Apple za iPhone X utržil víc než čtyři velké značky za všechny své modely

  13:32aktualizováno  13:32
iPhone X při uvedení šokoval vysokou cenou, byl to totiž jasně nejdražší smartphone od Applu v dějinách. Ale jak se ukázalo, fanouškům značky nedělalo problém za nový iPhone vydat horentní sumu. Podle společnosti Counterpoint Research Apple od listopadu prodal 60 milionů kusů „desítky“.

iPhone X si navzdory vyšší ceně na trhu vede výborně | foto: apple.com, Lukáš Hron,  Mobil.iDNES.cz

Jubilejní desátý model iPhonu je na trhu deset měsíců a za tu dobu Apple v součtu všem svým distributorům prodal 60 milionů kusů tohoto modelu.

Fotogalerie

Je to málo, nebo moc? Záleží na úhlu pohledu. iPhonů 6 z roku 2014 se za stejnou dobu prodalo 90 milionů, ovšem jeho cena začínala podstatně níže než v případě verze X. Šestka v Česku startovala od 18 390 korun, naproti tomu zájemce o desítku si musel připravit nejméně 30 tisíc, a pokud žádal 256GB úložiště, musel připlatit dalších pět tisícovek. Nutno říci, že právě iPhone 6 byl dosud nejrychleji prodávaným telefonem od Applu.

Ovšem právě díky mnohem vyšší ceně modelu X jsou celkové příjmy za prodeje v uvedeném časovém horizontu podobné jako u šestky. Jak je vidět v grafu, v prvních čtyřech měsících od startu prodeje si model X vedl dokonce lépe než iPhone 6.

Důvod je nasnadě: po čtyřech letech přišel iPhone s úplně novým designem a několika klíčovými prvky v čele s Face ID a OLED displejem. A tato lákadla převážila i vysoké pořizovací náklady.

Při sumarizaci všech prodaných iPhonů od data uvedení modelu X připadá téměř třetina prodejů právě jemu. A díky vysokým cenám dokonce polovina všech příjmů z prodeje iPhonů. Apple je jediným výrobcem, kterému se daří prodávat stále dražší smartphony. Průměrná cena udaného iPhonu se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 724 dolarů (zhruba 16 000 korun bez daně). O tom si ostatní mohou nechat zdát. 

Do USA a Číny polovina

Hlavním odbytištěm iPhonu X je kromě Spojených států také Čína. Tyto dva regiony se v součtu zasloužily o více než polovinu dosavadního odbytu, USA si pak před Čínou drží poměrně velký náskok. Třetí největší objem desítek pak mířil do Japonska, a to přibližně 8 procent přístrojů.

Dva ze tří všech prodaných iPhonů X putovaly do jednoho z uvedených regionů. Protipólem je Indie, kam směřoval průměrně jen každý stý prodaný kus. Není divu, v Indii je poptávka především po levných smartphonech a trhu kraluje Xiaomi, které sesadilo tamního dlouholetého lídra Samsung. 

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

Applu by ke skvělým výsledkům stačilo prodávat jen iPhone X

Zajímavou informací je, že jen iPhone X za uplynulých deset měsíců do kasy Applu přispěl větší sumou, než byly celkové příjmy značek Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi. Více tak utržil pouze Samsung. Pokud by se tedy žebříček prodejců řídil příjmy a nikoli počtem, Apple by v daném období byl druhý s jedním jediným modelem. To se jinému výrobci se vší pravděpodobností nemůže nikdy podařit.

Jestliže byl loňský iPhone X velmi drahý, novinky v podobě XS a XS Max jsou drahé příšerně. Za verze s gigantickou 512GB pamětí totiž Apple žádá přes 40 tisíc korun u Maxu pak dokonce 43 500 korun. Klesajících prodejů se navzdory tomu obávat nemusí. I analytici jsou totiž, co se týká odbytu novinek, optimističtí a očekává se, že odstartují lavinu nákupů (více v článku: Apple prý čeká rekordní odbyt).

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Další z rubriky

Vyšší střední třídu vzal útokem. Recenze Samsungu A50

Samsung Galaxy A50

Samsung se plnou silou pustil i do výroby lákavých levnějších telefonů. Jedním z výsledků je model A50, tedy vysoce...

Tři modely jedné řady. Radíme, který Samsung Galaxy S10 vybrat

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Výrobci mobilních telefonů v poslední době čím dál častěji sahají k taktice několika top variant v jedné modelové řadě....

Výhodný Supersmarthphone Asus má otočný foťák a stojí 13 tisíc

Asus Zenfone 6

Ke květnové várce mobilních novinek se přidává také tchajwanský Asus. Jeho novinka Zenfone 6 je opět špičkový...

Najdete na iDNES.cz