Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

  0:18aktualizováno  8:41
Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně několik amerických firem uvedlo, že přestanou dodávat Huawei součástky. Pro čínského výrobce to může být likvidační.

Sídlo společnosti Huawei (18. prosince 2018). | foto: Reuters

Poslední týden přinesl pro Huawei smršť špatných zpráv. Nejprve americký prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze, který umožnil zařazení společnosti Huawei na černou listinu, jež výrazně omezuje obchodní spolupráci Huaweie s americkými firmami. Zákaz nákupu součástek následně vyhlásilo americké ministerstvo obchodu.  Podle aktuálních informací je zatím platnost zákazu posunuta na 19. srpen, více zde. Což znamená, že zatím budou mít telefony Huawei přístup k aktualizacím systému Android.

Tyto smartphony Huawei už možná nevzniknou

Pak sice pro Huawei svitla naděje, protože by minimálně v následujících týdnech měl ze zákazu výjimku. Ovšem nedělní zpráva o tom, že Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet inc.) přestane poskytovat firmě přístup k aktualizacím a službám systému Android (obchod Play, mapy, YouTube, Gmail a další), znamená pro Huawei velký problém (a pozor, i pro značku Honor, která pod Huawei patří). 

Navíc několik amerických firem oznámilo, že čínské firmě přestane dodávat součástky. Pro Huawei jsou tyto skutečnosti zásadní. 

Bez spolupráce s Googlem se jeho smartphony stanou mimo Čínu neprodejné a bez součástek amerických firem bude mít zásadní problémy při výrobě hardwaru. Jaké jsou tedy jeho vyhlídky? Pokusíme se odpovědět v následujících bodech.

1Proč právě Huawei?


Na jednu stranu tu jsou bezpečnostní rizika spojená s touto čínskou společností. Mluví se o nich dlouho, jasných důkazů je jen málo, či nejsou známé veřejnosti. Na druhou stranu je Huawei zcela jistě jednou z obětí aktuální americko-čínské obchodní války. Huawei je jednou z nejvýznamnějších čínských společností a značek, ve světě dost možná nejznámější. Žádné čínské auto, televize, pračka nejsou ve světě tak známé jako smartphony Huaweie. V tomto směru dává útok na Huawei smysl.

2Proč se ozval Google, ač z původního zařazení na černou listinu jasně nevyplývalo, že se zákaz bude týkat i softwaru a uvedeny byly jen součástky?


Zde samozřejmě můžeme jen spekulovat. Ale je nutné zmínit, že Android od Googlu sice používají stovky milionů čínských smartphonů, ovšem Google z toho nic nemá. Jeho služby v Číně nefungují (Google se totiž odmítl podvolit tamním pravidlům cenzury a dohledu nad internetem), takže je výrobci logicky od Googlu nelicencují. Jiná je situace u telefonů pro export, kde je Huawei z čínských výrobců nejdůležitější. Můžeme tedy spekulovat, že pro Google je současná situace možností, jak z obchodní války může něco získat. Ale pozor, současně přijde Google o dost peněz, které na licenčních poplatcích u telefonů na export od Huaweie aktuálně má. 

3Jsou pro Huawei důležitější součástky, nebo software?


Hned po Googlu oznámilo několik amerických firem, že přestanou pro Huawei dodávat součástky. Patří mezi ně Intel, Qualcomm, Xilinx nebo firma Broadcom. 
Pro Huawei jsou samozřejmě důležité i tyto součástky, ať už pro infrastrukturu, počítače (firma i v Česku prodává notebooky) nebo pro smartphony. Ale to vše by asi v nějakém horizontu dokázala nahradit. Třeba mobilní čipy si vyrábí Huawei sám a patří na špičku. 
Ovšem Android by Huawei pravděpodobně nedokázal nahradit vůbec nebo by to bylo jen velmi nouzové řešení. 

4Proč je Android pro Huawei tak důležitý?


Aktuálně ve smartphonech prakticky existují jen dva operační systémy: Android a iOS. Druhý využívá výhradně Apple, jiným firmám licenci neposkytuje. Android pak používají všichni ostatní, pokusy s alternativními systémy dopadly vždy špatně. Dokonce i Microsoft se svými mobilními Windows pohořel a vývoj systému ukončil. 
Huawei tak nemá alternativu. Respektive, na vlastním systému pracuje, dost možná je založený na open source části Androidu. Ale aby se z něj stala funkční alternativa, musel by do něj Huawei investovat neuvěřitelné peníze a stejně by to trvalo velmi dlouho. A možná by se to nepovedlo nikdy. 

5Je stejná situace v Číně a ve zbytku světa?


Není. Ani aktuální konec spolupráce s Googlem nebude mít na smartphony Huaweie pro čínský trh likvidační dopad. Zde Huawei, stejně jako všichni další čínští výrobci, používají jen základ Androidu, který je volně k použití, a další služby buď provozují sami, nebo využívají lokální platformy. A v tomto směru by se nemělo nic měnit. Ale zatím nejsou k dispozici detaily, situace se může pro Huawei i v tomto směru zkomplikovat. 
Mimo Čínu je ovšem situace odlišná. Smartphony s Androidem bez přístupu ke službám Googlu jsou jen velmi omezeně použitelné. Huawei má sice i vlastní obchod s aplikacemi (takový má třeba i Samsung), ale výběr je velmi omezený, zákazníkům by to nestačilo. Huawei by pak musel nahradit i další služby. A především, Google už nebude dodávat telefonům Huawei aktualizace. 

6Co může Huawei udělat?


Huawei se musí domluvit. Problém je, že není jasné, co po něm americká administrativa chce. Podobný problém řešil přesně před rokem další čínský výrobce ZTE a po intervencích čínského prezidenta a splnění všech požadavků se mu podařilo kauzu ustát. Firmu to však stálo peníze, podíl na trhu a další ústupky. Navíc požadavky na ZTE byly jasné: zaplacení pokuty, personální změny. U firmy Huawei to jasné není.
Je možné, že do řešení se bude muset vložit čínská vláda, a že ústupky budou postavené na celé obchodní válce mezi USA a Čínou. Ovšem to je teď těžké hodnotit, veřejně nic známé není. 

7Mám telefon (tablet) Huawei nebo Honor, mám ho vyhodit?


Zcela jistě ne. Samotný Google uvedl, že současní uživatelé smartphonů Huawei budou mít nadále přístup k aplikačnímu portálu Play či dalším službám a budou mít i přístup k bezpečnostním aktualizacím. Ovšem jak dlouho, to už jasné není. Co už ani současní majitelé telefonů Huawei nedostanou, je aktualizace na nový systém. Třeba na Android 10, který by měl být k dispozici během léta. Za normálních okolností by ho mnoho modelů Huaweie a Honoru dostalo. 
Pokud se kauza nevyřeší a telefony nebudou mít přístup k budoucím aktualizacím, tak to pro většinu současných zákazníků nebude mít zásadní dopad, telefony budou fungovat nadále.

Aktualizováno úterý 8:41: Americká administrativa platnost zákazu posunula do 19. srpna. Do té doby budou telefony Huawei dostávat aktualizace systému Android a je možné, že do té doby bude moci čínská značka uvádět na trh i nové modely se systémem Android. Více zde.

8Kupuji si telefon (tablet), mám se ještě koukat po značce Huawei nebo Honor?


Tady platí víceméně to samé, co uvádíme v předchozím bodu, proč ne. Sice není zatím zcela jasné, jak bude Google postupovat a jestli se ukončení spolupráce bude týkat až budoucích modelů Huaweie, nebo třeba ještě nezaktivovaných telefonů. Ale předpokládejme, že platí první varianta. Pak jedinou nevýhodou smartphonů Huawei a Honor bude absence možnosti aktualizace na novou verzi Androidu. 

9Co bude s budoucími modely Huaweie a Honoru?


Pokud se situace nevyřeší, tak je pravděpodobně výrobce ani neuvede. Bez služeb Googlu a aktualizací by z nich bylo neprodejné zboží. 
Huawei sice může situaci vyřešit nějakým náhradním řešením, připraví vlastní systém, vytvoří své aplikace a podaří se mu dostat nějaké další na vlastní aplikační obchod, ale takový přístroj by byl prodejný jen obtížně. A to i přes výrazně nižší cenu, než kolik stojí konkurence. 
Teoreticky se to může povést u levných přístrojů, ale drahé špičkové modely by pravděpodobně přestal prodávat.

10Jaký bude mít celá kauza vliv na trh?


Pokud by se Huawei (a Honor) musel stáhnout z trhů mimo Čínu, tak se v podstatě nic zásadního nestane. Konkurence mezi výrobci smartphonů je velká, volné místo si zabere konkurence. Přesto to může ovlivnit vývoj smartphonů. Huawei je významný hráč a bez něj by mohl trh zpomalit. 
V případě infrastruktury mohou být důsledky závažnější, Huawei je především v 5G jasným lídrem a bez něj by se implementace této technologie mohla výrazně zpozdit. 

Autor:
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z mobilu brzy pošlete i těhotného muže nebo postavičku trolla

Každoroční rozšíření sady emotikonů Emoji bude i tentokrát ve znamení inkluze. Jeden z návrhů, který by měl mířit do...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Slibuje svobodu a soukromí. Mobil pro příznivce Trumpa je však podivný

Nový mobil s označením Freedom Phone cílí na konzervativně orientované Američany. Nabízí jim aplikace, které normálně...

Tři pruhy i známý monogram. Očekávaný samsung oblékly věhlasné značky

Ve středu 11. srpna Samsung představí druhou generaci véčka Galaxy Z Flip, která by stejně jako předchůdce měla být...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Koupili jsme levné kryty z Číny. Mají nápad, ale často to jsou šunty

Čínské obchody začaly k ceně zboží automaticky připočítávat lokální DPH, konec levných nákupů drobností tak nekončí....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...