Jste si opravdu jistí, že po nocích ležíte v posteli?

Jste si opravdu jistí, že po nocích ležíte v posteli? | foto: Profimedia.cz

Náměsíční lidé posílají ve spánku i SMS zprávy

  • 4
Jestliže jste náměsíční, raději na noc uschovejte svůj mobilní telefon. Někteří odborníci totiž tvrdí, že během somnambulismu lidé nemusí chodit jen po pokoji, ale dokáží také odeslat smysluplnou textovou zprávu.

Odemknout klávesnici, otevřít menu, vstoupit do nabídky pro psaní textových zpráv, napsat text, vybrat jméno z telefonního seznamu a vše potvrdit. Člověk si pomyslí, že odeslat textovou zprávu, aniž by byl při vědomí, je nadlidský úkol. Jenže právě takových zkušeností uživatelů mobilních telefonů na nejrůznějších internetových blozích rapidně přibývá.

Čtyřiadvacetiletá Jessica z amerického Texasu večer telefonovala se svým přítelem a šla si lehnout jako každý jiný den. Jaké bylo její překvapení, když ráno zjistila, že mu během spánku odeslala dvě textové zprávy. Co víc, jejich text byl až na některé pasáže zcela smysluplný, píše internetový server TheStar.com.

"Miláčku, jsi tu? Potřebuji ti něco říct," zněla první věta zprávy, která pokračovala již nesmyslnou kombinací slov.

Pro mladé je esemeskování součást života

"Psaní textových zpráv je pro mladší generaci zažité tak, jako pro jiné lidi například řízení automobilu," řekl serveru TheStar.com Dr. Ron Kramer, mluvčí Americké akademie spánkové medicíny.

Zejména náctiletí pak po několikaleté praxi rozhodně nehledají, na jaké klávese se nachází písmeno "A" nebo "Z". Vše zvládnou takřka poslepu.

Jessica, kolem které se dnešní příběh točí, si prý se svým přítelem za den vyměnila až 120 textovek. Nejen že s mobilem v ruce tráví hodiny denně, ale i během noci ho pokládá na stolek vedle postele. Není se pak čemu divit, že psaní zpráv je v ní tolik "zakořeněné".

V náměsíčnosti lidé řídí i auto

Somnambulismus, neboli takzvaná náměsíčnost, je poruchou spánku. Spící člověk v takovém případě dělá naprosto běžné úkony - může například chodit, jíst, nebo dokonce i sednout za volant a řídit automobil. Někteří jedinci také stěhují nábytek v pokoji. Pak se obvykle vrátí zpět do postele.

Náměsíčnost nejčastěji postihuje děti a v dospělosti většinou ustupuje. V tomto stavu lze člověka probudit jen velmi těžko. Dotyčný si po probuzení obvykle na nic nepamatuje a pochopitelně bývá psychicky zmatený.