Garmin Fenix 7

Garmin Fenix 7 | foto: Garmin

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

  • 13
Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace vrcholné řady Fenix. Přináší dotykový displej, inovovaný systém solárního nabíjení a také dokážou nahradit svítilnu i signalizační světlo.

Garmin je legendární výrobce navigací. Ty samozřejmě produkuje nadále, ale doba masové produkce přenosných navigací do aut je dávno pryč, nahradily je navigace vestavěné nebo v mobilech. Garmin se tak spíš zaměřuje na speciální produkty, třeba na turistické navigace. 

Dlouhodobě nejznámějším produktem značky jsou však chytré hodinky. S těmi Garmin začal už hodně dávno, v roce 2003. Rozmach však přišel až v posledním desetiletí. Některé modely získaly až kultovní status. Nejsou to sice hodinky pro každého, ostatně, mnohé modely jsou hodně drahé, ale především pro milovníky nejrůznějších sportů a pobytu v přírodě jsou ideální. Garmin má dokonce vlastní platební systém Garmin Pay, který podporuje většina tuzemských bank.

Platí to především pro hlavní řadu Fenix. Ta aktuálně přichází v sedmé generaci a přináší několik zajímavých inovací. Především představuje poprvé dotykový displej. Hodinky samozřejmě lze i nadále ovládat pomocí bočních tlačítek, ale s dotykovým displejem to bude snazší. Displej je stále transreflexní s trvalým zobrazováním. Akorát ve tmě je potřeba zapnout podsvícení. 

Fenix 7 existují ve třech velikostech a třech variantách. Pouzdra mají průměr 42, 47 a 51 mm. Takže to jsou docela velké hodinky, především největší verze je v kontextu běžné velikosti hodinek opravdu velká. Varianty jsou: standardní, solární a pak tzv. Sapphire solar. Velikosti a varianty lze různě kombinovat, akorát standardní provedení nelze mít v největší variantě pouzdra, jen v malém a prostředním. Solární modely mohou být ve všech variantách. 

K dispozici je několik variant provedení pouzder a k dispozici jsou i různé řemínky. Ceny startují na 16 990 korun, vrcholné provedení vyjde téměř na 30 000 korun, to pokud zvolíte provedení Sapphire solar, největší velikost 51 mm a titanový řemínek (standardem všech variant je silikonový řemínek). Pro porovnání, Fenixy 7 jsou dražší než drtivá většina jiných chytrých hodinek od Samsungu, Huaweie i Applu.

Dotykový displej má úhlopříčku od 1,2 do 1,4 palce, podle velikosti hodinek. Dotykovou vrstvu lze vypnout, třeba v režimu cvičení nebo spánku, aby nedocházelo k nechtěným dotykům. Solární varianty mají dvojnásobně velký panel než u předchozího modelu. 

Výdrž baterie je tradičně excelentní. Záleží na typu použití, minimem je několik hodin, když budete poslouchat hudbu a využívat propojení se všemi satelity. Při použití jako chytré hodinky Garmin uvádí výdrž od 11 do 28 dnů, v extrémní variantě, kterou označuje jako expediční GPS to může být 26 až 62 dnů. 

Značný rozptyl je daný velikostí hodinek. Čím větší, tím logicky delší výdrž. A pozor, je zde i solární systém. Ten v případě, že dokážete být s odkrytými hodinkami tři hodiny denně na sluníčku, poskytne spolu s nabitou baterií výdrž v režimu chytrých hodinek 14 až 37 dnů a v extrémně úsporném režimu expediční GPS to je dokonce 43 až 139 dnů. 

Fenixy 7 samozřejmě podporují výše zmíněný platební systém Garmin Pay. Vnitřní paměť je 16 GB, verze Sapphire solar ji má dvojnásobnou. Mapy od Garminu Toppo jsou zdarma. Mobilní konektivita zde není, GPS je samozřejmé i v pásmu L5. Hodinky pak zvládají i další navigační systémy. Solární varianty pak umí přijímat signál i z více pásem najednou. 

Samozřejmostí je propojení s mobilem a také množství sportů, pro které jsou v hodinkách měřicí aplikace. Hodinky umí spočítat tep i množství kyslíku v krvi a dohlédnou na stres i spánek. Zajímavou drobností je integrovaná svítilna a dokonce i červené poziční světlo, které může blikat. 

Vedle Fenix 7 má Garmin ještě jednu novinku. Je to blízce příbuzný model se jménem Epix Pro. V principu má stejné vlastnosti jako prostřední velikost Fenix 7 s 47mm pouzdrem. Liší se primárně v displeji. Místo tradičního transreflexního je zde AMOLED panel. To má své výhody i nevýhody. Tou nejpodstatnější je kratší výdrž a absence solárního panelu. 

Cena začíná na 21 990 korunách za základní variantu, pokud chcete safírové sklo, tak zaplatíte 24 490 korun. Tento model i Fenix 7 jsou již v prodeji, a to i na českém trhu. Respektive výrobce uvádí dodání v řádu týdnů podle modelu a konkrétní varianty.