Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Technologie UMTS aneb sítě třetí generace – díl první

Vyznáte se v technologii UMTS? Není vůbec divné, pokud je vaše odpověď ne. Od té doby, co se hovoří o licencích na provoz sítí UMTS, samotná technologie mizí kamsi do pozadí. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak síť UMTS funguje, jak se staví a co bude umět, sledujte náš seriál o tomto standardu budoucích mobilních sítí.
S blížícím se termínem dražby UMTS licencí v ČR a následně i výstavbou sítí samotných nastal čas věnovat se sítím třetí generace detailně. Tento článek je prvním počinem ze série, kterou pro vás na téma UMTS připravujeme, a jedná se o jakýsi úvod do problematiky.

K pochopení všech souvislostí je třeba připomenout si vývoj bezdrátových telekomunikací, důležité milníky v historii a rozumět pak zejména GSM, tedy druhé generaci mobilních sítí.

Revoluce v mobilních komunikacích

Celosvětový vývoj bezdrátových telekomunikačních systémů je obecně rozdělen do třetí generací.

  • Generace 1 – Analogové systémy – NMT, AMPS, TACS.
    Hlavním charakteristickým znakem analogových systémů je jejich orientace na hlasové služby. Jako přístupovou techniku využívají tyto sítě FDMA. Každému uživateli je zde přiřazena určitá část RF spektra. FDMA povoluje jen jednoho uživatele na jeden kanál, a protože tento uživatel má kanál přiřazen pouze pro sebe, na 100 procent času.

  • Generace 2 – Digitální systémy – GSM 900, DCS 1800, PDC 1900, D-AMPS, PCS, CdmaOne, Digital CDMA, Digital TDMA.
    Jako přístupovou metodu tyto systémy využívají techniku TDMA a digitální modulační techniky. V TDMA je každému uživateli taktéž přiřazena určitá část RF spektra, ale tentokrát mnohonásobní uživatelé sdílejí RF nosič na bázi timeslotů. Každý z uživatelů obměňuje jejich použití v RF kanálu. Frekvenční dělení je sice použito, ale tyto nosiče jsou dále rozděleny do několika timeslotů pro jeden nosič (3 pro TDMA-AMPS, 8 pro GSM Full Rate, 16 pro GSM Half Rate). V této generaci jsou systémy již digitální, ale ještě stále se orientují především na hlasové služby. S dalším rozvojem GSM se začínají objevovat i další doplňující služby pro koncové uživatele.

  • Generace 2,5 – HSCDS, EDGE a GPRS.
    O této generaci se mluví jako o mostu mezi sítěmi 2. generace, jež se orientují na hlasové služby, a sítěmi třetí generace, které se orientují především na služby datové. Nejedná se tedy o žádné nové systémy, ale o modulační techniky a technická zdokonalení, která se implementují do stávajících sítí. Tyto techniky umožní operátorům nabídnout vysokorychlostní přenos dat pro koncové uživatele.
    GPRS (General Packet Radio Services) je technika pro paketově orientovaný přenos dat, což znamená, že nepotřebuje souvislý kanál pro přenos a přijímání dat, ale vysílá a přijímá data v paketech. Tím dochází k účelnému využití volného rádiového spektra a uživatelé mohou platit pouze za objem odeslaných a přijatých dat. S tímto komponentem se počítá jako se základem pro sítě GSM i UMTS.
    EDGE (Enhanced Data For GSM Evolution) je modulační technika, která umožní operátorům GSM poskytnout svým zákazníkům vysokorychlostní přenos dat a některé služby s ním spojené. HSCSD – Vysokorychlostní okruhově spojená data (ECSD – Zdokonalená verze HSCSD, kombinace s EDGE)

  • Generace 3 – Digitální systémy – UMTS, CDMA 2000, 3G.
    V této generaci je hlavní důraz kladen na vysokorychlostní přenos dat a sítě jsou tedy vyvíjeny pro tento způsob využití. V Evropě se třetí generace sítí nazývá UMTS – Universal Mobile Telephony System. V Americe se používá také název CDMA 2000. Rádiový přenos je opět digitální s tím, že systém je navržen pro daleko vyšší kapacitu.

    Koncept UMTS

    Sítě třetí generace budou implementovány do existujících sítí druhé generace. Kromě Japonska by nikde jinde na světě neměla existovat pouze síť 3G bez druhé generace. Koncept využití mobilních sítí třetí generace předpokládá ideu jakéhosi oceánu GSM s malými UMTS ostrůvky uvnitř. Pro hlasové služby se tedy alespoň v blízké budoucnosti bude stále používat sítí GSM.

    Pro sítě třetí generace byla zvolena technologie CDMA (Code Division Multiple Access), což je přístupová metoda kódového dělení. Pro UMTS je použita její varianta WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), širokopásmová přístupová metoda. V CDMA neexistuje žádné časové dělení a všichni uživatelé používají celý nosič po celou dobu. CDMA je širokopásmový komunikační systém, ve kterém mají mnohonásobní uživatelé přístup do stejného frekvenčního pásma. Segment přiřazené frekvence pro tento jeden nosič je větší než ten, který je použitý v FDMA a TDMA, což právě umožňuje vyšší rychlost přenosu dat. K rozeznání různých uživatelů, kteří používají jedno frekvenční pásmo simultánně, se používá uživateli přidělený binární kód.

    Spektrum se skládá z jednoho párového pásma (1920 – 1980 MHz + 2110 – 2170 MHz) a jednoho nepárového pásma (1910 – 1920 MHz + 2010 – 2025 MHz).
    Rádiové koncepty pro WCDMA jsou dva: FDD (Frequency Division Duplex) pro párové pásmo a TDD (Time Division Duplex) pro pásmo nepárové.
    Jako kandidát na technologie rádiového přenosu byl vybrán UMTSA, UMTS Terrestrial Radio Access a jako přístupová síť byl vybrán UTRAN, UMTS Radio Access Network. UTRAN architekturu sítě UMTS a její srování s GSM vám přineseme v dalším článku.

    Kdo žene pokrok

    Na vývoji bezdrátových telekomunikací a zejména globálních systémů třetí generace se podílí tolik organizací, že by o tom mohl být napsán samostný článek. Nejdůležitějšími milníky na cestě k UMTS jsou pravděpodobně Projekt 3GPP a skupina SMG.

    Projekt 3GPP (Third Generation Partnership Project ) - V listopadu 1998 se organizace ARIB, ETSI, T1, TTA a TTC dohodly na spolupráci při produkci technických specifikací pro mobilní systém třetí generace založený na vyvinutých jádrech sítí GSM a technologiích rádiového přístupu, které podporují techniky FDD a TDD. V roce 1999 se do projektu přidala také CWTS z Číny. Jednání 3GPP v červnu 1999 přineslo dohodu o specifikacích pro FDD a TDD, které představují část globálního CDMA standardu třetí generace.

    SMG – Posláním SMG, Special Mobile Group, je vyvíjet standardy pro rodinu GSM veřejných digitálních bezdrátových komunikačních systémů s vestavěnou schopností pro neomezený celosvětový roaming pro uživatele a terminály mezi jakýmikoli sítěmi, jež do této rodiny patří. Jejím úkolem je rozvoj a správa specifikací digitálních telekomunikačních systémů, jež operují v pásmu 900 MHz – GSM900 a 1800 MHz – DCS1800. Je také zodpovědná za udržování integrity s platformou GSM v pásmu 1900 MHz, známou pod názvem PCS1900. Dále je zodpovědná za studium a definování všech aspektů mobilních systémů třetí generace založené na konceptu UMTS.

    UMTS: datové šílenství

    V roce 1980 byl kapesní telefon pouhou vizí, dnes se jedná o samozřejmost. Během této doby došlo k mnoha zajímavým změnám: z internetu se stal velký fenomén v životě lidí a všichni si začínáme zvykat na multimediální komunikaci. Počet uživatelů internetu, stejně jako uživatelů mobilního telefonu, narůstá vysokým tempem a oba tyto fenomény fungují jako hlavní katalyzátor změn v budoucích telekomunikacích. Na jedné straně informační technologie, na druhé telekomunikace.

    Z bezdrátových technologií se stane hlavní forma přístupu ke globálním telekomunikacím a společné síťové komponenty by měly sloužit k tomu, aby poskytly virtuálně jakoukoli možnou kombinaci služeb mezi pevnými a bezdrátovými přístupovými linkami.

    V dalších článcích z této série o UMTS se budeme podrobně zabývat přístupovou technikou CDMA, architekturou sítě UMTS, jejími aplikacemi, srovnáním s GSM, rádiovým přenosem a rádiovou teorií, UTRAN sítí, Core Network a plánováním sítí a buněk.

    • Nejčtenější

    Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

    21. dubna 2024  8:01

    Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

    Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

    21. dubna 2024

    Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

    23. dubna 2024

    Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

    Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

    25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

    Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

    26. dubna 2024

    Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

    Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

    28. dubna 2024

    Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

    Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

    27. dubna 2024

    Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

    Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

    27. dubna 2024

    Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

    Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

    26. dubna 2024  16:02

    Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

    Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

    Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

    Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

    Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

    Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

    Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

    Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

    Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

    Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

    Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...