TELeKONOM: Nokia bude mít nižší tržby, než sama očekávala...

... stále však očekává zvýšení tržního podílu; RadioMobil se přejmenuje na T-Mobile Czech Republic; italská vláda se chce zbavit zlaté akcie v Telecomu Italia ; prodej mobilních telefonů v Japonsku se posedmnácté za sebou snížily.

HELSINKY - Finská společnost Nokia, která je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, varovala před tím, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí nedosáhnou očekávání. Firma včera uvedla, že snížila odhad tržeb poté, co se novým
přístrojům s barevnou obrazovkou nepodařilo přilákat zákazníky. 

Společnost nyní očekává, že její tržby v posledním čtvrtletí letošního roku dosáhnou 8,8 až devíti miliard eur, zatímco v předchozí prognóze počítala s příjmy 8,9 až 9,2 miliardy. Ve srovnatelném loňském období přitom Nokia vykázala tržby 8,8 miliardy eur.

Firma však potvrdila, že její zisk na akcii se bude pohybovat v rozmezí od 0,23 do 0,25 eura. Ve stejném období loňského roku hospodařila společnost se ziskem 0,24 eura na akcii. Firma by měla zveřejnit konečné výsledky za čtvrté čtvrtletí 23. ledna.

Nokia rovněž uvedla, že je na dobré cestě ke zvýšení podílu na trhu s mobilními telefony ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím. Firma i nadále předpokládá, že celosvětový prodej mobilních telefonů dosáhne v celém letošním roce 400 milionů kusů, napsala agentura Reuters.

Společnost Nokia zvýšila ve třetím čtvrtletí nezdaněný zisk na 1,245 miliardy eur z 1,068 miliardy ve srovnatelném loňském období díky poptávce po nových typech mobilních přístrojů. Zisk na akcii dosáhl 0,18 eura, a překonal tak firemní prognózu, která počítala se ziskem 0,15 až 0,17 eura.

PRAHA - Mobilní operátor RadioMobil změní v nejbližší době svůj obchodní název na T-Mobile Czech Republic. Rozhodli o tom akcionáři firmy na valné hromadě začátkem prosince. Zároveň odhlasovali i změnu stanov. Změna  názvu vstoupí v účinnost zapsáním do obchodního rejstříku, uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení společnosti.

Změna názvu firmy následuje poté, co společnost v polovině roku přeměnila značku své sítě Paegas na T-Mobile. Tyto změny inicioval majoritní vlastník firmy, kterým je konsorcium CMobil ovládané dceřinou firmou Deutsche Telekomu T-Mobile. Konsorcium vlastní 60,8 procenta akcií RadioMobilu. Zbylý podíl drží České radiokomunikace.     Změna se nelíbila Českým radiokomunikacím, protože značka T-Mobile vlastněná Deutsche Telekomem by v případě prodeje podílu Českých radiokomunikací třetí straně neměla na rozdíl od označení Paegas žádnou cenu. Akcionáři spor o užívání značky vyřešili v červenci dohodu. Ta řeší i budoucí výplatu dividend, které má firma vyplácet nejdříve za dva roky.

RadioMobil měl na konci třetího čtvrtletí 3,28 milionu zákazníků a zaostával tak zhruba o 400 000 klientů za vedoucím Eurotelem.

TOKIO - Dodávky mobilních telefonů na japonský trh se v říjnu po sedmnácté za sebou meziročně snížily, a to o 3,6 procenta na 3,16 miliónu kusů. Oznámila to dnes Japonská asociace elektroniky a informační technologie (JEITA) s tím, že pokles se výrazně zpomalil ze zářijového propadu o 38,8 procenta.

JEITA stanovuje výsledky na základě šetření u 18 výrobců elektroniky, kteří dodávají mobilní telefony třem domácím mobilním operátorům NTT DoCoMo, KDDI a Japan Telecom, napsala agentura Reuters. Společnost Gartner Japan uvedla, že prodej mobilních telefonů v Japonsku se ve třetím čtvrtletí snížil o 3,1 procenta na 9,8 milionů kusů ve srovnání s poklesem o 9,9 procenta ve druhém a propadem o 22 procent v prvním čtvrtletí.

ŘÍM - Italská vláda se po prodeji svého podílu v dřívějším státním telekomunikačním monopolu Telecom Italia pravděpodobně vzdá i vlastnictví zlaté akcie. "Myslím si, že by bylo logické dokončit plný odchod z Telecomu a zbavit se i zlaté akcie. Musíme pouze dohodnout čas a způsob, kterým se to provede," informoval novináře italský ministr spojů Maurizio Gasparri.

Vláda prodala v pondělí po více než pěti letech od zahájení privatizace svůj zbývající 3,5procentní podíl v Telecom Italia za více než 1,43 miliardy eur. Ponechala si však zlatou akcii, která jí poskytuje právo intervenovat ve věcech týkajících se řízení společnosti. Dokončení privatizace italského telekomu je v kontrastu se situací ve France Télécom. Ten minulý týden obdržel státní pomoc devět miliard eur, která mu má pomoci  snížit vysoké zadlužení a dostat se z finanční krize. Telecom Italia patří mezi nejméně zadlužené telekomunikační firmy v Evropě. 

Peníze získané prodejem podílu v telekomu hodlá italská vláda použít na snížení státního dluhu. Itálie se již dlouhou dobu potýká s vysokým zadlužením, které představuje 110 procent hrubého domácího produktu. Částka, kterou vláda za prodej podílu získala, odpovídá snížení dluhu o 0,1 procenta HDP. Ministerstvo financí je pod tlakem Evropské unie, která požaduje snížení veřejného dluhu. Ministerstvo chce v tomto roce stáhnout dluh na 109,4 procenta HDP. Itálie plánuje také prodej podílu v dalších společnostech, jako jsou Enel a Alitalia, napsala agentura Reuters.