Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Technologie UWB pro ultrarychlá bezdrátová data trpí rozkolem

Nejprve úřady omezily frekvenční rozsah Ultra Wideband, nyní je standardizace širokopásmové technologie zpomalena soubojem dvou koncepcí. Zavedení bezdrátové komunikace rychlostí stovek kilobitů za sekundu na vzdálenost desítek metrů se mírně zpožďuje.

Technologie UWB je zatím poslední fází vývoje radiové komunikace v rozprostřeném spektru. Připomeňme, že dosud se používají modulace FHSS (pseudonáhodné změny frekvence nosné, použito např. u Bluetooth), DSSS (ze zadaného klíče a přenášených dat se vyrábí pseudonáhodný šum, přímač zná klíč a hledá korelaci, použito mimo jiné u části bezdrátových sítí Wi-Fi) a OFDM (na nosných frekveních těsně vedle sebe se přenášejí relativně úzkopásmové signály, které pak dohormady tvoří širokopásmový kanál, použito u některých novějších adaptérů pro Wi-Fi). UWB odesílá v pseudonáhodných intervalech krátké impulzy zvané monocykly, které dohromady tvoří frekvenčně velmi rozprostřený signál. Ten může dokonce zasahovat do pásem využívaných jinými službami a koexistovat v nich s nimi. Příkladem je testovaná technologie pro rychlý přenos dat v sítích kabelové televize, která vysílá napříč kanály využívanými pro přenos televizních kanálů.

Technologii Ultra Wideband potkalo několik ran. Nejprve bylo zamítnuto sdílení frekvenčních pásem s jinými bezdrátovými službami údajně kůli obavám z rušení GPS. Datové přenosy po UWB byly vykázány do frekvenčního pásma kolem 4 GHz a omezen byl i vysílací výkon. Firma Pulse Link se proto uchýlila se svým řešením do sítí kabelové televize, které jsou po technické stránce v moci svých provozovatelů, a ostatní výrobci začali uvažovat o UWB jako o prostředku pro komunikaci vysokou rychlostí na krátké vzdálenosti, který by časem mohla zatopit technologiím Bluetooth a FireWire spíše než technologii Wi-Fi.

Implementace UWB je obtížná, zapotřebí jsou mimo jiné čipy s rychlými tranzistory a širokopásmové antény. Situace s anténami se zjednodušila po omezení frekvenčního rozsahu, nároky na citlivost a další parametry polovodičů zůstávají. Ultra Wideband má být standardizován pracovní skupinou IEEE 802.15.3a, mezi jejími členy však propukla roztržka. Společnost Motorola, která zakoupïla v říjnu start-up XtremeSpectrum zcela zaměřený na UWB, hájí řešení DS-CDMA, který puristicky zachovává ideu UWB a nabízí teoreticky nejvyšší přenosovou kapacitu. Jejími oponenty jsou zejména firmy Texas Instruments (TI) a Intel, které prosazují konkurenční standard MB-OFDM (Multi Band OFDM, vícepásmový ortogonální frekvenční multiplex). MB-OFDM v sobě kombinuje UWB s prvky FHSS a OFDM, pásmo pro UWB je pak vyhrazeno na několik kanálů, každý z nich na velké množství subkanálů pro OFDM. V rámci MB-OFDM se pak periodicky střídají jednotlivé kanály jako u FHSS.

Výhodou MB-OFDM je jednodušší implementace, nižší cena a lepší ochrana proti rušení vícecestnému šíření signálu. Texas Instruments chce dokonce poskytnout pro implementaci varianty MB-OFDM licence na své relevantní patenty v rámci schematu RAND (Reasonable and Not Discriminatory license, licnece za rozumných a nediskriminujících podmínek), respektive RAND-Z (Z jako Zero, nulová cena, licence by byla k mání dokonce zdarma). Obě strany obviňují konkurenční platformu z porušování technických podmínek stanovených americkým telekomunikačním úřadem FCC či dokonce z tehnické neproveditelnosti. Spor se tedy vede v kuloárech, v rámci pracovní skupiny IEEE 802.15.3a, u regulátora a nyní se možná přenese i na půdu mezinárodní telekomunikační unie (ITU)

Zastánci varianty MB-OFDM stihli založit zájmové sdružení MultiBand OFDM Alliance a mezi jeho členy získat také společnosti Mitsubishi, Panasonic (v seznamu čelnů kupodivu nefiguruje pod jménem Matsushita), Philips, Samsung a Nokia. Členy jsou rovněž některé specializované start-upy a výrobci polovodičů, do aliance nyní vstoupil i Microsoft.

Zdá se, že s velkou pravděpodobností zavládne u UWB v pásmu kolem 4 GHz schizma a nekompatibilita dvou platforem podobně, jako nyní nejsou vzájmeně kompatibilní technologie Wi-Fi a Bluetooth v pásmu 2,4 GHz. Konkurenční boj bude naopak možná výrobce lépe stimulovat k inovacím a budoucnost UWB vypadá slibně i v dalších frekvenčních pásmech. Odborníci se domnívají, že UWB vesele využívají ozbrojené složky a tajné služby již nyní. Regulátorům to příliš nevadí, vysílání UWB lze totiž detekovat jen obtížně.

  • Nejčtenější

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Do Evropy zamíří další skládačka. Na konkurenci zaútočí hlavně cenou

30. dubna 2024

Evropský trh se skládacími smartphony se zase o něco málo zahustí. Zamíří na něj totiž novinka...

Další chytrý prsten na obzoru. Má být levný a ještě vám posvítí na cestu

29. dubna 2024

Společnost Black Shark představila pro domácí, čínský trh vlastní chytrý prsten. Model Black Shark...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...