Zajímavé BTS: stožár vysokého napětí a těžební stroj

Podařilo se nám najít základnovou stanici, jejíž antény jsou umístěny na stožáru vysokého napětí. Máme také fotografie vyřazeného těžebního stroje, který posloužil v nouzi jako BTS. Oba netradiční nosiče antén použil Český Mobil. V článku také najdete malé překvapení...

Většina základnových stanic (BTS) sítí GSM je umístěna na stožárech nebo na budovách. Na našich stránkách už jsme vás seznámili s anténami v reklamních poutačích, maskovanými jako borovice, případně s miniaturními anténkami pro mikrocely (velmi malá buňka sítě GSM). V dřívějších dílech tohoto nepravidelného seriálu jsme se zaměřovali především na vysílače sítí Eurotel a Paegas. Dnes vám ukážeme dvě BTS sítě Oskar. A nejde o jen tak tuctové základnové stanice - jedna má antény umístěné na sloupu vysokého napětí, druhá na vyřazeném rameni těžebního stroje.

Nedotýkejte se drátů, ani na zem spadlých

Možná vám vrtá hlavou, proč se neustále staví nové stožáry pro základnové stanice, když už je naše krajina poseta možná statisíci stožárů sloužících pro vedení vysokého a velmi vysokého napětí. To, že podle dostupných informací jsou v České republice jenom tři energetické stožáry, které současně slouží i pro základnové stanice mobilních sítí, ukazuje, že nejde o jednoduchou problematiku. „Jedná se o velmi alternativní řešení, které využíváme jen v krajních případech, kdy není jiná možnost vlastní výstavby či kolokace,“ řekl nám tiskový mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský. „Z tohoto důvodu v budoucnosti neuvažujeme o rozšiřování využívání stožárů VVN,“ dodal Přerovský.

Stožár vysokého napětí s BTS Oskara v Praze - Šeberově Pohled na stožár VN s BTS v Praze - Šeberově - ze spodu Technologické kontejnery u BTS Oskara v Praze - Šeberově

Pokud bydlíte v Praze, nemusíte za jedním takovým stožárem jezdit příliš daleko. Stačí, když zamíříte do Šeberova na jihu Prahy. Při jízdě po Kunratické spojce (trasa autobusové linky 197, zastávka Na Proutcích) si můžete všimnout stožáru vysokého napětí, na kterém jsou antény sítě Oskar (Cell ID 27051,2).

V patě stožáru uprostřed pole jsou dva technologické kontejnery (jeden slouží pro napájení - proud není možné odebírat přímo ze stožáru). Po jedné hraně stožáru vede žebřík až nahoru k anténnímu systému (jde o dvousektorovou BTS) a mikrovlnnému spoji.

Vrchol stožáru Detail antén Detail mikrovlnného spoje

Druhý nám známý stožár vedení vysokého napětí, který je využíván pro anténní systémy sítě GSM, stojí u obce Pavlov na Kladensku (kousek za Prahou po silnici E48). Podle našich informací je však BTS na tomto místě jenom dočasně - Český Mobil by ji měl přestěhovat na samostatný stožár.

Že by mobilní BTS?

Když jsme před dvěma měsíci hledali základnovou stanici Oskara s Cell ID 10801,2,3 podle seznamu z GSMweb.cz, nemohli jsme ji najít. Na seznamu BTS pro okres Břeclav totiž byla popsána jako „Nikolčice, na rameni vyřazeného těžebního stroje nad obcí“. Jenže letos v srpnu už BTS se stejným Cell ID vysílala z klasického telekomunikačního stožáru nad blízkou obcí Kurdějov.

BTS na těžebním stroji BTS na těžebním stroji BTS na těžebním stroji

Záhadu, kam se poděl vyřazený těžební stroj, nám osvětlil čtenář Petr Hála: „Tuto BTS Oskara 1080x u Kurdějova jsem do seznamu na GSMwebu zanesl já někdy koncem srpna minulého roku. Jenže tenkrát ještě nestál stožár na kótě Přední Kout, ale BTS byla umístěna na rameni vyřazeného jeřábu zajetého v poli slunečnic. Byl asi tak 50 metrů od stožáru Eurotelu (Cell ID 8605,6,7 - pozn. redakce) nad Nikolčicemi.“ Petr Hála nám poslal i tři fotografie původního vysílače. „Na jedné detailní fotografii si za bílým kontejnerem povšimněte malého stanu; BTS byla v té době hlídaná,“ upozorňuje Hála.

Pohled z BTS na monitoru

Někteří čtenáři nás požádali, jestli bychom jim neposlali některé fotografie krajiny, pořízené při reportáži o lovu BTS. Chtěli je použít jako tapetu na plochu na obrazovkách svých počítačů. Rozhodli jsme se jim vyhovět a tři fotografie v rozlišení 1024 x 768 bodů si můžete stáhnout po kliknutí na zmenšené obrázky. Když na obrázek kliknete myší, otevře se nové okno s fotografií. Na ni klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte položku Nastavit jako tapetu. Náš postup platí pro český Internet Explorer; s jinými prohlížeči postupujte obdobně, nebo si nechejte poradit od někoho zkušenějšího.

Pohled z BTS na Liščím vrchu Pohled z BTS na Liščím vrchu Pohled z BTS na Liščím vrchu 

Jestliže máte ve svém okolí zajímavý anténní systém základnové  stanice nebo  celou BTS, pošlete nám e-mail. Třeba se právě díky vašemu  upozornění objeví  fotografie vysílače v jednom z příštích  dílů toho nepravidelného seriálu. Můžete  posílat i fotografie  (bez nároku na uveřejnění) v digitální podobě – rozlišení  alespoň 800 x 600, v dobré kvalitě – tím je myšlena barevnost  a ostrost.


Témata: mobilní