TELeKONOM: Antimonopolní úřad si posvítí na vládu...

... a na podezřelé přidělení miliardové zakázky Českému Telecomu bez výběrového řízení; Eurotel a RadioMobil se předhánějí v počtu základnových stanic; Američané vyřešili problém s dvakrát prodanými telekomunikačními licencemi; sloučením firem Wind a Infostrada vznikne druhý největší italský telekom.

PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) si vyžádal dokumentaci zakázky na vybudování komunikační infrastruktury veřejné správy. Podnět k přezkoumání obdržel antimonopolní úřad od telekomunikační firmy GTS na konci října, jiné stížnosti nepřišly. Bez dalších podrobností to  uvedl odbor tisku a informací ÚOHS. Zakázku přidělila na jaře vláda bez výběrového řízení Českému Telecomu.

Firma by měla propojit komunikační infrastrukturou všechna ministerstva i ostatní státní úřady. Zakázka za dvě až pět miliard korun ročně má zajistit datovou i hlasovou komunikaci včetně přístupu k centrálním informačním zdrojům. Mluvčí GTS David Duroň již dříve řekl, že kabinet zřejmě zneužil zákonné možnosti vyzvat k předložení nabídky pouze jediného zájemce kvůli zvýšení hodnoty Českého Telecomu před privatizací státního podílu.

Časté zadávání velkých zakázek pouze jednomu zájemci ze strany kabinetu kritizovala v letošní hodnotící zprávě i Evropská komise.

PRAHA - Mobilní operátoři Eurotel a RadioMobil se předhánějí v počtu základnových stanic, které tvoří jejich sítě GSM. Zatímco RadioMobil minulý týden oznámil vybudování 3000. stanice, Eurotel nedlouho na to oznámil, že má 3051 stanic. Rozdíly v desítkách stanic přitom i podle samotných operátorů nemohou jednoznačně znamenat lepší kvalitu pokrytí. Tu spíše určuje rozmístění a nastavení antén.

Základnové stanice (tzv. BTS) tvoří spolu se zesilovači signálu páteř sítě každého mobilního operátora. Sítě obou operátorů již několik let pokrývají 99 procent tuzemské populace a budování dalších stanic slouží především ke zlepšování signálu uvnitř budov, v okrajových oblastech či turistických centrech.
RadioMobil letos postavil přes 500 nových stanic, Eurotel pak zhruba 200 zařízení.

Třetí mobilní operátor Český Mobil, který výstavbu sítě zahájil před dvěma lety, by měl mít do konce roku zhruba 2000 základnových stanic. 

WASHINGTON - Americký regulátor telekomunikačního trhu našel minulý pátek kompromisní řešení vleklého sporu o několik mobilních licencí. Ty původně získala firma NextWave, která ovšem později zkrachovala; vláda poté licence znovu prodala konkurenčním společnostem, ale soud označil druhý prodej za nezákonný.

Federální komunikační komise rozhodla, že společnosti Verizon Wireless, AT&T Wireless (prostřednictvím pobočky Alaska Native) a Cingular Wireless, které licence získaly v druhém prodeji, zaplatí celkem 15 miliard dolarů. Z těch vláda zaplatí 9,55 miliardy firmě NextWave. Ta nakonec na celé záležitosti vydělá. Původně totiž licence získala ona a měla zaplatit 4,7 miliardy dolarů. Ještě dříve, než z této částky zaplatila byť jen cent, byla nucena vyhlásit bankrot. Za odebrání licence nakonec dotane kompenzaci větší, než byl její původní závazek vůči vládě. Po odečtení daní a soudních výdajů firmě zbude zhruba šest miliard.

Od července, kdy vláda licence prodala podruhé, se všechny zúčastněné strany soudí ostošest. Řešení proto vítají. protože nejistota (a výdaje na právnický servis) je připravuje o zisky. Zcela vyhráno však ještě nikdo nemá - celou dohodu bude ještě muset schválit americký Kongres. Ten musí schválit zákon, který ji umožní - narozdíl od současné podoby dotyčné legislativy - technicky realizovat.

ŘÍM - Italský mobilní operátor Wind oficiálně oznámil své sloučení s telekomunikační skupinou
Infostrada. Spojením vznikne druhá největší italská telekomunikační společnost hned po Telecom Italia. Uvedla to agentura Reuters.

Nová skupina s názvem Wind bude velkým konkurentem Telecomu Italia a do roku 2005 až 2006 zvýší svůj podíl na trhu na 30 až 35 procent. Bude obhospodařovat 32 až 33 miliónů pevných linek, internetových a mobilních uživatelů. V současnosti činí počet klientů 22,5 miliónu.

Wind očekává v tomto roce příjmy 3,5 miliardy lir. V příštím roce pak chce uvést na trh 25 procent svého kapitálu. Veřejná nabídka byla již opakovaně odložená kvůli nestabilním podmínkám na trhu. Výkonný ředitel společnosti Tommaso Pompei žádné bližší informace o prodeji akcií  nezveřejnil. Většinovým vlastníkem Wind je státní energetická společnost Enel, která má 73 procent akcií. Zbytek vlastní France Télécom, který však má opci na zvýšení svého podílu na 32,5 procenta. Pokud ten opci využije a 25 procent akcií Wind půjde na trh, sníží se tak podíl firmy Enel na 42,5 procenta.

Italský list Il Mondo uvedl, že France Télécom chce prodat podíl ve Windu, protože usiluje o snížení svého zadlužení. Představitelé Windu zprávu odmítli komentovat.