Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řekněte heslo k mobilu, nebo dostanete pokutu. Nový Zéland trestá cizince

  • 37
Hesla ke svým elektronickým zařízením budou mít povinnost vydat lidé, kteří cestují na Nový Zéland. Úředníci na hranicích je jinak mohou pokutovat. Ostrovní stát zdůvodňuje opatření bezpečností, kritici jej odsuzují jako zásah do soukromí.

Úředníci prohledávají mobily i počítače. Opatření povoluje nový zákon, jenž tento týden vstoupil v platnost. Za odmítnutí součinnosti hrozí kromě pokuty i zabavení přístroje a stíhání, upozornil server americké televizní stanice CNN.

Zákon pranýřuje Novozélandská rada pro občanská práva. Podle ní jde o vážný zásah do soukromí lidí, kteří zařízení vlastní i těch, s nimiž komunikovali. Celní orgány získaly vytouženou pravomoc vynucovat odemknutí chytrých telefonů bez odůvodnění i možnosti odvolání, uvedl šéf rady Thomas Beagle.

Co otisky prstů nebo rozpoznání obličeje?

Může se zdát, že zákon je krátký na případy, kdy jedinec odemyká svůj mobilní telefon prostřednictvím otisku prstu či rozpoznáním obličeje. Takové metody zabezpečení však výrobci stále podmiňují tím, že u mobilu nastavíte zároveň heslo či PIN kód. Ty slouží jako záloha pro případ, že by z jakéhokoliv důvodu už telefon některou z biometrických metod odemknout nešlo.

Původně navíc chtěli získat pravomoc k prohledání jakéhokoliv zařízení zcela bez omezení, to ale neprošlo. Stále tak platí, že musí být prohledání zařízení „rozumně opodstatněné“. Rada pro občanská práva navíc uvádí, že nový zákon pouze donutí ty, co ukrývají nějaká závadná data, je lépe schovat a výrazně se pak dotkne hlavně nevinných turistů.

„Každý kriminálník si dovede zálohovat data na internet, vymazat si telefon, projít přes kontrolu a poté si data synchronizovat. A i ti, kteří to neudělají, určitě radši zaplatí pokutu, než aby dali obsah svého zařízení k dispozici celníkům,“ stojí ve vyjádření Novozélandské rady pro občanská práva.

Mluvčí celníků opatření hájí s tím, že většina zakázaných materiálů dnes není v papírové, ale elektronické podobě. Dodala, že úředníci nahlížejí jen do velmi mála zařízení.

Vstoupit do elektronických zařízení cestujících jsou oprávněni i celníci mnoha jiných zemí. Nový Zéland je však prvním státem, jenž zavádí pokuty za nevydání hesel. Na hranicích mnohem navštěvovanějších USA hrozí cizincům za nespolupráci odmítnutí vpuštění.

Pokud odmítnete vydat heslo při kontrole na hranicích Nového Zélandu, čeká vás pokuta ve výši až 5 000 novozélandských dolarů, což je v přepočtu asi 73 tisíc korun. Navíc vám mohou zařízení, které chtějí prohledat, také zabavit.

,