Panasonic GD 55 – kolibří „MiniPhone“ (preview)

aktualizováno 
Asi nejmenší GSM mobilní telefon klasické koncepce na světě se jmenuje Panasonic GD 55. Své majitele nalezne zatím pouze v Číně a na dálném východě - tam je jeho obchodní jméno jednoduché: MiniPhone. Porovnali jsme jeho velikost s dalšími přeborníky v lehké váze.

Nová řada mobilních telefonů společnosti Panasonic zahrnuje jak špičkový a funkcemi nabitý model GD 87, tak i solidně vybavený low-end GD 67. Třetím v řadě je asi nejmenší mobil klasické koncepce GD 55, který při svém představení na prvních fotografiích dokonce budil dojem nekvalitních a proporčně zkreslených obrázků. Panasonic GD 55 svými rozměry 77 (bez antény) x 43 x 17 milimetrů, hmotností 65 gramů a objemem 50 centimetrů krychlových zastiňuje i dosavadního rekordmana Sony Ericsson T 600 respektive starší variantu T 66 (92 x 41 x 20 mm, 63 popřípadě 59 g). Z malého porovnání vyplývá, že T 600 je sice se o dva gramy lehčí, ale o patnáct milimetrů vyšší a o tři milimetry hlubší. SonyEricsson T 600 se i přes své kolibří rozměry může pyšnit solidní výbavou, pozadu však nezaostává ani Panasonic. Ten je sice na rozdíl od SE T600 pouze duální, ale jinak nabízí to samé a ještě něco navíc.

Nejmenší z nejmenších

 Panasonic GD 55

Přes své miniaturní rozměry působí rušivým dojmem anténa, která není integrovaná. Z přístroje doslova trčí, ale je možné, že při kolibřích rozměrech mobilu by se do něj už nevešla. Panasonic GD 55 překonávají pouze véčka, a to zejména čínské výroby a také klasicky koncipovaný Haier HK 3000. Ten je sice tenký pouze 12,6 milimetru, ale do výšky narostl na 107 mm a do šířky na 44,4 mm. Z dalších soupeřů GD55 můžeme zmínit véčko SG 2000 od korejského Sewonu, jeden z nejmenších telefonů vůbec, které měří na výšku sice pouhých 68 milimetru, ale je v pase o pět milimetrů silnější než Panasonic. GD55 má i nižší vyzařování SAR než u SE T600 : 1.029 W/Kg oproti 1.14 W/Kg. Do limitu se bezpečně vejdou ale oba dva.

K rozhodnutí výrobce prodávat oficiálně tento typ pouze v Asii nevedla pravděpodobně pouze ekonomické hlediska, ale i fakt, že vzhledem k fyziognomii průměrného Evropana je ovládání telefonu na samé hranici možností, kam až se dá v uživatelské (ne)přívětivosti zajít. Jedinci se silnějšími prsty bude dělat problémy nejen napsat SMS zprávu, ale i vytočit číslo, a proto na starém kontinentu přednosti tohoto telefonu ocení nejvíce asi ženy a dívky. Tomu napovídají i barevná provedení, vedle šedostříbrné a červenobílé se nabízí i varianta růžovobílá.

Modrá je dobrá (hlavně pro displej)

Panasonic GD 55

Ve srovnání s daleko většími telefony ovšem Panasonic GD 55 co se výbavy týče v ničem nezaostává. Modře podsvícený displej s rozlišením 112 x 64 obrazových bodů dokáže zobrazit tři řádky textu. Ale to pouze v angličtině, protože telefon dále podporuje již jen klasické a zjednodušené čínské znaky (popřípadě různé variace angličtina + některý z asijských jazyků). Přesto nechybí podpora prediktivního slovníku T9. Telefon vedle zpráv SMS podporuje i EMS zprávy, dlouhé textovky mohu být rozdělovány, mohou se rozesílat skupinám příjemců a také nechybí ani populární SMS chat. Displej se dá dále vylepšit dvanácti tapetami displeje nebo dalšími pěti, které je možné do telefonu stáhnout. I v takto trpasličím přístroji nemůže chybět WAP (1.2.1) a také GPRS (4+1).

Telefon obsahuje třicet přednastavených čtyřhlasých vyzváněcích tónů a melodií, dalších pět je možno dohrát nebo složit ve vestavěném skladateli. Nechybí ani vibrační vyzvánění a budík. Dlouhou chvíli si je možno zkrátit hrou a k základním matematickým úlohám postačí kalkulačka a konvertor měn. Nechybí ani úkolovník stejně jako hlasitý odposlech. Li-Ion baterie s kapacitou 720 mAh by podle široce pojatých údajů výrobce měla vydržet něco mezi 78 až 230 hodinami na příjmu a telefonovat by se mělo dát v rozmezí jedné a půl až šesti a půl hodiny.

Není drahý, u nás jej ale běžně nekoupíte

Jak jsme psali výše: telefon není určen pro Evropské trhy. V našich zeměpisných šířkách se asi více uplatní elegantní SonyEricsson T600, který vedle integrované antény vyhoví jak mužům, tak i ženám. Naopak GD 55 by mohl najít zákazníky pouze mezi ženami nebo možná dětmi. Cena například v Malajsii činí 599 tamních ringitů, což v přepočtu znamená okolo 5000 Kč, v České Republice lze telefon zakoupit jen u neautorizovaných dovozců. Před Vánoci jsme Panasonic GD55 zahlédli v jedné pražské prodejně s mobilními telefony za cenu 7 000 Kč.

Výrobce: Panasonic Typ: GD55
Displej:

112 / 64 bodů

Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 77 / 43 / 17  / 65 Prediktivní vkládání textu ANO
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 78-230 / 120-390 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion, 720 mAh Hry /Java ANO /NE
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 Hlasitý odposlech ANO
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel  ?
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / 250 Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu  ? Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory 10/10/10 WAP ANO (1.2.1)
Vyzváněcí tóny 30 - čtyřhlasé Data / Fax ANO / ANO
Vlastní melodie / počet 5 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO GPRS ANO (4+1)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru ANO Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

Adam Novák – autor je spolupracovníkem redakce

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Nový název operačního systému Huawei má zajímavé souvislosti

Ilustrační snímek

Americkou administrativou byla společnost Huawei dána na černou listinu. Nesmí obchodovat s americkými společnostmi....

Oprašují zapomenutou koncepci. Bytelný unihertz zaujme fyzickou klávesnicí

Unihertz Titan

Čínský Unihertz připravuje smartphone, který potěší nejen nemotorné uživatele, ale i staromilce. Novinka totiž v sobě...

Najdete na iDNES.cz