Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domácí oprava iPhonu je jen pro odvážné. Na kutily čekají nástrahy

  6:03
Apple v dubnu spustil program samoobslužných oprav, kdy si sami uživatelé mohou opravit své iPhony bez nutnosti návštěvy autorizovaného servisu. Kromě potřebných náhradních dílů jim společnost dodá i manuál či nezbytné nářadí. Oprava telefonu vlastními silami se zdá jako skvělý nápad. Jenže realita už tak růžová není.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Nemohl jsem se dočkat.“ Těmito slovy započal redaktor portálu The Verge Sean Hollister popis osobní zkušenosti se samoobslužnou opravou Applu. A to konkrétně s výměnou baterie u svého iPhonu 13 mini. Při této příležitosti neopomněl vzpomenout na dosavadní jediný pokus o opravu smartphonu, a sice nezdařilou výměnu displeje manželčina samsungu za použití fénu. To postup od Applu působí mnohem sofistikovaněji. Vždyť společnost poskytne vše, bez čeho se „laik opravář“ (nejen) při výměně baterie neobejde.

Hollister však očekával, že kromě nové baterie a potřebného, v tomto případě osmdesátistránkového manuálu mu Apple zašle nanejvýš malou krabičku, v níž budou nezbytné šroubováčky, spudgery (speciální nástroje sloužící k otevírání elektronických zařízení) a další drobné nářadí. Místo toho však dorazily dva bytelné kufry o celkové hmotnosti 36 kilogramů, které obsahovaly s nadsázkou vybavení malé laboratoře. Apple v nich totiž poslal třeba průmyslovou tepelnou stanici, která je potřebná k oddělení displeje od rámu. Člověk tak snadno nabude dojmu, že se s takovou výbavou půjde o lehký proces. Jenže jak se Hollister přesvědčil, zdání klame. Výměna baterie se totiž neobešla bez řady zádrhelů.

Tím prvním byla chybová hláška při použití právě tepelné stanice. Jenže v manuálu nebyla o takové chybě jediná zmínka, natož jak v takovém případě postupovat. Problém představovala třeba i samotná snaha o oddělení displeje od lepidla, které jej fixuje k rámu telefonu. Navíc k odstranění displeje je nutné použít tři různé bity šroubováku. Jenže ani jeden není magnetický. Takže hrozí snadná ztráta drobných šroubků. A Apple navíc zapomněl na jeden nezbytný nástroj: jím dodaná sada neobsahuje obyčejnou pinzetu. Bez ní přitom nelze odstranit zbytky lepidla z rámu telefonu.

Zádrhel nastal i při následné kompletaci zařízení zpět do použitelného stavu. Displej se ani za použití dodaného „lisovacího“ nástroje nedařilo dokonale zarovnat s rámem telefonu. Hollister to připisuje zbytkům původního lepidla, které se mu z rámu nepodařilo zcela odstranit. To nejhorší však přišlo až vzápětí. Telefon se totiž po složení nepodařilo zapnout.

V tu chvíli si uvědomil, že Apple v manuálu nemyslí na zevrubnou kontrolu správného zapojení konektorů baterie a displeje před jeho opětovným zafixováním k rámu telefonu. Naštěstí stačilo telefon připojit k nabíječce, chvilku počkat a iPhone s novou baterií se „probudil“. Nicméně baterii nerozpoznal jako originální. Podle Hollistera však v takovém případě stačí kontaktovat podporu Applu a nechat si na dálku přes diagnostický režim novou součástku ověřit.

Hrozba vysoké finanční ztráty kvůli prodlení

Ale ještě zpět k bytelným kufrům s potřebnými nástroji, které Apple za účelem domácí opravy zapůjčuje. Kromě stržených částek za náhradní díl (v tomto případě baterie za 69 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1 600 Kč) a zápůjčku nezbytných pomůcek (49 dolarů – v přepočtu zhruba 1 100 korun) si Apple navrch blokuje nemalou částku. A sice 1 200 dolarů, tedy v přepočtu téměř 28 tisíc korun. Apple si tím chce pojistit, že zákazník všechny nástroje vrátí do jednoho týdne od jejich zapůjčení. Pokud ne, částku si z účtu zákazníka strhne. Jenže minimálně Hollisterovi dorazily kufry s dvoudenním předstihem než potřebná nová baterie. Na samotnou opravu, s níž jako laik neměl žádnou zkušenost, mu tak zbývalo jen pět dní.

Hollister se po osobní zkušenosti nemůže zbavit dojmu, že program samoobslužných oprav je ze strany Applu dokonalým způsobem, jak vytvořit dojem, že společnost podporuje právo uživatele na „samoopravu“, ale ve skutečnosti jej prakticky nepodporuje. Apple totiž sice zákazníkovi zapůjčí profesionální náčiní, které celý proces ulehčí, ale postup jako takový je pro nezkušeného jedince poměrně složitý. A k tomu ještě nad tím vším visí hrozba ztráty vysoké finanční zálohy, kterou si Apple po dobu zápůjčky potřebného náčiní blokuje a po nesplnění výše uvedené podmínky i strhne.

Nabízí se tak otázka, zdali je toto ta správná cesta, jak dostat do svého iPhonu novou baterii. Jistě, najde se řada uživatelů (zatím v USA, v Evropě není totiž tato služba prozatím dostupná), kteří si možnost „samoopravy“ budou chtít osobně vyzkoušet – kdy jindy se jim totiž poštěstí legálně se dostat do útrob svého iPhonu. Jenže na druhou stranu je to však vyjde dráže, než kdyby iPhone dali do autorizovaného servisu a nechali tento proces na školeném technikovi. V servisu totiž za výměnu baterie po záruce zaplatí u novějších modelů iPhonu jen oněch 69 dolarů (zhruba 1 600 Kč), resp. u třech generací iPhonu SE a iPhonů konče modelem 8/8 Plus jen 49 dolarů (zhruba 1 100 Kč). Avšak do servisu musí iPhone osobně donést, přičemž při využití programu samoobslužné opravy jim Apple vše potřebné doručí přímo „pod nos“.

Autor:
  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

Problém na trhu smartphonů: příliš malá konkurence. Doplatí na to zákazníci?

1. června 2024

Premium Počet relevantních výrobců smartphonů není příliš velký. V Česku to možná tak vypadat nemusí, ale...

Honor představil novinky, které umějí portrétovat umělou inteligencí

1. června 2024

O modelu Honor 200 Lite jsme už psali. Nyní Honor na svém domácím čínském trhu představil...

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Samsung má zajímavou alternativu k populárnímu áčku. Má to ovšem háček

31. května 2024

Novinka zaujme především velkou baterií nebo stereo reproduktory, ale kvalitní je i displej nebo...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...