Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Všeobecně je bezpečnější iOS od Applu než Android, říká expert v Rozstřelu

  13:21aktualizováno  7. listopadu 13:12
Mobilní telefon je nejosobnějším kusem elektroniky, který máme. O uživateli sbírá řadu informací. I proto jsou smartphony čím dál častěji terčem útoků kyberzločinců. Jak se bránit, radí v Rozstřelu expert Petr Kadrmas ze společnosti Check Point.

Biometrické zabezpečení mobilu je vždy lepší než pouhý PIN. Ten totiž může zloděj odpozorovat a pak přístroj ukradne. „Otisk prstu nebo sken obličeje zloděj nezíská,“ říká Petr Kadrmas. 

Mobilům hrozí několik oblastí útoků. Jsou malwarové aplikace, které jsou rizikem především u operačního systému Android. Přestože se Google snaží tato rizika eliminovat na svém oficiálním aplikačním obchodu Play, tak i zde se občas nebezpečné aplikace objevují.

Obranou je selský rozum. Primárně instalovat aplikace jen z oficiálním obchodů obou operačních systémů nebo z obchodů výrobců zařízení. Pozor je potřeba dávat na různé odkazy na aplikace, které mohou útočníci posílat třeba mailem nebo v SMS. Příkladem je třeba falešná aplikace České pošty na doručení balíčku nebo podvodná aplikace tvářící se jako od obchodu Alza. Další možnou ochranou je používání antivirové ochrany. Ovšem ne každý antivir má vždy aktuální databázi. 

Petr Kadrmas

Působí jako Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point, která se specializuje na analýzu a odhalování kybernetických bezpečnostních rizik všeho druhu. Ve společnosti pracuje od roku 2007, předtím působil u Alcatel-Lucent. Ve své práci se dlouhodobě věnuje otázkám bezpečnosti, účastní se bezpečnostních konferencí. Má dlouholeté zkušenosti s bezpečnostními řešeními Check Point Network, Endpoint, Cloud a Mobile.

„Všeobecně můžeme považovat za bezpečnější operační systém iOS od Applu, který je výrazně pečlivější při povolování publikování aplikací a vlastně i samotných vývojářů, kteří mohou na aplikačním obchodu publikovat,“ vysvětluje expert Petr Kadrmas.  

„Přesto se i na obchodu Apple občas škodlivé aplikace objeví,“ upozorňuje Petr Kadrmas. Velmi rizikové je nahrávání aplikací z jiných zdrojů než jsou oficiální obchody. Především v Asii je to u obou operačních systémů velmi rozšířené.

Útočníci často využívají situace, kdy nějaká populární aplikace nebo mobilní hra je dostupná jen na omezeném počtu trhů. A uživatelé ze zemí, kde aplikace k dispozici nebyla ji začali stahovat z neoficiálních zdrojů. Jenže tam se často objevila upravená s dodaným útočným softwarem. Navíc taková úprava známé aplikace není vůbec složitá. 

„Antiviry v mobilech dnes mají určitě smysl, stejně jako uživatel nebude používat počítač bez antiviru, tak je nutné chránit i mobily,“ vysvětluje Kadrmas. Tím, že dnes lidé už víc komunikují přes mobil než přes počítač, tak útočníci se zaměřují právě na mobilní zařízení. „Je to pro ně jasný cíl, existují organizace, které vyloženě hledají možné chyby operačních systémů, přes které by útočníci mohli zařízení napadnout,“ dodává Kadrmas.

Na trhu se už několikrát objevily přístroje, které už z výroby obsahovaly předinstalované malwarové aplikace, které odesílaly různé informace z přístroje. Všeobecně platí, že zavedené a rozšířené značky si toto nedovolí. 

Rizikové jsou i mnohé veřejné wi-fi sítě. Potenciální rizika přinášejí především různé sítě označené jako free a bez jasného provozovatele. Útočník si klidně může přinést přístupový bod do kavárny a nastavit síť tak, že se bude tvářit jako ta originální. Následně bude mít provoz všech připojených přístrojů pod svou kontrolou. 

Dnes jsou velmi populární útoky přes SMS nebo různé messengery. Útočníci využívají různé zkracovače internetových adres, takže snadno podvrhnou adresu, která směřuje na dokonalé kopie originálních stránek. Na první pohled obojí uživatel špatně zjišťuje. 

Oba operační systémy a i mnozí výrobci umožňují na dálku smazat zařízení, třeba když ho zloděj ukradne. Je však nutné mít telefon zabezpečený a uvedenou službu dálkového ovládání aktivovanou. 

Uživatelé mnohdy berou zabezpečení mobilních telefonů na lehkou váhu, čím dál častější útoky na mobilní zařízení ovšem ukazují, že je dobré se bránit. Na druhou stranu přichází i zprávy o nedokonalostech a zranitelnostech různých způsobů zabezpečení chytrých telefonů. V poslední době se objevily potíže se čtečkou otisků prstů ve špičkových modelech Samsungu, nový Google Pixel 4 má zase potíže s odemykáním obličejem. Útočníci jsou však vynalézaví, takže vydají bezproblémovou aplikaci, která takto může fungovat velmi dlouho a stane se populární. Ovšem jednou při aktualizaci do ní mohou útočníci dohrát komponentu, která změní fungování aplikace na problémovou. Kvalitní antivir by však měl i tuto změnu zachytit.  

Jak efektivně svůj mobilní telefon zabezpečit, radí v Rozstřelu bezpečnostní expert Petr Kadrmas. Kromě samotných metod „zaheslování“ mobilního telefonu s ním probereme také různé druhy útoků na chytrá zařízení nebo zranitelnost jednotlivých platforem. Na první pohled se totiž zdá, že mobilní malware je zejména problémem operačního systému Android. Ale ani platformě iOS se hrozby nevyhýbají.

Pravdou je, že tři nejobvyklejší mobilní malwary (Triada, Lotoor, Hidad) cílí na operační systém Android. Útočníci se v poslední době obecně na všech platformách soustředí na možnosti přímého zisku peněz od nepozorných uživatelů. Zpráva o trendech v kyberútocích říká, že v první polovině letošního roku narostl počet bankovních malwarů na mobilních zařízeních o padesát procent. Roste také trend takzvaných ransomware útoků, kdy útočníci žádají „výkupné“ za odemčení napadeného zařízení.

Nový Agent Smith

Bezpečnostní experti Check Point Research nedávno objevili novou variantu mobilního malwaru, který už se stihl usídlit na více než 25 milionech zařízení. Malware „Agent Smith“ se vydává za aplikaci související se službami Googlu a nahrazuje běžné aplikace v telefonu instalací jejich infikovaných variant. 

To ukazuje, že by uživatelé měli stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, obchody třetích stran nemusí mít dostatečné zabezpečení. Z toho důvodu považují experti za potenciálně rizikovější například smartphone Huawei Mate 30 Pro, který nemá certifikaci od Googlu a jeho uživatelé se tedy musí spolehnout na alternativní zdroje aplikací.

Zranitelnosti se ovšem mnohdy ukrývají i v jinak důvěryhodných aplikacích či zařízeních. V nedávné době byla objevena chyba v aplikaci WhatsApp, která mohla být využita k útokům na mobilní zařízení. Problematická mohou být pro uživatele i některá zařízení, v telefonech Xiaomi se například nacházela bezpečnostní aplikace, která byla zranitelná a mohla být využita k útoku.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...