Palm chystá nový linuxový operační systém

aktualizováno 
Dlouhodobé dohady o budoucnosti Palmu z hlediska operačního systému mohou skončit. Po dnešním prohlášení vedení společnosti je totiž jasno – Palm chystá svůj vlastní linuxový systém.
Palm chystá nový linuxový OS

Palm chystá nový linuxový OS | foto: Mobil.iDNES.cz

Není tomu tak dávno, co Palm koupil od ACCESSu licenci na používání Garnet OS. Tento akt naznačil definitivní odklon Palmu od své bývalé dceřinné společnosti PalmSource, kterou ACCESS pohltil.

Dnes vedení Palmu oznámilo, že firma chystá svůj vlastní operační systém založený na linuxovém jádře. Nový systém bude zcela nezávislý na ACCESS Linux Platform, kterou tak Palm definitivně zavrhl.

Stejně jako ALP však nový operační systém nabídne zpětnou kompatibilitu se stávajícími Palm OS aplikacemi. Díky linuxovému základu bude možný plnohodnotný multitasking. Veliký důraz bude kladen na využívání internetu, současné surfování po webu a zároveň telefonování nebude žádným problémem.

CEO společnosti, Ed Colligan, na tiskové konferenci potvrdil, že práce na systému byly započaty již před několika lety. Proto není důvod nevěřit jeho tvrzení, že produkty založené na novém OS budou na trhu již před koncem tohoto roku.

Ještě předtím se prý objeví poslední generace přístrojů se stávajícím Garnet OS, pak již ale převezme vládu nový operační systém, který se má stát základním stavebním kamenem produktové řady Palmu.

Tímto krokem tak Palm de facto opět získal absolutní samostatnost a suverenitu. Ještě nedávno společnost nevlastnila ani kompletní práva ke své obchodní značce, o operačním systému nemluvě.

Zajímavé bude pozorovat, jak si Palm se svým novým systémem povede právě v konkurenci s macešskou ALP. Zatímco ta bude k dispozici širokému spektru výrobců, nový systém Palmu zůstane vyhrazen pouze a jen pro produkty této americké společnosti. To vůbec nemusí být na škodu, naopak, Palm si tak zachová svou jedinečnost.

Kompatibilitu se současnými programy nabídnou oba systémy, takže pro mnoho uživatelů v nich nebude praktický rozdíl. Otázkou je, jak bude postavena vývojová platforma nového „Palm OS“ a jakým směrem se přikloní vývojářská komunita.

Rovněž přijetí nové platformy operátory by nemuselo být příliš vřelé. Palm si je tohoto faktu vědom a i do budoucna nadále počítá s Windows Mobile jako operačním systémem pro přístroje určené do nabídek operátorů a pro korporátní klientelu.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Překvapení, za 7 700 Kč dostanete výjimečnou funkci nejlepších modelů

Motorola řada G7

Nová Motorola G7 Plus má solidní výbavu a jednu výjimečnou vlastnost. Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci, což je...

Doma stále králem. iPhone XR byl v USA nejprodávanější smartphone

iPhone XR

iPhone XR měl být hitem Applu na předvánočním trhu, i když mnohými zpochybňovaným. Nakonec se jím stal. Tedy minimálně...

Jeden z nejvýkonnějších smartphonů se chlubí falešným procesorem

Xiaomi Mi 8 Pro

Výborně vybavený model Xiaomi Mi 8 Pro je aktuálně na špičce portfolia tohoto výrobce. Vedle vysokého výkonu má však...

Najdete na iDNES.cz