Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Kupte si telefon svých snů - v aukci můžete hodně ušetřit

Toužíte po telefonu, který u nás ještě není v prodeji, ale v zahraničí se již prodává? Zkuste se podívat, zdá Vámi vysněný přístroj nenajdete na stránkách aukčního serveru eBay. Oproti nákupu v klasickém obchodě či bazaru mnohdy ještě ušetříte.

Na internetu seženete cokoli - vysněnou hračku nebo mobilní telefon | foto: Profimedia.cz

Nabídka českých kamenných a internetových obchodů je sice široká, nikdy ale neuspokojí všechny zákazníky. Často se například stane, že výrobce naši malou zemi odsune v důležitosti uvádění modelů kamsi do pozadí a takový přístroj se k nám dostane třeba se zpožděním. V takovém případě je zajímavou alternativou možnost koupě přístroje v online aukcích například na serverech eBay, kde lze telefon pořídit i levněji, než poté v Česku v obchodě.


Kapitoly článku


eBay může být zajímavou alternativou i pro ty, kteří shání telefon z druhé ruky. Ceny běžných telefonů jsou hluboko pod bazarovými, sehnat se dají i starší kousky, které již z nabídky mnohých bazarů vymizely. A to mnohdy ve výborném stavu, repasované a za směšné ceny. Toužíte po zbrusu nové Nokii 6310i, která se v bazarech válí jen notně ošunťělá? Ani to není na eBayi problém. Zde je ale trh neúprosný a za podobně populární již běžně neprodávané nové telefony se platí poměrně vysoké částky.

V neposlední řadě jsou samozřejmě podobné aukce nepřeberným zdrojem raritních telefonů, které zaručeně nikdo ve vašem okolí nemá. A to ať již starších kousků, tak speciálních modelů určených třeba pouze pro asijské nebo americké trhy.

Nakupovat pochopitelně nemusíte jenom telefony, ale třeba i příslušenství nebo jakékoli jiné zboží. Tento článek má za úkol poskytnout základní orientaci v nakupování na aukcích v eBayi, poradí, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a naopak, co vyhledávat.

Poznáváme eBay a registrujeme se

eBay je internetová aukční síň založená v roce 1995 v USA. Původní stránky amerického eBaye najdeme na aderse ebay.com, ale v současnosti již existuje mnoho regionálních poboček a jazykových mutací, takže kromě původních amerických stránek najdeme eBay britský (ebay.co.uk), německý (ebay.de), francouzský (ebay.fr), pro nakupování některých produktů jsou zajímavé třeba i stránky singapurského (ebay.com.sg), nebo tchajwanského (tw.ebay.com) eBaye. Bez znalosti některého světového jazyka se vám bude nakupovat poměrně špatně. Existuje i česká variace na téma eBay, pod názvem iKup.cz.

Všechny jazykové mutace ale stále patří původní firmě, která si za léta své existence vydobyla značné renomé a autoritu. To znamená, že je vždy maximálně postaráno o bezpečnost uživatelů a autenticitu transakcí. Jen velmi těžko se tak lze obávat, že vám někdo místo telefonu pošle cihlu. V takovém případě bude totiž náhradu na prodávajícím vymáhat samotná společnost eBay, což je rozhodně jiné kafe, než když se s nebohým čínským obchodníkem budete chtít soudit vy sami.

Nabídku produktů na eBayi si můžete prohlížet samozřejmě i jako neregistrovaní uživatelé, ale nakupovat a využívat všech výhod tohoto portálu lze pouze po registraci. Již při ní narazíte na drobnou obtíž, potřebujete k ní totiž vlastnit platební kartu Visa, Mastercard nebo American Express. V prvním kroku registrace vyplníte své jméno a příjmení, adresu, email a zvolíte si uživatelské jméno a heslo. Rovněž je nutné zadat datum narození, protože k využívání služeb eBaye je vyžadováno, aby byl registrovaný starší osmnácti let.

Ve druhém kroku registrace přijdou na řadu právě ony údaje o vaší kreditní kartě. Nebojte se, žádné peníze po vás nikdo nechce, platební karta tu slouží pouze k ověření vaší totožnosti. Veškeré zadávané údaje jsou samozřejmě pečlivě chráněny a riziko jejich zneužití je minimální. Po zadání těchto údajů bude na vámi uvedenou emailovou adresu odeslán potvrzovací email. V něm naleznete odkaz, jehož navštívením zpečetíte svou registraci. Ta je pak platná pro všechny jazykové mutace. Teď již můžete začít vesele nakupovat.

Někteří čtenáři nás v diskusi pod článkem upozornili na fakt, že například na německém eBayi se lze registrovat i bez kreditní karty. Stačí si nechat zaslat registrační údaje poštou, čímž bude vaše totožnost ověřena.

Pokud to ale s nakupováním na eBayi myslíte vážně, doporučujeme ještě zvážit možnost registrace na platebním portálu PayPal. K tomu opět potřebujete platební kartu, ta tentokrát musí umožňovat platby po internetu (někdy je zapotřebí tuto službu aktivovat samostatně, budete tedy možná muset navštívit svoji banku). PayPal je rychlý a bezpečný způsob, jak platit přes internet. Při nakupování na americkém eBayi se vám bude obzvláště hodit.

eBay

eBay

eBay

eBay


Hledáme

Vyhledávání na eBayi probíhá stejně jako všude jinde na internetu. Hledaný objekt zadáte do příslušného boxíku a chvíli počkáte, co všechno vám eBay najde. V případě, že zadáte relativně běžné klíčové slovo, dostanete stovky odpovědí. Abyste se výslednou hromadou odkazů lépe prokousali, najdete v levé části dělení odkazů do kategorií.

Uvedeme příklad. Pokud třeba budete chtít koupit Motorolu KRZR, zadáte do vyhledávacího boxu třeba jen KRZR. Výsledkem vyhledávání bude i několik tisíc položek, ovšem ne všechny z nich jsou telefony. Je zde i hromada příslušenství v různých kategoriích. Pro zobrazení pouze nalezených telefonů si tak vyberte příslušnou kategorii v levém sloupci (v tomto případě cell phones).

Nalezené položky si pak můžete nechat seřadit podle několika kritérií, hlavní jsou především cena a čas, kdy končí aukce. V kategorii samotné pak také můžete vyhledávat ještě pomocí kritérií, která zadáte v levém boxu. Tak snadno najdete přístroj, který vyhovuje vašemu zadání. Pokud máte spoustu času, můžete samozřejmě jednotlivé kategorie procházet pěkně ručně. Tento způsob se ale bude spíše hodit k tomu, abyste si třeba udělali představu o nabídce v dané kategorii.

Při vyhledávání se snažte maximálně využívat i ostatní národní mutace eBaye. Doporučujeme především eBay britský a německý, které mají rovněž velmi širokou nabídku. Pokud model, který hledáte, obsahuje například číselné a písmenné označení, zkuste někdy tyto oddělit třeba mezerou. Může se stát, že prodejce se takto také překlepne a podobná aukce je pak hůře k nalezení. Tím výhodnější se pak stává pro toho, kdo ji nalezne, protože méně zájemců znamená šanci nižší kupní ceny.

eBay

eBay


Na co si dát pozor?

Ačkoli je eBay relativně bezpečným místem k uskutečňování nákupů, je i přesto neustále nutné dávat si pozor na několik faktů. Nejdříve fakta spojená s nákupem samotným. Pečlivě si přečtěte, co vlastně kupujete. Na eBayi se prodávají telefony nové i použité, ale třeba také rozbité. Podezřele nízká kupní cena (u aukcí typu buy it now, nebo těsně před koncem aukce) může být vodítkem k tomu, že nekupujete to, co si myslíte. Typickým příkladem je třeba případ, kdy prodejce nabízí za několik dolarů katalog velkoprodejců, od nichž si pak daný model telefonu můžete koupit za velkoobchodních podmínek. Taková aukce je ale často nadepsaná pouze jménem telefonu, aby přitáhla pozornost, na samotný subjekt aukce je uživatel upozorněn až v textu.

Když již víte, že kupujete doopravdy to, co chcete, zkontrolujte si podmínky, za kterých vůbec můžete daný výrobek koupit. Mnoho prodejců obzvláště na americkém eBayi neprodává do zahraničí, či například nepřijímá platby jinak, než systémem PayPal. Někdy se k tomu ještě přidává podmínka, že musíte být tzv. PayPal Verified member, tedy že je Vaše platební karta ověřená. Toto ověření se provede automaticky, pokud jej je PayPal schopen pro Vaši kartu provést.

Pro nováčky je také důležité dávat si pozor na to, zda je vůbec prodávající ochoten k aukci připustit zákazníka bez jakéhokoli předchozího hodnocení. Pokud se přeci jenom takové aukce zúčastníte, vystavujete se riziku, že vám prodávající vystaví negativní hodnocení, které Vám pak znesnadní další nakupování.

Tímto se dostáváme k hodnocení uživatelů. Na kartě každého zboží se nahoře vpravo nacházejí informace o prodávajícím. Vidíte zde jeho hodnocení (položka feedback) a můžete si přečíst i detailní hodnocení od jednotlivých uživatelů.

Z naší zkušenosti víme, že prodejců se 100% pozitivním hodnocením je minimum, jelikož se vždy najde nějaký stěžovatel, kterému se nelíbí například fakt, že krabice, ve které zboží dorazilo, byla růžová. V praxi se nebojte nakupovat od prodejců, kteří mají feedback 95% a vyšší. V každém případě ale doporučujeme negativní hodnocení zkontrolovat, pokud se například vždy opakuje konstatování, že zboží posílá se zpožděním, očekávejte toto zpoždění také.

Budete-li se držet těchto rad, vyvarujete se tak většiny problémů při nákupu. Pozor si na eBayi ale i přesto musíte dávat na podvody. Podezřele nízké ceny buy it now aukcí mohou být také indicií, že konto daného uživatele bylo někým zneužito. Zkontrolujte si také třeba, jaký sortiment prodejce běžně nabízí. Prodával-li předtím třeba tuningové doplňky automobilů z Německa a teď náhle nabízí levné telefony s tím, že budou posílány přímo z HongKongu, je to přinejmenším podezřelé.

Féroví prodejci na eBayi používají k veškeré komunikaci se zákazníky výhradně komunikačních kanálů, které eBay nabízí. Nikdy se tedy neúčastněte aukcí, které po vás požadují, abyste napsali email na adresu uvedenou v textu inzerátu. Veškerou komunikaci veďte pomocí osobních zpráv a dotazů v systému eBay.

eBay

eBay


Dobrá rada nad zlato

Pokud neovládáte některý ze světových jazyků, bude pro vás eBay hodně komplikovaný.

Počítejte s clem a DPH, pokud budete kupovat zboží z USA nebo třeba z Asie. Naopak v rámci Evropské Unie žádné poplatky platit nebudete. Z vlastních zkušeností víme, že u drobného příslušenství po vás clo a DPH nebudou finanční orgány chtít ani při koupi mimo EU.

U drobných věcí může být poštovné dražší než samotný produkt. Ceny poštovného se liší a většinou jsou nejnižší při koupi v rámci EU. V případě koupě více věcí najednou se vyplatí vyhledat obchodníka, který je všechny nabízí. Poštovné jinak může nákup výrazně prodražit.

Na eBay si můžete otevřít obchod i vy. Služba Pay Pal, bez které je obchodování velmi obtížné, nyní nabízí služby i v tuzemské měně a pro české obchodníky. - více zde

Nakupujeme

Když už umíte vyhledávat a víte, na co si dát pozor, můžete se vrhnout na samotné nakupování. Nejprve si řekneme, že na eBayi se v zásadě nachází aukce dvou druhů. Klasické, kdy kupující přihazují ke stávající ceně a pak aukce typu Buy It Now, které dávají kupujícímu možnost si dané zboží zakoupit ihned, bez dražby.

Buy It Now aukce jsou tedy snazší cestou k vytouženému produktu, ne vždy jsou ale k dispozici. Navíc se trpělivost v případě klasických dražeb mnohdy vyplatí, protože v jejich případě bývá výsledná kupní cena nižší. V případě zájmu o nějaký produkt tedy nejprve omrkněte, za kolik se běžně prodává v aukcích typu Buy It Now a pak si najděte nějakou klasickou aukci. V tomto případě pak již víte, že běžně lze například daný telefon koupit za 400 dolarů, takže je nesmysl v případě normální aukce jít přes tuto hodnotu. Telefon ale nakonec získáte třeba za 350 dolarů.

Ještě předtím než začnete nakupovat, vám doporučujeme aukce daného typu zboží pár dní sledovat. To provedete tak, že se přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem do služby My eBay. Teprve poté začněte vyhledávat. Otevřete si několik aukcí, které Vás zajímají a klikněte na odkaz Watch this item in My eBay v pravém horním rohu karty aukce. Tímto se Vám aukce zařadí do přehledu v My eBay a tady si pěkně můžete vybrané aukce porovnávat a sledovat.

Jak brzy zjistíte, My eBay je Vaším osobním centrem, které sleduje veškerou vaši činnost na portálu. Shromažďuje tak zprávy, které jste poslali jiným uživatelům, nebo které jste od nich obdrželi, informace zde prezentuje i eBay samotná. Pochopitelně si zde můžete upravovat vaše osobní údaje, především adresu, na kterou vám má být zboží zasíláno. Před samotným nakupováním se proto s prostředím My eBay dobře seznamte a nastavte si vše dle vašich potřeb.

A teď už hurá do samotné aukce. Ta již probíhá velmi jednoduše. Najdete si svůj objekt zájmu a sledujte ho pomocí My eBay. Stanovte si limit, kolik byste rádi maximálně za onen objekt utratili. A teď to přijde. Klepněte na tlačítko Place Bid. Sem rovnou klidně zadejte onu maximální částku, kterou hodláte utratit. Systém eBay pak bude sám za Vás přihazovat až do této zvolené výše. Krok přihazování je závislý na druhu produktu a vůli prodávajícího, bývá to obvykle několik jednotek dané měny.

Pokud se rádi rozhodujete impulsivně, můžete přihazovat sami. Každopádně se příliš nezabývejte přihazováním u aukcí, které končí třeba až za několik dní. Jak by řekl klasik, v takovém případě je dobré vše z povzdálí pozorovat a v pravou chvíli se do toho vložit. Klasické aukce totiž eskalují až v posledních minutách jejich trvání, takže se soustřeďte na tyto. Pokud vás někdo přehodil třeba 10 vteřin před koncem aukce, je to nejlepší situace, kdy ještě stihnout přidat onen dolar navíc. Čím blíže ke konci aukce zadáte onu maximální částku, tím větší je šance, že zvítězíte.

O případné výhře budete informováni nejen na kartě dané aukce, ale i emailem a pochopitelně v My eBay. Zde se aukce, v nichž momentálně vyhráváte, zobrazují zvýrazněné zeleně, ty, kde jste přihazovali, ale již není vaše nabídka tou nejvyšší, jsou zvýrazněny červeně.

Závěrem této kapitoly přidáme malou radu, jak třeba při nákupu ušetřit. Zkuste si vybírat aukce, které končí v nestandardní čas. Třeba v Německu ve 3 ráno, v USA na nějaký důležitý národní svátek. V těchto případech totiž aukci věnuje pozornost podstatně méně zájemců, což opět může znamenat nižší kupní cenu.

eBay

eBay

eBay


Platíme

Pokud jste tedy vyhráli aukci, nebo jste se rozhodli koupit kýžený předmět pomocí Buy It Now, dalším krokem je platba. Jak jsme již zmiňovali na začátku článku, velmi rozšířeným způsobem je platba pomocí portálu PayPal. Některé PayPal aukce tuto platbu vyloženě vyžadují.

Platba pomocí PayPal má několik výhod. Ty hlavní jsou, že je bezpečná a okamžitá. Tedy prodejce má peníze na svém PayPal kontě okamžitě ve chvíli, kdy vy je skrze tento systém provedete. Placení pomocí PayPalu má také tu výhodu, že je propojené s celým systémem eBay, takže nemusíte složitě vymýšlet, jak platbu provést. U vyhrané aukce prostě kliknete na Pay Now a zvolíte PayPal. Přihlásíte se ke svému kontu a zde již na vás čeká faktura, kterou pouze potvrdíte a odešlete peníze. Opravdu rychlé, jednoduché a bezpečné.

V aukcích na evropském kontinentu se velmi často k platbám používá převod na účet, který jistě ovládáte i pomocí internet bankingu. K provedení takové platby do zahraničí vám bude muset prodávající dodat dostatek údajů o sobě samém a své bance. Další možnosti plateb se již vyskytují méně, narazíte však na možnost platit klasicky kreditní kartou, nebo šeky či poslat peníze například přes Western Union.

U nás oblíbená dobírka není v systému eBay možná, protože ten funguje tak, že zákazník nejprve zaplatí a teprve potom prodejce odesílá zakoupené zboží.

Po zaplacení tedy již nezbývá než čekat, kdy poštou dorazí kýžený balíček. Ze vzdálených koutů světa to může trvat i několik týdnů, naše zkušenosti však ukazují, že i třeba z HongKongu balík dorazí za týden až deset dnů.

V případě, že balíček po několika týdnech neobdržíte, nebo je jeho obsah jiný, než měl být, kontaktujte prodávajícího. Nikdo totiž není neomylný a tak se třeba může stát, že vám dorazí balíček určený pro jiného zákazníka. Prodejce se v tomto případě snaží celou záležitost aktivně řešit, doplatí například cenový rozdíl zboží, nebo vám vrátí peníze a vy vrátíte zboží. Teprve v případě, že prodejce situaci neřeší, obraťte se se stížností přímo na společnost eBay. Tento krok provedete z My eBay volbou položky Dispute Console.

My ovšem doufáme, že tuto položku nikdy potřebovat nebudete a přejeme Vám příjemné nakupování a hodně štěstí při dražbě. Příšte se vám pochlubíme, co pěkného a výjimečného se nám na eBay podařilo koupit.

eBay

eBay

eBay

eBay


  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Znáte značky Noise, Fire Boltt a Boat? Jsou to nové hvězdy světového trhu

Rok 2022 nebyl pro výrobce smartphonů dobrým rokem. Pokles způsobený globálně se šířící inflací a šetřením zákazníků se...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Přejmenoval svůj iPhone a sdílel fotku. Cestující vyděsil k smrti

Za doslova dětinské se dá označit počínání pensylvánského studenta, který se letecky vracel z misijní cesty v Texasu....

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...