Motorola A920 - první mobil se systémem Symbian (první informace)

aktualizováno 
Další připravovaná novinka společnosti Motorola unikla předčasně na světlo světa. Tentokrát se jedná o triální komunikátor, který kromě stávajících GSM sítí dokáže pracovat také v plánovaných sítích třetí generace.

Vzhled celého přístroje je poněkud střízlivý. Již na první pohled zaujme velký aktivní barevný dotykový displej, který se ovládá prostřednictvím pera, které je umístěno ve slotu v zadní části přístroje. Množství ovládácích prvků se smrsklo na minimum a vystačit si budete muset kromě čtyřsměrového kurzorového tlačítka pouze se čtyřmi softwarovými klávesami. Bez použití pera tedy nebudete schopni s přístrojem uspokojivě pracovat.

Poměrně velkým překvapením je také použitý operační systém - uvnitř tohoto chytrého telefonu totiž najdete systém konsorcia Symbian. Proto je prostředí celého komunikátoru velmi podobné telefonu Sony Ericsson P800, jehož má být Motorola A920 přímým konkurentem. Na rozdíl od něj však nová Motorola dokáže kromě současných GSM sítí pracovat také v sítích třetí generace - podporuje totiž frekvence 900 / 1800 / 1900 / 2100 MHz.

Také další funkce a schopnosti tohoto chytrého telefonu jsou na poměrně vysoké úrovni. Téměř samozřejmostí je dnes již integrovaný digitální fotoaparát, který umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 640 x 480 obrazových bodů. Pro jakékoli použití mimo mobilní telefon jsou sice tyto fotografie v podstatě nepoužitelné, nicméně pro potřeby přenosu prostřednictvím vestavěného emailového prohlížeče nebo jako multimediální MMS zpráva poslouží dostatečně.

Zajímavou vlastností tohoto komunikátoru je také podpora satelitní navigace s využitím systému GPS. Bohužel není prozatím známo, zda anténa pro příjem družicového signálu je již integrována v těle tohoto telefonu či zda bude k dispozici pouze jako externí příslušenství. Operační systém nabízí také webový prohlížeč, přehlednou základní (Today) obrazovku, hudební či videopřehrávač schopný reprodukovat mediální soubory uložené ve formátech MP3, Wav, Midi, Avi, MPG, QT.

Vnitřní paměť (podle našich informací o velikosti 32 MB) lze snadno rozšířit prostřednictvím SD karet; nebude však možno připojit komunikační moduly. O komunikaci se stolním počítačem se stará buď pomalý infračervený bezdrátový port, nebo rychlé drátové propojení prostřednictvím USB kabelu. Synchronizační software však bude bohužel k dispozici pouze pro platformu Windows, uživatelé ostatních systémů (MacOS, Linux...) nebudou moci synchronizaci použít.

Tímto komunikátorem se Motorola zařazuje po bok výrobcům, kteří se slepě neorientují na jednu platformu, ale nechávají si otevřená zadní vrátka. Dnes totiž stále není jisté, která platforma se do budoucna prosadí, a proto je pro výrobce daleko výhodnější být připraven, než překvapen.

Cena mobilního komunikátoru Motorola A920 není prozatím známa, stejně jako alespoň přibližné datum jeho uvedení na světový trh. Víme jen, že by se mohl objevit i na pultech našich obchodů, a dá se předpokládat, že cena tohoto přístroje se bude pohybovat na úrovni konkurenčního Sony Ericsson P800 v době, kdy přišel na trh.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

Samsung představil mobilní snímač se šílenými 108 megapixely

Mobilní snímač ISOCELL Bright HMX

Rozlišení mobilních senzorů stále nenarazilo na technologický strop, což dokazuje nejnovější mobilní čip od Samsungu....

Absurdně drahá módní značka uvádí laciný obyčejný mobil za tisíce

Supreme produkty

Newyorská módní značka Supreme připravila do svého podzimního katalogu i mobilní telefon. A to přístroj zcela obyčejný,...

Nový smartphone vyřeší problém s vertikálním videem

Motorola One Action

Novinka od Motoroly s názvem One Action má nezvyklý prvek ve výbavě: snímač pro natáčení videa otočený o devadesát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz