Šlápl Apple s levnějším iPhonem vedle? Hit z něj nakonec asi nebude

  0:18aktualizováno  0:18
Apple svůj iPhone XR do světa vypustil teprve koncem října. Přístroj, kterému známý analytik Ming-Chi Kuo od počátku věštil kariéru bestselleru se však podle některých signálů prodává hůře, než se očekávalo. Smluvní partneři, kteří Applu iPhony montují, proto zpomalí jejich produkci.

Apple se sice výsledky prodejů zahajovacích víkendů už několik let nechlubí, ovšem analytici své tipy předkládají i nadále. Ten poslední, týkající se iPhonu XR, zdaleka nejlevnějšího letošního modelu, dosahoval devíti milionů kusů.

Fotogalerie

Přestože takový objem jednoho jediného modelu umí během tří dnů prodat pouze Apple, autor odhadu Juna Zhang ze společnosti Rosenblatt Securities už tehdy mluvil o jistém zklamání a předpovídal, že Apple produkci nových iPhonů výrazně utlumí. Konkrétně výroba modelu XR měla zpomalit o dva miliony kusů měsíčně (více v článku: Apple podle analytika prodal 9 milionů iPhonů XR za víkend).

Foxconn, v jehož centrech se iPhony XR kompletují, však podle informací serveru Nikkei šlápne na pokyn Applu na brzdu ještě výrazněji a tempo produkce poklesne o sto tisíc kusů denně. Čínský gigant měl na kompletaci modelu XR vyhrazeno šedesát montážních linek, aktuálně jich je však v provozu jen okolo 45.

Značné omezení produkce je reakcí na skutečné prodeje modelu XR, které jsou podle nejmenovaného zdroje obeznámeného se situací o 20 až 25 procent pod původním optimistickým scénářem.

iPhone XR kompletuje i tchajwanský Pegatron, u kterého je situace obdobná, některé nasmlouvané linky leží ladem a vedení očekává další zeštíhlení výrobního objemu podle instrukcí Applu.

Kromě Foxconnu a Pegatronu Apple montáží plánoval pověřit také menší společnost Wistron. Vzhledem k nižšímu zájmu se však iPhony XR u této firmy nakonec ani kompletovat nebudou, alespoň ne do konce tohoto roku. 

Nejvýhodnější nový iPhone je ten nejlevnější. Ústupky nejsou bolestivé

iPhone XR

Na iPhonu XR možná kanibalizují loňské „osmičky“

Apple měl od uvedení modelu XR velká očekávání. Telefon doplnil dvojici XS a XS Max, se kterými sdílí stejnou čipovou sadu A12 Bionic, velikostně se staví mezi oba dva a přibližně o 7 500 korun nižší cena vůči modelu XS neznamená žádné velké očesání funkční výbavy.

Jedna věc jsou odhady a druhá skutečný vývoj trhu, který nikdy nelze úplně odhadnout. V reálu zákazníci namísto iPhonu XR začali kupovat zlevněnou edici 8/8 Plus z minulého roku. Nejlevnější varianty obou modelů jsou s cenou 18 až 21 tisíc korun levnější než XR.

Právě 8/8 Plus jsou poslední iPhony s osvědčeným designem a především snímačem Touch ID, který z letošních modelů nadobro vymizel. Vystřídalo jej Face ID, tedy ověření uživatele pomocí skenování tváře ve 3D režimu. Možná i to stojí za vzrůstajícím zájmem o loňské modely.

Fotogalerie

Dodavatelé „osmiček“ v součtu od Applu dostali objednávku na zvýšení produkce o pět milionu kusů. Apple totiž původně počítal, že v závěru roku prodá 20 milionů iPhonů 8, teď však příslušné oddělení pracuje s cifrou 25 milionů. Produkci Pluska má na starost zejména Pegatron, a základní model pak chrlí linky Foxconnu.

V každém případě je letošní scénář, kdy uživatelé místo nového modelu sahají po loňských edicích až nápadně podobný loňskému vývoji. 

Tehdy Apple pro změnu v závěru roku u svých partnerů zvyšoval objednávky na montáž iPhonů 7. Analytici to přičítají absenci zásadních inovací, které by nakupující více motivovaly zvolit horkou novinku a nikoli rok starý model. 

Apple prodá jeden iPhone průměrně za 18 tisíc korun

Přestože by předchozí řádky mohly navodit dojem, že se Applu příliš nedaří, opak je pravdou. Firma v minulých dnech odkryla hospodářské výsledky za čtvrté fiskální (třetí kalendářní) čtvrtletí roku a meziročně jí stouply jak tržby (o 20 procent), tak čistý zisk, který vzrostl téměř o třetinu.

Výrobci se daří prodávat stále dražší iPhony, jejich průměrná prodejní cena (ASP - Avarage Selling Price) jen během jednoho kvartálu vzrostla ze 724 na 793 USD (více v článku: Takto se to dělá. Apple zdražuje iPhony a vydělává pořád víc). 

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Xiaomi chystá skládací smartphone za překvapivě nízkou cenu

Chystaný ohebný smartphone Xiaomi na renderu

První ohebné smartphony z produkce Samsungu a Huaweie už známe. Liší se designem, konstrukcí i parametry. Jejich...

Dodávají foťáky všem, ale jejich špičkový smartphone fotí na draka

Sony Xperia XZ3

Firma Sony má téměř monopol na dodávky fotomodulů pro chytré telefony. Dodává je téměř všem firmám v oboru. Smartphony...

Najdete na iDNES.cz