Nokia N82

Nokia N82 | foto: Nokia

Nokia a Symbian stále vládnou smartphonům. Apple v USA předstihl Microsoft

  • 13
Nokia si udržuje pozici lídra na trhu smartphonů. Mezi operačními systémy vede Symbian. Applu celosvětově patří třetí místo, a to přesto, že se jeho iPhone prodává pouze na čtyřech trzích.

Podle analytické agentury Canalys bylo v minulém roce prodáno 118 milionů smartphonů. To znamená nárůst o 60 procent oproti předchozímu roku. Naopak PDA bez vestavěného telefonního modulu jsou odsouzena k pomalému zániku, jelikož jejich prodeje klesly o 47 procent na tři miliony kusů. Smartphony jsou nejrychleji rostoucím segmentem technologického průmyslu, patří jim ale (pouze) 10 procent všech prodaných mobilů.

Nejvíce smartphonů a PDA se prodalo v asijsko-pacifickém regionu (47,9 milionů kusů), následovaného evropskými trhy s 45,9 miliony prodaných chytrých zařízení. Trh v Severní Americe roste rychle, prodalo se na něm o více než 10 milionů více přístrojů než v roce 2006. V Severní Americe se prodalo v roce 2007 20,9 milionu chytrých zařízení.

V minulém roce se největšímu zájmu zákazníků těšily smartphony s operačním systémem Symbian s podílem 67 procent. Operační systém od Microsoftu mělo ve svých útrobách 13 procent prodaných přístrojů. RIM se drží se svými BlackBerry jen mírně zpátky s podílem 10 procent.

Silný konec roku

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se v meziročním porovnání prodalo o 72 procent více chytrých zařízení. Podíl operačních systémů za čtvrté čtvrtletí minulého roku vede Symbian s 65 procenty, následován Microsoftem s 12 procenty, RIM s 11 procenty, Applem se sedmi procenty a Linuxem s pěti procenty.

Jasným lídrem mezi producenty smartphonů zůstává Nokia. V loňském roce prodala 60,5 milionů smartphonů a ve čtvrtém čtvrtletí byl její podíl na trhu 52,9 procenta. Meziročně ve čtvrtém čtvrtletí Nokia rostla v segmentu smartphonů o 69,2 procenta. Podíl však mírně poklesl z 53,8 procent.

Skvěle se ve čtvrtém čtvrtletí vedlo kanadské společnosti RIM, výrobci komunikátorů BlackBerry. Její prodeje vzrostly o 121,2 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí RIM prodal 4 046 860 přístrojů a na trhu chytrých zařízení mu patřil podíl 11,4 procenta.

Na třetím místě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se umístil Apple se svým iPhonem. Apple prodal 2 320 840 kusů iPhonu a patřil mu podíl 6,5 procenta. Stejný podíl na trhu měla i Motorola, která meziročně prodala o 57,3 procenta více přístrojů.

Ostatní výrobci měli ve čtvrtém čtvrtletí podíl 22,7 procent. Všichni zbylí výrobci prodali v období před Vánocemi 8 050 920 kusů chytrých zařízení a meziročně si polepšili o 28,6 procent.

Nejvíce v minulém roce překvapil nováček Apple, u něhož je nutné brát v potaz, že se iPhone prodává pouze na několika trzích a zatím je v prodeji pouze u smluvních operátorů.

Ve čtvrtém čtvrtletí patřilo v USA Applu 28 procent trhu za prvním RIM s 41 procenty trhu. Třetí skončil Palm s devíti procenty. Apple předhonil na tomto trhu všechny výrobce zařízení s operačním systémem od Microsoftu, kterým dohromady patřil podíl 21 procent.

V Evropě Apple tak úspěšný nebyl. iPhone se v Evropě začal prodávat až v průběhu čtvrtého čtvrtletí, a to pouze ve třech zemích. Apple obsadil pátou pozici za Nokií, RIM, HTC a Motorolou. Byl ale úspěšnější než zavedení výrobci, jako je Sony Ericsson, Samsung nebo Palm.

V Asii se Apple neprodává a stále zde vede Nokia. V minulém roce zde měla podíl více než 50 procent. Za ní se umístili japonští výrobci Sharp a Fujitsu. Motorola skončila až čtvrtá, jelikož prodej linuxových smartphonů klesl o 28 procent. A právě na Linux Motorola v Asii vsází.