ilustrační snímek | foto: REUTERS/Carl Recine, Reuters

Vydržel jen pár dnů. Konspirátoři dál zapalují 5G vysílače

  • 239
Ve Velké Británii vzplanul pod rouškou tmy další 5G vysílač, tentokrát v Liverpoolu. Podpálen byl jen pár dní po instalaci. Konspirační teorie mají pro některé Brity větší váhu než hrozba pobytu za mřížemi.

K požáru základny čerstvě instalovaného stožáru s 5G anténami v liverpoolském předměstí Mossley Hill byli hasiči přivoláni v úterý 26. května krátce před půlnocí. Lidé z okolí zaslechli podle BBC nejdříve hlasité praskání. Poté z místa, kde byl teprve před pár dny instalován vysílač, zahlédli stoupat plameny a hustý dým.

Hasiči posléze po ohledání místa požáru konstatovali, že nešlo o žádnou náhodu. Vysílač byl podle nich zapálen úmyslně. Není to zdaleka první takový případ a patrně ani poslední. Někteří Britové totiž věří, že 5G vysílače urychlují šíření koronavirové epidemie. Jejich přesvědčení živí četné konspirační teorie. Za žhářský útok jim přitom hrozí vězení.

Obvinění ze žhářského útoku si začátkem května vyslechl například sedmačtyřicetiletý Michael Whitty z britského Kirkby, kde 5. dubna v pozdních večerních hodinách podpálil 5G vysílač. K činu se vyšetřovatelům doznal.

Britové věřící konspiračním teoriím šířícím se po sociálních sítích, které epidemii koronaviru přímo spojují s nástupem 5G sítí (více viz Lidé blázní a zapalují vysílače 5G. Myslí si, že mohou za šíření koronaviru), zjevně nedomýšlí možné následky svého protizákonného konání.

Jeden z úmyslně založených požárů 5G vysílače totiž v polovině dubna v Huddersfieldu v časných ranních hodinách ohrozil i životy několika desítek obyvatel přilehlého obytného domu (více viz Žhářské útoky na 5G vysílače ohrožují už i životy. Živí je absurdní fáma).

Žhářské útoky na 5G vysílače zjevně neustávají ani po ujištění vědců, že je fyzicky i biologicky nemožné, aby nová mobilní technologie jakkoli urychlovala šíření koronavirové epidemie. Konspirační teorie již dříve označili za nepravdivé, považují je doslova za „úplný odpad“.

Vysílače 5G prý šíří virus, Britové je zapalují:

Vysílače hoří už i v Austrálii

Tomu, že 5G sítě mohou za šíření koronaviru, nevěří jen Britové, ale i jeden z osmi Australanů. S odvoláním na jednu z nedávných studií o tom informoval australský portál 7NEWS , a to v souvislosti s požárem dvacet metrů vysokého telekomunikačního stožáru stojícího v blízkosti domů v melbournském předměstí Cranbourne West z noci 21. května.

Hasičům pomohlo deštivé počasu, jen díky tomu se požár stožáru s technikou telekomunikační společnosti Telstra více nerozšířil. Vyjádřili nicméně obavy, že v létě by plameny velmi snadno přeskočily na okolní travnatý porost. V ohrožení by tak byly nejen okolní budovy, ale i lidské životy.

Vyšetřováním byla pověřena nová protiteroristická policejní složka, která byla založena právě v souvislosti se zahraničními útoky na mobilní vysílače. Škoda na stožáru byla předběžně vyčíslena na 250 000 australských dolarů, tedy v přepočtu na zhruba čtyři miliony korun.

Nešlo ovšem o první takový požár v Austrálii. Již začátkem května podle portálu The Guardian vzplál telekomunikační stožár na adelaidském předměstí Morphett Vale. Jinde se naopak na stožáru objevily čínské vlajky a nacistická vlajka doplněná o hastag #Covid19.

Vlna nevole proti zavádění 5G se zvedá i v Česku

Na postupné zavádění 5G se připravuje i Česko. Už v polovině roku má být v pěti vybraných lokalitách zahájen testovací provoz. Konkrétně jde o Plzeň, Karlovy Vary, Bílinu, Ústí nad Labem a Jeseník. V posledně zmíněném městě se ovšem zvedá vlna nevole živená místním týdeníkem.

Zastupitelé lázeňského města v Olomouckém kraji totiž na jednom ze svých posledních zasedání projednávali návrh na vyhlášení místního referenda s tím, že až do doby vyhlášení výsledků plebiscitu by byly pozastaveny veškeré přípravné práce na testování 5G v Jeseníku. Návrh nakonec nebyl přijat, počet zastupitelů, kteří hlasovali pro jeho přijetí, totiž nedosáhl nadpoloviční většiny (více viz Chtěli testovat 5G, teď se ho bojí. Vyhlášení referenda v Jeseníku neprošlo).

Obyvatelé Jeseníku nicméně už v březnu začali podepisovat petici proti testování 5G , jejímž iniciátorem je Jesenický týdeník. Ten mimo jiné apeloval na městské zastupitelstvo, aby vypsalo referendum.