Majitelům barů dochází trpělivost. Lidé se mají bavit a ne trávit čas s mobilem v ruce. Ilustrační snímek

Majitelům barů dochází trpělivost. Lidé se mají bavit a ne trávit čas s mobilem v ruce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bar zakázal hostům používat mobily. Prý by kazily jeho atmosféru

  • 45
Zakázat v baru používání mobilních telefonů se zdá být v dnešní době troufalou myšlenkou. Ve finských Helsinkách je přitom takový podnik realitou. Hosté si přístup majitele překvapivě chválí, díky jeho striktnímu postoji mají více času na obyčejnou konverzaci.

Od srpnového otevření přitom zaměstnanci koktejlového baru Chihuahua Julep hostům pouze doporučovali, aby během doby strávené v jeho prostorách své telefony nepoužívali. Majitel Jami Jarvinen totiž nechtěl, aby všudypřítomné rozsvícené displeje ničily atmosféru podniku. Mnozí návštěvníci si doporučení vzali k srdci, ovšem ani výjimek nebylo málo. Zejména mladí lidé a rodiče obávající se o své ratolesti se totiž nedokázali od telefonů odpoutat.

Postrach číšníků: mobilní závisláci je zdržují od práce a ještě si stěžují

Ilustrační snímek

A tak netrvalo dlouho a bar nedaleko centra Helsinek zaujal ráznější postoj: zavedl úplný zákaz používání mobilů. Zaměstnanci tak po návštěvnících vyžadují, aby své telefony při vstupu odložili do připravené krabice. A ačkoli pro mnohé mobilní uživatele může být myšlenka trávení času bez telefonu nemyslitelná, tak Jarvinen podle BBC o správnosti svého rozhodnutí nepochybuje.

„Lidé opravdu potřebují chvíli v jejich hektickém každodenním životě, aby se oprostili od chytrých zařízení, mnozí by to neudělali, kdybychom se nerozhodli prosadit zákaz,“ vysvětlil svůj postoj Jarvinen finské veřejnoprávní televizi Yle.

V zákazu přitom nevidí přínos pouze pro hosty, ale i pro zaměstnance baru. Ti podle něj byli svědky mnoha nezapomenutelných okamžiků při vzájemném poznávání hostů. Návštěvníci baru navíc sami uznávají, že díky povinnosti odložit své mobilní telefony hned při vstupu do podniku mají skutečně více času užít si sebe navzájem.

„Pociťovala jsem, že mi chybí něco důležitého,“ popsala svou první návštěvu helsinského baru jedna ze zákaznic. Následně ovšem uznala, že při další návštěvě bylo odložení telefonu už mnohem snazší.

Jakkoli se může zdát rozhodnutí helsinského baru striktní, tak to není nic v porovnání s přístupem majitele koktejlového baru v britském městě Hove. Ten se kvůli zvyšujícímu se počtu hostů, kteří se místo vzájemné komunikaci věnovali telefonům, rozhodl vyrobil vlastní „rušičku“ signálu. A to zcela legální cestou: na stěny podniku nechal umístit stříbrnou folii a na strop měděné pletivo. Kvůli hostům, kteří se spolu nebavili, z baru udělal Faradayovu klec.

Osobitým způsobem se se závislostí na mobilech rozhodli bojovat majitelé baru Salve Jorge v brazilském Sao Paulu. Do praxe uvedli netradiční, ač geniální způsob, jak hostům zamezit v používání mobilů. Obsluha objednané pití roznáší ve speciálních sklenicích, které návštěvníky k odložení jejich mobilního telefonu přímo donutí. Jejich vyšší dno je totiž vykrojené, a bez podložení se tak ve svislé poloze neudrží (více viz Bar vyzrál nad mobilními závisláky: mobily musí podpírat sklenice).

Postoje majitelů barů jsou vesměs pochopitelné, jde o podniky, kde se mají lidé bavit a navzájem se poznávat. A to se jim s telefony v ruce či na stole příliš nedaří. Podle loňského zjištění prestižní obchodní školy McCombs na Texaské univerzitě v Austinu totiž i pouhá přítomnost mobilu v zorném poli, ačkoli je vypnutý či otočený displejem dolu, uživatele rozptyluje.

Psycholog Suvi Uski, který se specializuje na sociální závislosti, odhaduje, že problém se závislostí má 90 % uživatelů smartphonu. Nelze se tedy divit, že veřejné diskuze o závislosti na mobilních zařízeních nejsou výjimkou ani ve Finsku. Tedy v původní domovině jedné z nejznámějších mobilních značek Nokie.