Apple má zmatek s názvy nových iPhonů. Jak se doopravdy jmenují?

  0:09aktualizováno  0:09
Apple uvedl trojici nových iPhonů, které patří do takzvaného mezicyklu, tedy nejde o zcela nové modely, ale inovované. Ty jsou tradičně označované písmenem „s“. Jde o drobnost, ale jak se má označení nových iPhonů správně psát?

iPhone XS a XS Max | foto: Apple

Apple své modely, které nejsou úplně nové, tradičně označuje písmenem s. Nově k nim přibyl model s označením r. Firma však do označení vnesla zmatek, jak se má o nových iPhonech správně psát. Mají být s a r velká, nebo malá? Ano, je to drobnost, ale pořádek musí být.

Fotogalerie

Apple původně přímo na svých stránkách uváděl názvy nových modelů jako Xs a Xr, tedy s malými písmeny. Stejně jsme o nich původně psali my. Ovšem v některých částech oficiálních stránek se objevovaly názvy i s velkými písmeny S a R. 

Nedalo nám to a přímo v Applu jsme se zeptali. Oficiální odpověď firmy je, že názvy nových iPhonů se píší s velkými S a R. Do teď však je přímo na stránkách Applu původní oficiální tisková zpráva, ve které jsou nové modely uváděny s malými písmeny.

Nyní jsou stránky Applu předělány a všude už jsou uváděna velká písmena. Dokonce máme dojem, že se tak stalo na popud dotazů novinářů, určitě jsme nebyli jediní, kdo v tom chtěl mít jasno. 

Ovšem velká písmena S a R  se v názvech nových iPhonů zobrazují pouze na počítači (konkrétně různé prohlížeče na OS Windows). Na smartphonech, a to jak na iPhonech, tak na smartphonech s Androidem, se zobrazují na oficiálních stránkách Applu malá písmena s a r. 

Ono to je s označením iPhonů složitější v tom, že písmena S a R jsou po označení X psána ve stylizovaném rámečku. Tak se však o nových iPhonech běžně psát nedá. 

Apple je vůbec v označování svých iPhonů poněkud nekonzistentní. Třetí iPhone v pořadí se psal s velkým S, tedy 3GS. Původně se také uváděl s velkým S model iPhone 4S z roku 2011. Od roku 2013 byl potom uváděn s malým s. 

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Model iPhone 4s je mimochodem poslední iPhone, který ještě zažil zakladatel Applu Steve Jobs. I když vzhledem k jeho zdravotnímu stavu už prý představení pouze sledoval z lůžka. iPhone 4s byl představen 5. října 2011, den na to Steve Jobs zemřel. 

Ovšem už modely řady 5 se psaly s malými přidanými písmeny. Oficiálně se tedy iPhony řady 5 píší jako iPhone 5s a 5c. To samé platí i pro šestou vylepšenou řadu. Ta se oficiálně zapisuje iPhone 6s a 6s Plus. 

Sedmičkové iPhony vylepšenou verzi nedostaly, stejně jako modely řady 8. Nyní se tedy Apple rozhodl modely vylepšené loňské výroční a přelomové řady X psát s velkými písmeny jako XS, XS Max a XR. 

Písmeno S je tak trochu záhada

A co vlastně původně S v označení iPhonu 4s znamenalo? Nový šéf Applu Tim Cook v rozhovoru v roce 2012 uvedl, že mělo jít o odkaz pro tehdy revoluční virtuální asistentku Siri.

U ostatních modelů nebyla označení nijak vysvětlena. Má se za to, že písmeno s jednoduše znamená v angličtině successor, tedy česky nástupce. Ale existují i jiné interpretace.

U iPhonu 5s se díky integraci čtečky otisků prstů hovoří o security, tedy bezpečnosti a u modelu iPhone 6s o sensitivity, tedy citlivosti díky poprvé použitému displeji citlivému na tlak.

U iPhonu 5c bývá písmeno c často interpretováno jako cheap, tedy levný. Možné je také vysvětlení jako color, tedy že byl nabízen v řadě barevných verzích.

Model iPhone SE je zase neoficiálně označován jako special edition, tedy speciální edice. U nového iPhonu XR se zatím žádné možné vysvětlení neobjevilo.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Konečně hezký malý smartphone. Jenže se ho možná nedočkáme

Sony Xperia Ace bude v prodeji ve třech barevných variantách

Sony představilo nový malý smartphone, na špičku už však nepatří. Jmenuje se Xperia Ace a pyšní se pětipalcovým...

Doma to nezkoušejte. Otočná kamera odolala malému ničiteli

Test odolnosti otočné kamery Asusu Zenfone 6

Asus Zenfone 6 je vybaven netradičním otočným mechanismem kamery, díky kterému nepotřebuje čelní fotoaparát. Těm, kdo...

Vyšší střední třídu vzal útokem. Recenze Samsungu A50

Samsung Galaxy A50

Samsung se plnou silou pustil i do výroby lákavých levnějších telefonů. Jedním z výsledků je model A50, tedy vysoce...

Najdete na iDNES.cz