován výborně, ani po dlouhodobém používání nijak nezlobí. Zachovává si svou citlivost a nevynechává. V základní obrazovce lze pohybem joysticku aktivovat důležité funkce. Přiřazenou funkci lze změnit pouze při pohybu směrem doprava. Směr nahoru je pevně vyhrazen pro My friends, doleva se aktivuje nová zpráva a dolů skočíte do seznamu.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 

Telefonování - 510 míst většinou stačí

Zvuk z reproduktoru je čistý a také může být velmi hlasitý. Kvalitní reproduktor skvěle přehrává až 32hlasé melodie. Při příchozím hovoru se nepochopitelně nejprve přehraje asi vteřinové zazvonění a až po něm zvolená polyfonní melodie. Tlačítka plus a mínus na levém boku umožní rychle přizpůsobit hlasitost reproduktoru v každém prostředí.

Vedle některých nových modelů se zdá být 510 paměťových míst, které T630 nabízí, zoufale málo. Drtivé většině uživatelů ovšem taková paměť bude stačit. Větší nevýhodou je listování seznamem pouze podle prvního písmenka. Pokud vstoupíte do seznamu rychlou volbou (joystickem k sobě v úvodní obrazovce), posunete se vždy na první kontakt začínající daným písmenem a zbytek musíte proskákat jeden po druhém joystickem. Tento systém lze obejít vstoupením do menu Phonebook a zvolením Call contact. Zde můžete zadat delší řetězec pro výběr, který po skoku do seznamu ovšem nelze dále editovat.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Na telefonu velmi oceňujeme systém výpisu hovorů, kde je pouze jeden seznam. Jednoduchou ikonkou lze snadno rozpoznat, jestli se jednalo o příchozí, ztracený nebo odchozí hovor. Škoda, že ve volbách u výpisu hovorů není také možnost na dané číslo napsat zprávu. Při přechodu na nový model od Sony Ericsson také velmi oceníte možnost odeslat celý seznam přes infraport. Ušetříte si tak odpoledne přepisování nebo instalaci PC Suite.

Zprávy - pár chybiček se najde

Do paměti Sony Ericssonu T630 se vejde maximálně 66 zpráv. Tento limit může mnoha uživatelům vadit víc než paměť na kontakty. Telefon navíc při vyjmutí SIM karty všechny textové zprávy v archivu vymaže. Sony Ericsson T630 také nemá nejrychlejší editor zpráv. Kdo ovšem není vášnivý pisatel, ten malé zpoždění při zadávání znaků vůbec nepostřehne. Plocha luxusního displeje není při zadávání textu dobře využita, na displej se vejdou pouze čtyři řádky.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Oceňujeme, že lze nastavit možnost používání dlouhých textovek. Na druhou stranu telefon nepodporuje klasické doručenky formou zprávy. Na displeji pouze problikne Doručeno a komu. Pokud uživatel potřebuje zpětně stav zprávy zjistit, musí prolistovat do menu textových zpráv, kde pozná aktuální stav podle ikony u odeslané zprávy. Pochvalu si zaslouží e-mailový klient, kterým lze naráz odeslat až pět příloh.

Další funkce

Telefon má jednoduše vypadající, ale přitom velmi praktický kalendář. Z menu si můžete prohlédnout záznamy na aktuální den, týden i měsíc. Při ukládání nové upomínky vám T630 nabízí tolik různých voleb, až se to zdá u telefonu zbytečné. Nejprve zvolíte předmět, pak umístění, vyberete jednu z ikon, zadáte datum začátku, čas začátku, vyberete dobu trvání a zvolíte, jestli se má upomínka ozvat. Pokud ano, musíte ještě zadat v kolik hodin. Záznam nové upomínky je tedy poměrně zdlouhavý, všechny kolonky se ovšem vyplňovat nemusí a pokud pro vás není důležitá, stačí jí prokliknout joystickem.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Fotoaparát Sony Ericssonu T630 je vhodný pouze pro multimediální zprávy. Oproti předchozímu modelu přibyla možnost Extended, se kterou lze vytvořit fotografii ve VGA rozlišení (640x480). Rozlišení je ovšem dosaženo prostou interpolací za cenu vysoké ztráty kvality fotografie. Fotoaparát také neumí natáčet video. Na stažený obsah a fotografie má telefon paměť 2MB. Na dnešní poměry je to sice málo, ale další megabajty bude postrádat jen minium uživatelů.

Sečteno a podtrženo

Ideální mobilní telefon neexistuje a u každého modelu po dlouhodobém používání objevíte malé chybičky, na které si ovšem ve většině případů uživatel zvykne. Sony Ericsson T630 v tomto směru není žádnou výjimkou. Celkový dojem z telefonu je ovšem stále vynikající a domníváme se, že tento model bude žádaným zbožím ještě několik let.

Sony Ericsson T630

  U sanitárně bílé verze Sony Ericssonu T630 jsou po delším používání viditelné různé nečistoty. Jak se jich zbavit? Přečtěte si článek Sony Ericsson T630 - vymetáme pavučiny.

Autor:
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyplňte formulář. Každý navrátilec do Česka dostane SMS s výzvou

Češi vracející se ze zahraničí obdrží nově uvítací SMS, která je informuje o potřebě vyplnit Příjezdový formulář. SMS...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Master Edition bude levnější alternativou k výhodnému Realme GT

Čínské značky se vyžívají ve speciálních edicích svých modelů. Většina se jich prodává jen v Číně, ale speciální edice...

I relativně levné smartphony umějí fotit velmi dobře, ukazují testy

Testem fotomobilů organizace DxO Mark v poslední době prošla i řada modelů střední třídy. A výsledky příjemně překvapí,...

Prohlédněte si nový „základní“ smartphone pro geeky

Značka OnePlus nedávno uvedla na trh novinku v celkem čerstvé sérii Nord, která má posoužit jako nový základ nabídky....

Ohrožený druh. Jacka najdete v těchto smartphonech

Sluchátkový konektor pomalu, ale jistě vymírá. Z prémiového segmentu už prakticky zmizel, při životě ho drží hlavně...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...