Půjdou zájemci o UMTS proti vládě?

  • 8
Situace kolem způsobu udělení licencí na provoz UMTS v České republice se začíná dramatizovat. Dočkáme se podobného vývoje jako v Polsku, kde se operátoři razantně postavili proti plánům vlády?
Včerejší článek zabývající se prohlášením Radiomobilu k problematice udělování licencí na provoz UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) otevřel zcela nový pohled možnosti na vývoj sítí třetí generace (3G) v České republice.
Po poměrně dlouhém období, kdy se naši stávající operátoři sítí GSM k vládním záměrům s prodejem UMTS nevyjadřovali, nastal v pátek výrazný posun. Prohlášení Paegasu totiž jasně ukazuje, že i v ČR existuje operátor, který nechce přistoupit na snahu vlády získat z prodeje dalších mobilních licencí nadhodnocené množství financí. Co je na tom zajímavé? Takový scénář již známe ze sousedního Polska. Tamní vláda také usoudila, stejně jako to u nás udělala ČSSD a ODS, že licence na provozování UMTS jsou vhodnou záplatou státního rozpočtu. Polští operátoři se však odmítli plánované aukce zúčastnit, což samozřejmě vláda nepředpokládala. Nyní si láme hlavu nad tím, jak z nastalé situace vybřednout…

To samé by se zjevně mohlo stát u nás. Samozřejmě za předpokladu, že se současní operátoři dokáží domluvit na společném postupu. V tu chvíli je samozřejmě někdo obviní z uzavření kartelové dohody. Na druhou stranu, bude jim ji jen těžko dokazovat.

Snaha o udělení licencí na UMTS je samozřejmě věcí volné soutěže. Nezapomeňme však, že přidělení licencí je v zájmu každé země, která chce být členem EU.
Takhle tedy vypadají výchozí podmínky:

  • Operátoři chtějí licence, protože jim to umožní dále posilovat jejich pozici na trhu, případně na trh vstoupit.
  • Operátoři nechtějí utratit za licence víc, než je nutné
  • Operátoři chtějí chránit své případné dosavadní investice (EuroTel, RadioMobil, Oskar)
  • Vláda potřebuje licence udělit
  • Vláda chce získat co nejvíc peněz za prodej licencí
  • Prodej licencí vytvoří další pracovní příležitosti a technologicky podpoří integraci do Evropy
  • Zavádění UMTS je investicí s podstatně delší návratností než GSM

Doba velkých aukcí, jaké proběhly v Británii a Německu, je zjevně pryč, což potvrzují výsledky všech posledních dražeb. V některých zemích skončily dražby skandálem (Itálie, Švýcarsko) a v jiných (Polsko) hrozí prodej licencí skončit otevřeným konfliktem mezi vládou a stávajícími operátory.
Současný přístup našich politických špiček hazarduje s rozvojem UMTS v České republice. Bylo by daleko odpovědnější přiznat, že ani případná dražba (pokud by k ní vůbec došlo) nepřinese státnímu rozpočtu předpokládaných 20 miliard korun. Prostě proto, že se nenajdou čtyři operátoři, kteří by je zaplatili. Zaplatit několik miliard jen za možnost začít stavět síť a pak se potýkat s konkurencí o velmi malou skupinu zákazníků (UMTS se dlouho nestane masovou záležitostí jako GSM), to se skutečně bude chtít jen málokterému operátorovi.

Dnes máme na téma UMTS několik schůzek. O jejich výsledcích vás budeme informovat opět zítra.