Apple za iPhone X utržil víc než čtyři velké značky za všechny své modely

  13:32aktualizováno  13:32
iPhone X při uvedení šokoval vysokou cenou, byl to totiž jasně nejdražší smartphone od Applu v dějinách. Ale jak se ukázalo, fanouškům značky nedělalo problém za nový iPhone vydat horentní sumu. Podle společnosti Counterpoint Research Apple od listopadu prodal 60 milionů kusů „desítky“.

iPhone X si navzdory vyšší ceně na trhu vede výborně | foto: apple.com, Lukáš Hron,  Mobil.iDNES.cz

Jubilejní desátý model iPhonu je na trhu deset měsíců a za tu dobu Apple v součtu všem svým distributorům prodal 60 milionů kusů tohoto modelu.

Fotogalerie

Je to málo, nebo moc? Záleží na úhlu pohledu. iPhonů 6 z roku 2014 se za stejnou dobu prodalo 90 milionů, ovšem jeho cena začínala podstatně níže než v případě verze X. Šestka v Česku startovala od 18 390 korun, naproti tomu zájemce o desítku si musel připravit nejméně 30 tisíc, a pokud žádal 256GB úložiště, musel připlatit dalších pět tisícovek. Nutno říci, že právě iPhone 6 byl dosud nejrychleji prodávaným telefonem od Applu.

Ovšem právě díky mnohem vyšší ceně modelu X jsou celkové příjmy za prodeje v uvedeném časovém horizontu podobné jako u šestky. Jak je vidět v grafu, v prvních čtyřech měsících od startu prodeje si model X vedl dokonce lépe než iPhone 6.

Důvod je nasnadě: po čtyřech letech přišel iPhone s úplně novým designem a několika klíčovými prvky v čele s Face ID a OLED displejem. A tato lákadla převážila i vysoké pořizovací náklady.

Při sumarizaci všech prodaných iPhonů od data uvedení modelu X připadá téměř třetina prodejů právě jemu. A díky vysokým cenám dokonce polovina všech příjmů z prodeje iPhonů. Apple je jediným výrobcem, kterému se daří prodávat stále dražší smartphony. Průměrná cena udaného iPhonu se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 724 dolarů (zhruba 16 000 korun bez daně). O tom si ostatní mohou nechat zdát. 

Do USA a Číny polovina

Hlavním odbytištěm iPhonu X je kromě Spojených států také Čína. Tyto dva regiony se v součtu zasloužily o více než polovinu dosavadního odbytu, USA si pak před Čínou drží poměrně velký náskok. Třetí největší objem desítek pak mířil do Japonska, a to přibližně 8 procent přístrojů.

Dva ze tří všech prodaných iPhonů X putovaly do jednoho z uvedených regionů. Protipólem je Indie, kam směřoval průměrně jen každý stý prodaný kus. Není divu, v Indii je poptávka především po levných smartphonech a trhu kraluje Xiaomi, které sesadilo tamního dlouholetého lídra Samsung. 

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

Applu by ke skvělým výsledkům stačilo prodávat jen iPhone X

Zajímavou informací je, že jen iPhone X za uplynulých deset měsíců do kasy Applu přispěl větší sumou, než byly celkové příjmy značek Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi. Více tak utržil pouze Samsung. Pokud by se tedy žebříček prodejců řídil příjmy a nikoli počtem, Apple by v daném období byl druhý s jedním jediným modelem. To se jinému výrobci se vší pravděpodobností nemůže nikdy podařit.

Jestliže byl loňský iPhone X velmi drahý, novinky v podobě XS a XS Max jsou drahé příšerně. Za verze s gigantickou 512GB pamětí totiž Apple žádá přes 40 tisíc korun u Maxu pak dokonce 43 500 korun. Klesajících prodejů se navzdory tomu obávat nemusí. I analytici jsou totiž, co se týká odbytu novinek, optimističtí a očekává se, že odstartují lavinu nákupů (více v článku: Apple prý čeká rekordní odbyt).

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Mobilnímu trhu v Číně vládne velká čtyřka, nikoho mezi sebe nepustí

Sídlo Huawei (18.12.2018).

V Číně najdeme nespočet výrobců smartphonů. Ti ovšem proti velkým hráčům nemají šanci. Letos je čekají ještě krušnější...

Obří iPhone proti malé vlajkové lodi Androidu. Drazí jsou oba dva

Google Pixel 3 a Apple iPhone XS Max

Špičkový iPhone je tradičním zástupcem v boji o nejlepší smartphone sezony. Koncem loňského roku se proti němu...

Honor 10 a jeho odlehčená verze toho mají jen málo společného

Honor 10 Lite a Honor 10

S představením modelu Honor 10 Lite jsme jej porovnali s předchůdcem v podobě původní desítky. Ačkoliv je spojuje...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz