Vadná nabíječka pro mobily EKA-Q27 | foto: Česká obchodní inspekce

Pozor na tyto nebezpečné nabíječky mobilů. Mohou vás i zabít

  • 23
Česká obchodní inspekce zakázala v krátké době prodej už páté nabíječky na mobily. Opět má původ v Číně a při používání hrozí úraz elektrickým proudem.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nabíječky mobilních telefonů s označením EKA-Q27 USB Hybrid Charger. Hrozí u ní totiž úraz, případně až usmrcení elektrickým proudem. Sdělil to ve středu 14. srpna mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. O letošních prázdninách je to už pátá nabíječka, u níž inspekce ze stejného důvodu nařídila stažení z českého trhu.

Stejně jako u předchozích zakázaných nabíječek, i u čínského výrobku EKA-Q27 USB Hybrid Charger TC E250 laboratorní testy odhalily nedostatečnou izolaci mezi jeho primární a sekundární částí. Uživatele pak v případě, že se na nabíječce zasunuté v zásuvce dotkne USB konektoru, může zasáhnout elektrický proud a vážně ho zranit nebo usmrtit.

Totéž riziko podle dřívějšího vyjádření ČOI hrozí u čínských nabíječek s označením:

  • Premium Caliber PW-3IT
  • Mobil Phone Charger 14 in 1
  • 4-OK/PDFVJB
  • POWER 1A/ MICRO USB TC-927
  • EKA-Q27 USB Hybrid Charger  

Nabíječka EKA-Q27 USB Hybrid Charger a některé dříve zakázané umožňují nabíjet přístroje s různými konektory. 

I v jejich případě může dojít vlivem nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku k průrazu této izolace a nebezpečné napětí 230 V z primární části se může objevit na USB konektoru sekundární části. 

Nabíječky, které ČOI zakázala prodávat, patří mezi ty nejlevnější na trhu. A právě takovým je lepší se při koupi vyhnout. Nejlevnější značkové nabíječky od výrobců mobilů stojí od 300 korun, kvalitní od dalších dodavatelů lze pak zakoupit už za necelých 200 korun. 

Až na iPhony používá drtivá většina moderních smartphonů i obyčejných mobilů konektor mikroUSB nebo USB-C, navíc samotný kabel je obvykle odpojitelný od nabíječky přes konektor USB. Nabíječka je tak univerzální a stačí dokoupit potřebný kabel. I na něm však není dobré nepřiměřeně šetřit. Kvalitní stojí zhruba 150 až 300 korun, některé obsahují i redukci mikroUSB/USB-C. 

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha má spotřebitel, který některou z výše uvedených nabíječek zakoupil, právo ji reklamovat. „V rámci této reklamace bude žádat vrácení celé (původní) částky,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz. Důležité ovšem je, aby spotřebitel uplatnil reklamaci zásadně u prodávajícího, od něhož zboží zakoupil.

,