Nejprodávanější značky v Česku. Třetí Apple se přetahuje s Xiaomi

  17:10aktualizováno  17:10
Apple a Xiaomi se za třetí čtvrtletí přetahují o pozici třetí nejsilnější značky smartphonů na českém trhu. Data zveřejnila analytická společnost Gartner.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Analytická společnost Gartner jako jediná zveřejnila prodeje telefonů na českém trhu. Sama ovšem uvádí, že čísla nemusí být přesná, protože zahrnují všechny prodejní kanály i ty neoficiální. Je tedy pravděpodobné, že reálně se na trhu prodalo méně přístrojů a reálná prodejní čísla jednotlivých značek se mohou trochu lišit.

Gartner uvádí data za třetí čtvrtletí letošního roku, tedy za červenec až září. Podle nich se v Česku za toto období prodalo 1,113 milionu mobilů, což podle Gartneru znamená slabý meziroční nárůst o 1,5 procenta. 

Jedničkou na trhu je Samsung, který za třetí kvartál prodal 330 tisíc smartphonů, respektive přesněji řečeno se prodalo uvedené množství smartphonů této značky. Druhý je podle Gartneru Huawei, u kterého uvádí prodej 205 tisíc smartphonů. Meziročně Huawei výrazně vyrostl o 45 tisíc kusů, naopak smartphonů Samsung se meziročně prodalo o 17 tisíc kusů méně.

Pokud bude tento trend pokračovat, tak může v příštím roce Huawei Samsung dohnat a stát se českou jedničkou. Mnohem vyrovnanější je ovšem už teď souboj o třetí příčku. Tu zatím na českém trhu držel Apple, jenže u něj společnost Gartner uvádí meziroční pokles, takže místo loňských 283 tisíc iPhonů se jich letos za třetí čtvrtletí v Česku prodalo jen 170 tisíc.

Apple tak na třetí příčce vystřídalo Xiaomi, jehož smartphonů se podle Gartneru letos za třetí kvartál prodalo 190 tisíc kusů. Čísla za loňský rok u Xiaomi Gartner neuvádí.

Z uvedených dat je zřejmé, že český trh v podstatě kopíruje situaci ve světě. Alespoň na prvních čtyřech pozicích. Prodejní čísla jsou však jiná, celosvětově jsou Huawei a Apple poměrně blízko sebe, v Česku má už Huawei velký náskok. Ale to je logické, Apple prodává jen drahé přístroje a protože český trh není operátorský, v Česku se telefony dotují jen minimálně, tak prodej drahých přístrojů je menší než na jiných trzích.

Velký nárůst Xiaomi za poslední rok či dva je impozantní, otázkou je, jestli je firma odstatečně silná, aby dokázala svou aktuální pozici obhájit. A to platí celosvětově i v Česku.  

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Chtěl být jedničkou, teď analytici Huaweii předpovídají krušné časy

Huawei P30 Pro

Až o čtvrtinu by mohl podle analytiků oslovených agenturou Reuters klesnout společnosti Huawei odbyt smartphonů....

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Najdete na iDNES.cz