Kdysi klíčový dodavatel Applu zachráněn. Ale musí změnit sortiment

  0:09aktualizováno  0:09
Společnost Japan Display se ocitla ve finanční tísni poté, co Apple výrazně omezil odběr jejích LCD displejů. Vedení však v minulých dnech dosáhlo dohody s investory, díky kterým masivně navýší kapitál. Prostředky plánuje použít k rychlému rozšíření produkce OLED jednotek.

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Firma Japan Display roky představovala zásadní článek dodavatelského řetězce Applu. Jeden z největších výrobců LCD panelů je dodával pro iPhony. A díku tomu, že Apple na rozdíl od konkurenčního Samsungu u LCD technologie dlouho setrvával, o obří zakázky neměla japonská společnost nouzi.

Na podzim 2017 však Apple uvedl iPhone X, svůj první telefon vybavený OLED panelem. A loni už tímto typem displeje vybavil hned dva modely. Z loňské kolekce tedy na LCD spoléhá už pouze iPhone XR a v prodeji jsou stále dvojice modelů sedmičkové a osmičkové řady. A jejich displeje jsou samozřejmě také typu LCD.

Jenže starší modely s nástupem novinek z nabídky postupně zmizí a příští rok mají všechny tři nové telefony mít OLED obrazovky. Zatímco Samsungu, coby hlavnímu dodavateli OLED displejů, se tento postup zamlouvá a generuje na něm obří zisky, Japan Display přivedl do složité ekonomické situace (více v článku: Apple skončí s levnějšími LCD pro iPhony. Možná to zničí jednu firmu).

Záchrana je na cestě

Po jistě složitém několikaměsíčním vyjednávání se vedení Japan Display podařilo dosáhnout dohody s několika společnostmi. Skupina investorů spolu s čínským státním fondem vloží do společnosti více než 110 miliard japonských jenů, což odpovídá 989 milionům amerických dolarů (22,7 mld. korun).

Přibližně 80 miliard jenů bylo poskytnuto formou emise nových akcií a dluhopisů, zbývající částka má jít na refinancování existujících závazků společnosti, které má vůči tamní vládě. Společnost sice investory nekonkretizovala, dřívější informace však naznačují, že jde zejména o čínský státní fond Silk Road a firmu TPK Holding Co. z Tchaj-wanu.

Japan Display se s nepříznivým stavem firemní kasy potýká několik posledních let. Subjekt, který vznikl v roce 2012 fúzí divizí společností Hitachi, Sony a Toshiba, byl dlouhodobě finančně podporován japonskou vládou, ovšem ani tyto finanční injekce dlouhodobě k ziskovosti nestačily.

Velkou ranou bylo odstoupení Applu od zamýšlené dohody, v rámci níž se měl kalifornský gigant finančně značným dílem podílet na vybudování nového produkčního centra k výrobě LCD panelů. K dohodě mělo dojít v roce 2015, jenže vedení Applu ze záměru nakonec vycouvalo.

Apple pochopitelně nebyl jediným, komu Japan Display své LCD panely prodávalo a nebyl ani jedinou firmou, která své smartphony začala namísto LCD vybavovat zobrazovacími jednotkami typu OLED.

Markantní pokles objednávek si proto o rok později vyžádal masivní vládní finanční výpomoc v objemu 636 milionů dolarů. Podle dřívějších zpráv už společnost s další vládní půjčkou nemohla počítat a naopak přibližně 270 milionů dolarů z celkového navýšení kapitálu bude použito na umoření závazků vůči státu.

V únoru firma oznámila, že hospodářských výsledek skončil popáté v řadě v červených číslech.

Akcie po oznámení vstupu investorů posílily

Potvrzení záchranného plánu se však pozitivně promítlo do kondice akcií společnosti na tokijské burze, když jejich hodnota vzrostla o šestnáct procent. Získaný kapitál investorů plánuje vedení využít zejména k rozšíření produkčního centra k výrobě OLED panelů pro Apple.

Ten by další diverzifikaci dodavatelů nepochybně uvítal. Aktuálně u iPhonů používá OLED panely z produkce Samsungu a LG a v budoucnu by tento tandem mohlo doplnit čínské BOE. Společnosti Japan Display tak v oblasti OLED panelů stačila vyrůst obrovská konkurence a její náskok bude navzdory značnému navýšení kapitálu snižovat velice obtížné. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Najdete na iDNES.cz