„Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak...

„Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak neudrželi,“ říká duchovní otec mobilů Martin Cooper o prvním prototypu. | foto: wikihow.com

Odložte své mobily a žijte, vzkázal jejich duchovní otec

  • 8
Byl prvním člověkem na světě, který si zavolal z mobilního telefonu. Duchovní otec těchto přístrojů, již třiadevadesátiletý americký inženýr Martin Cooper, dnes lidem vzkazuje, aby své telefony nepoužívali tak často. Sám prý s mobilem v ruce tráví jen nepatrný zlomek svého času.

„Co byste řekl komukoli, jako jsem já, kdo jej používá déle než pět hodin?“ zeptala se Coopera moderátorka snídaňového zpravodajského programu BBC Breakfast Jayne McCubbinová během červnového online rozhovoru. Odpověď, které se jí dostalo, by od duchovního otce těchto přístrojů očekával málokdo.

„Opravdu? Opravdu (na něm) trávíte pět hodin denně?“ reagoval udiveně na dotaz moderátorky.

„Řekl bych jim ‚začněte trochu žít‘,“ dodal vzápětí se smíchem. Sám krátce před tím přiznal, že s mobilem tráví méně než pětinu svého času.

V 70. letech minulého století jej pravděpodobně nenapadlo, že se z mobilního telefonu stane lidmi hojně používané zařízení. Tehdy byly velmi populární takzvané autotelefony, tedy telefony napevno instalované v automobilech.

Ani ty však nebyly pro uživatele žádnou výhrou. „(Autotelefony) měly jeden vysílač ve městě a velmi omezené množství rozhlasových kanálů,“ vzpomněl Cooper dříve pro CBS News. „Šance byla jedna ku dvaceti, že si zavoláte. Tak špatná ta služba byla,“ dodal.

V jeho mysli přitom rostla myšlenka na zcela přenosné zařízení. Tedy telefon, který nebude vázán na konkrétní místo. Nápad na sestrojení mobilního telefonu mu pomohla uskutečnit americká Motorola.

První prototyp se objevil v roce 1973, tehdy si z něj Cooper jako první se svým týmem zavolal z ulic New Yorku. Příští rok tomu bude tedy již půl století. Pro první pokus se však musela vymyslet také příslušná síť, tehdy totiž ještě neexistovala žádná infrastruktura.

„V podstatě jsme zastavili veškerý dosavadní vývoj v naší společnosti a všichni jsme pracovali na telefonu a infrastruktuře, aby celá věc fungovala,“ řekl Cooper v roce 2010 v rozhovoru pro BBC.

První komerčně dostupný mobilní telefon na světě přišel ovšem až o deset let později, byla jím Motorola DynaTAC 8000X. Moc toho neuměla a v té době v USA stále provozované autotelefony toho uživatelům nabízely víc.

Coopera tehdy pravděpodobně vůbec nenapadlo, jakého vývoje se jeho myšlenka v budoucnu dočká. Natož, že se ze zařízení, které původně vážilo dva a půl kilogramu, jeho baterie vydržela na jedno nabití necelou půlhodinu a její nabíjení trvalo 10 hodin, stane za pár desítek let takový fenomén, že on sám bude uživatelům nakonec radit, aby svůj mobil odložili a raději si užívali skutečného života.