Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GSM brána digitálního věku

Takřka po půl roce čekání se na našem trhu začínají objevovat další GSM brány s rozhraním euroISDN. Představujeme Vám proto duální a cenově dostupný produkt francouzského výrobce s názvem Sagem Telsat II ISDN.

O výhodách digitální sítě se mnozí z nás přesvědčují každý den, ať už prostřednictvím přípojky euroISDN či GSM telefonu, ale v případu pevných telekomunikací stále vítězí příznivější cena analogových zařízení. Nejinak je tomu u GSM bran, kde zastávají majoritu nabídky i díky malé dostupnosti digitálního provedení. Do konce roku bychom se sice měli dočkat nových produktů, ale jejich celkový počet stále bohatě obsáhnou prsty jedné ruky. Představme si proto prvního zástupce lepších zítřků, jehož největší předností je konkurenceschopná cena.

GSM brána Sagem Telsat II ISDN-přední část

Vývoj nejnovější digitální GSM brány si připsal na vrub německý Dr.Neuhaus Telekommunikation, tvořící součást koncernu Sagem. Ve snaze minimalizovat výrobní náklady a použít alespoň nějaký firemní komponent zvolil dnes už trochu zastaralou koncepci založenou na běžném mobilním telefonu. Ostatně ono mu nic jiného ani nezbývalo, neboť vedení by zajisté nebylo ochotno akceptovat produkt založený na GSM modulu od konkurenčního Ericssona či Siemense.

Provedení a instalace
Hned po odejmutí krytu vás upoutá Sagem MC840 představující komunikační terminál, z jehož charakteristik bych vyzdvihl především dualitu a podporu rozšířeného kódování řeči EFR. Ostatní parametry, pochopitelně kromě datových služeb, jsou v tomto případu nepodstatné. Při instalaci GSM brány ho musíte vybavit SIM kartou, což představuje drobné zápasení s fyziologií držáku, vložit do určeného místa a připojit. Zkrátka nic složitého.

GSM brána Sagem Telsat II ISDN-ISDN karta

Necháte-li kryt odsunut o něco déle a porozhlédnete-li se po celkovém uspořádání, zajisté si všimnete malé, vertikálně umístěné desky na levé straně. Té stojí věnovat alespoň letmý pohled, neboť je klíčovým prvkem celého přístroje. Realizuje totiž samotné rozhraní ISDN. Kromě několika podpůrných obvodů na ni naleznete chytrého Siemense PEB 2086 nazývaného ISAC, který zajišťuje první tři vrstvy modelu OSI. Jednoduše řečeno má na starosti od úvodního dorozumění s připojenou ústřednou (telefonem, ...) po přenos signalizace.

Přední panel je vyplněn čtveřicí konektorů propojujících bránu s ostatními periferiemi. Kromě nezbytného vstupu pro napájení, připojení koncového zařízení a externí anténu tu své místo našel i sériový port pro propojení s počítačem. Indikaci momentálního stavu pak zajišťuje dvojice jednobarevných LED diod, vyvedená na vrchní straně šasi. První představuje přítomnost napájení, druhá má na starosti stav mobilního telefonu. Svítí-li, někdo volá, poblikává-li, znamená to nepřipravenost k uskutečnění spojení.

GSM brána Sagem Telsat II ISDN-vnitřek

Konfigurace
Přes možnost nastavování potřebných parametrů připojeným koncovým zařízením je doporučeno provádět administraci prostřednictvím počítače. Ostatně jde nejen o pohodlí uživatelů, ale také o zobrazení jednotlivých voleb, neboť brána generuje pouze potvrzovací tóny, z nichž je nemožné zjistit např. provolaný čas. Věnujme se proto komfortnější variantě. Celé ovládání probíhá prostřednictvím terminálu (např. Hyperterminál v MS Windows), kde po prvotním nastavení parametrů komunikace (přenosová rychlost, ...) dostáváte příležitost snadno upravovat potřebné vlastnosti. Máte-li počítač připojen před zapnutím brány, dozvíte se nejen verzi firmwaru, ale máte také možnost sledovat jednotlivé části bootování počínající testem paměti a zalogováním do sítě konče. Určitou změnou oproti ostatním branám je nemožnost použití oblíbených AT příkazů, neboť obvody vás nutí pouze do používání heslem chráněné konfigurační části. Ať zadáte co zadáte, vždy jste požádání o vložení přístupového kódu, po němž se před vámi vypíše přehledné menu.

Originálním způsobem je zde vyřešeno ovládání, které nedočkavějším jedincům může způsobit nepříjemný problém. Řekněme, že si chcete předdefinovat PIN vaši SIM karty. Zadáte 02 pro jeho editaci, což vám napoví zmiňované menu, objeví se řádka se vzkazem, jakéže to číslo vlastně máte zadat. Vy ho poslušně zadáte, potvrdíte a následuje opětovné vypsání menu (obsahuje zvolené hodnoty parametrů). Jenže co se nestalo. PIN je stále původní. Nastavování se totiž provádí zadáním 02 vášpin, což se dočtete až v manuálu. Ono vesměs o nic nejde, jen pak musíte obdobně jako já zoufale hledat PUK, když Vám brána tvrdohlavě zadává stále to špatné, předdefinované PIN. Nepovažoval bych to za problém, jen je nutné na to pamatovat a všímat si hlášky "input correct" indikující správné zadání, po němž se opraví i hodnoty v menu na nové.

Vlastnosti
Nemá smysl zde popisovat všechny možnosti nastavení, proto si dovolím vybrat jen ty nejzajímavější. Na jednu z prvních pozic bych rozhodně umístil funkci AoC, která umožňuje analyzovat cenu uskutečněných volání. V příslušné části menu nastavíte délku tarifikačního pulzu, což může dělat drobné problémy u Oskara. Ten totiž po první minutě volání účtuje po vteřinách, vy však máte k dispozici pouze nastavení počtu period. Jinými slovy musíte z výpisu uskutečněných volání ústředny zjistit, jaké procento hovorů trvá pod 1 minutu a od toho odvodit, zda-li získávat tarifikační impulsy po minutě či vteřinách. Další příjemnou stránkou je možnost nastavení automatického (TEI=64) resp. fixního TEI, což může u některých typů ústředen usnadnit instalaci.

Po výpadku napájení brána zapomíná systémový čas, což by se sice dalo promptně vyřešit záložní baterií, ale zřejmě to vývojáři nepovažovali za podstatné. Ostatní údaje včetně délky provozu a všech uskutečněných volání přitom zůstavají bez následků uloženy v paměti. Další, trochu nepochopitelnou věcí je seznam volaných čísel. Pokud máte připojen počítač, vždy po skončení hovoru obdržíte informace o době, délce a telefonním čísle, ale zpětně se tyto informace nemáte sebemenší šanci dozvědět. Vzhledem k tomu, že většina bran slouží spolu s pobočkovou ústřednou, ani to bych nepovažovat za větší nedostatek.

GSM brána Sagem Telsat II ISDN-panel

Určitým zpříjemněním je možnost automatického zadávání mezinárodní předvolby. Přejděme však k citlivým místům představovaného produktu. Tím absolutně největším nedostatkem je bezpochyby nepřenášení idenfikace na výstup. Jinými slovy jedna z podstatných výhod digitální sítě je ztracena. Dalším trochu sporným bodem je neustále protahování signálu převodníky, což ale v současnosti dělají ne-li všechny, tak alespoň většina bran. Telefon totiž se sítí komunikuje v digitální formě, hovor převede na analogovou a převodník v bráně opět převádí zpět do digitální formy. Při použití mobilu to totiž ani jinak udělat nelze, nechcete-li zasahovat do samotného přístroje a ani s tím si nejsem zcela jist (většina telefonů má v sobě integrované obvody zajišťující většinu operací v jediné součástce).
Hodláte-li bránu používat i pro posílání sms, můžete tak poměrně jednoduše učinit prostřednictvím programu SMS server. V uživatelsky příjemném prostředí nečiní čtení a psaní zpráv nejmenší problémy ani naprostým laikům.

Bezkonkurenční cena
Největším plusem GSM brány Sagem Telsat II ISDN je cena, kterou předčí svou konkurenci. Za 30 000,- Kč totiž kromě ISDN výstupu disponuje dobrými vlastnostmi, snadnou konfigurací a nebýt absence přenášení identifikace, pamětí na uskutečnéné hovory, neměl bych vážnějších výhrad. Domnívám se, že by potřebovala ještě trochu doladit. Za výhodu bych považoval i detail v podobě samočinného vypnutí všech přesměrování při bootování.

Děkujeme společnosti Atlantis datacom za zapůjčení produktu.

Autor:
Témata: Atlantida, ISDN, Siemens
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Nová sluchátka od neotřelého výrobce smartphonů zaujmou nejenom designem

1. května 2024

Výrobce Nothing chce být především designovou ikonou, a to jak v oblasti smartphonů, tak i dalšího...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Honor našel skulinu v testech. Tváří se jako nejlepší ve výdrži baterie

30. dubna 2024  7:02

Výrobci mobilních telefonů se snaží uživatele zaujmout všemi možnými způsoby. Těmi jsou samozřejmě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...